spot_img

Projekat ”The Fantastic forest phenomenon: testing a new narrative” naziv je prvonagrađenog rada na konkursu Europan 15: Productive Cities

Luščić je planiran kao novo gradsko naselje hibridne namjene koje obuhvata javne, komercijalne i istraživačko-proizvodne djelatnosti, te stanovanje.

Lokacija: Luščić, Karlovac

Autorice: Hana Dašić, Iva Erić, Jana Horvat, Ria Tursan

”The fantastic forest phenomenon: testing a new narrative” naziv je prvonagrađenog rada na konkursu Europan 15: Productive Cities, na lokaciji bivše vojarne Luščić u Karlovcu. Luščić je planiran kao novo gradsko naselje hibridne namjene koje obuhvata javne, komercijalne i istraživačko-proizvodne djelatnosti, te stanovanje. Produktivnost u naselju blisko je vezana uz temu Europana, a odnosi se na istraživanje i razvoj „zelenih“ industrija i pripadajućih novih tehnologija. Planirano je iskorištavanje geotermalnih izvora energije, održivo gospodarenje vodom, te lokalizirana proizvodnja hrane.

Luščić je planiran kao začudno prirodno-urbano stanište

Gledano s fenomenološkog aspekta, Luščić je planiran kao začudno prirodno-urbano stanište, šumski krajolik koji ima potencijal postati svojevrsna zelena oaza grada. Vrijedna zatečena vegetacija u potpunosti je očuvana, uz planiranu sadnja dodatnih stabala kako bi naselje postalo svojevrstan prostorni prijelaz između Grada i šume Kozjače.

Uz središnju zelenu oazu formiran je linearan trg s javnim sadržajima; istraživački centar u ulaznoj zoni, zatvoreni bazenski kompleks, te kino s vanjskim gledalište. Središnji, javni dio naselja prstenastom prometnicom odvojen je od obodnog, stambenog dijela. Stambeni tornjevi dosežu visinu susjednih stabala, zauzimajući minimalan tlocrtni otisak i ostavljajući u parteru slobodan prostor za mikroambijente s komunalnim vrtovima.

Mogući pilot projekat za savremeno produktivno naseljen 21. stoljeća

Luščić je zamišljen kao sistem a ne kao niz fiksnih objekata u prostoru. Projektirana fleksibilnost dopušta naknadna usklađivanja s mijenjajućim potrebama suvremenog grada. Zatečeni šumoliki krajolik novim arhitektonsko-urbanističkim postavkama kanalizira prirodne posebnosti, pažljivo udomaćuje ljudsko i ostvaruje zdrave temelje za buduće generacije. Planirano kružno gospodarenje tvarima i resursima unutar naselja osigurava mu stupanj samoodrživosti i energetske neovisnosti, a ujedno ga čini i svojevrsnom arenom za eksperiment: mogući pilot-projekat za savremeno, produktivno naselje 21. stoljeća.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE