spot_img

Projekat ”Villa Rafut” u Sloveniji

Klijent: Općina Nova Gorica

Lokacija: Gorica, Slovenija

Tip zgrade: Javna

Površina: 7600 m2

Vrsta projekta: Konkursni prijedlog

DAVID MIŠIČ mag.arh.

SAŠO ŽOLEK, magistar tehničkih nauka, arh.

GORAN PIRŠIĆ, dipl.inž.arh. (UN)

DAVOR FISTRIČ, diplomirani inženjer, arh. (UN)

MIRAN KRIVEC univ.dipl.inž.kraj arh.

TANJA GRMOVŠEK ISA Univ. dipl. ing forest.

Ovlašteni arborista: ML-0333A

Istorijski kontekst i prepoznati kvaliteti i osobenosti prirodnog i kulturnog naslijeđa od ključnog su značaja kada su u pitanju intervencije u prostoru. Park Rafut je nesumnjivo imao dužu povijest od Laščakove vile. Ovo područje obilježila su i oba svjetska rata. Rafut je imao važan geostrateški položaj u Prvom svjetskom ratu, posebno za vrijeme bombardiranja Gorice.

Investitor, Općina Nova Gorica, planira obnoviti i revitalizirati područje Rafutskog parka, uključujući Laščakovu vilu i pripadajuće objekte. Uz predloženo idejno rješenje obnove sumirani su nalazi i data rješenja koja uključuju prikaz istorijskih artefakata, prepoznatih kvaliteta prostora i pravca razvoja.

Idejna rješenja predstavljaju set novih programa koje Općina Nova Gorica može uključiti u revitalizaciju parka. Programi kao što su lokalni turizam i odmor, arboretum, vrtić, ugostiteljstvo, diplomatsko-kongresni turizam, smještaj, botanička bašta,… mogu se realizovati u obliku javno-privatnog partnerstva. Za sve planirane zahvate važe primarni principi projektovanja koji ne predstavljaju negativne uticaje na životnu sredinu, sa maksimalno ograničenim zahvatima na teren i reljef, a uglavnom po principu održive gradnje korištenjem lokalnih materijala i jednostavnih oblika naknadnog otklanjanje interventnih intervencija.

Za prostorne intervencije, a to su paviljon uz Vilu Rafut i Vilu Palm, predlažemo korištenje domaćeg drveta za gradnju, obrađenog bambusa sa lokalnog područja (sječa nakon djelomičnog uklanjanja) za rolete, fasade i sl. Staklo, krovna cigla i kamen su uhodani materijali koji karakteriziraju izgrađeni prostor.

Obimna ulaganja zahtijevaju promišljeno dinamičko uređenje kako hitnih mjera sanacije i rekonstrukcije objekata Vile tako i održavanja i uređenja parka. Fazna realizacija u završenim cjelinama koje omogućavaju dugoročan, sukcesivan razvoj i očuvanje spomenika mora biti osmišljena s obzirom na prirodne uslove, hijerarhiju vrednovanja spomenika i efektivnu upotrebljivost.

Park i Vile su međusobno neodvojive tvari, a podjela terena na podcjeline je samo uvjetno izvodljiva.U prvoj fazi postavljamo nužnost sanacije i rekonstrukcije Vile Laščak sa pripadajućim ulaznim i pomoćnim objektom. Za oživljavanje napuštene baštine neophodna je rekonstrukcija parka koji okružuje posjed, odnosno istočnog dijela parka Rafut, au drugoj fazi poduzimaju se hitne mjere na obnovi zapadnog parka ispod napuštene Ville Palm. Ne samo prema istorijskim podacima, zapadni dio parka je barem po raznolikosti i starosti jednak istočnom, a i bogatiji. Dva parka, koji prepliću istoriju zaboravljenih imena slovenačkog i italijanskog porijekla i dijele posjed Rafut, danas mogu funkcionisati povezano. Prijedlog reinterpretirane Vile Palm je funkcionalno i sadržajno obogaćivanje arboretuma, koje rezimira prostornu prisutnost nekadašnje Vile Palm. Genius loci.

Perceptivna analiza pokazuje sistem postojećih vegetacijskih struktura vidljivih unutar parkovskog područja. Arborističkim studijama biće postavljeni kriterijumi na osnovu kojih će se određivati ​​mere za restauraciju i revitalizaciju parka. Pored objekata Vile i pripadajućih objekata, u okruženju se nalaze i mnoge napuštene baštenske konstrukcije, kao što su ivičnjaci, malč, postolja za lampe, klupe i stepenice. Značajna karakteristika parka, pored egzotike drveća, su i plantaže bambusa. Plantaže bambusa se značajno ne protežu dalje od formiranog reljefa.

Unutar parka moguće je detektirati trase napuštenih pješačkih staza, za koje predlažemo rekonstrukciju i oživljavanje. Izuzetan kvalitet prostora je raznovrstan teren i struktura parka. Banke različitih orijentacija, neravne terase i krivudave staze čine rostor u složenu strukturu sa mnoštvom jedinstvenih mikro okruženja.

Zahvati u zemljišnoj konstrukciji za potrebe dogradnje i proširenja prostornih kapaciteta, komunalne modernizacije i izgradnje na području Rafutskog parka mogu izazvati neaktivne posljedice zbog eksponiranja zone erozije kao i zbog zaštite stabla. Stoga se intervencije na zemljištu i reljef moraju zasnivati ​​na mjerama sa što manje rizika. Podzemne dogradnje, komunalni odvodi kroz park, trasiranje novih trasa mogu uzrokovati negativne posljedice i previsoke troškove.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE