spot_img

Projektni menadžment u građevinarstvu

Građevinski projekt uključuje nekoliko izvođača i kompanija/pojedinaca koji se bave pružanjem usluga, što rezultira složenošću cijelog projekta. S toliko mnogo elemenata i varijabli koji se spajaju, presudno je imati dobro organizovan plan koji će povezati različite aspekte projekta. Tu se pojavljuje upravljanje projektima tj. projektni menadžment.

Projektni menadžment jedan je od aspekata građevinarstva koji se često zanemaruje i podcjenjuje. Projektni menadžment je proces upravljanja građevinskim projektima, a upravljanje projektima na pravi način osigurava konstantni napredak građevinskog projekta.

Ne bavi se samo tehničkim aspektima procjene i izvršavanja zadataka, već zahtijeva i ljudsku komponentu kako bi projekt menadžeri mogli raditi s individualnim potrebama graditelja, zajednice i zainteresiranih strana. Međutim, projektni menadžment se ne vodi jednom formulom koja se primjenjuje na sve projekte, već se bira najbolji model na osnovu zahtjeva projekta.

U nastavku donosimo najpopularnije pristupe projektnom u građevinskoj industriji koji su i dalje najčešći izbor bez obzira na vrijeme, udaljenost ili zahtjeve.

  1. Waterfall projektni menadžment

Poznat i kao tradicionalni projektni menadžment, waterfall je najčešća tehnika upravljanja građevinskim projektima. Ova tehnika uključuje postavljanje jasnih prekretnica između svakog zadatka, s određenim rokovima, isporukama i očekivanjima klijenata organiziranim u jasnom vremenskom slijedu.

Zasnovan je na konceptu da proces treba teći kao stvarni vodopad, tj. svaka faza treba biti u potpunosti dovršena prije nego što se pređe na sljedeću. Na primjer, svi uslovi za izgradnju moraju se prvo ispuniti prije početka faze projektovanja.

Ova tehnika omogućava timu da se fokusira na svaki aspekt projekta u potpunosti, omogućavajući visokokvalitetan rad u svakoj fazi i osiguranje kompatibilnosti tokom implementacije.

Jedan nedostatak ove metodologije je taj što je kompletan tim zauzet jednim zadatkom, što može produžiti rokove. Također, ova metodologija može inhibirati povratne informacije kupaca tokom cijelog postupka.

  1. Agile projektni menadžment

Agile projektni menadžment fokusira se na prilagodljivost i fleksibilnost. Može uključivati i dijelove drugih pristupa projektnom menadžmentu, ali agilni projekti mogu se preusmjeriti s jednog stila upravljanja na drugi ako je to potrebno za obavljanje posla. Agile primjenjuje fleksibilnost agilnog razvoja softvera na građevinarstvo.

Karakteristike agile projektnog menadžmenta uključuju:

  • Podjelu projekta na manje segmente kako bi se osiguralo bolje upravljanje i praćenje različitih faza.
  • Rad sa fokusom na upravljanje vremenom i ulaganje česte revizije radi boljeg finansijskog menadžmenta, posebno za poboljšanje produktivnosti i profitabilnosti.
  • Otvorenost za kontinuirano usavršavanje ohrabrivanjem zaposlenih na zajednički rad i prosljeđivanjem njihovih inputa i sugestija menadžerima.

Agile tehnika može se smatrati višestrukom waterfall tehnikom, koja omogućava da čovjek bude i aktivan i reaktivan u razvoju projekta. Omogućava timu da razvije ono što klijent želi, a istovremeno radi i na sljedećem koraku razvoja, te dobija stalne povratne informacije kako bi osigurao kvalitetan proizvod.

  1. Lean projektni menadžment

Lean projektni menadžment stavlja fokus na uređenje lanca opskrbe na način da se spriječi bilo kakav zastoj u radu. Fokusira se na poboljšanje procesa cijelog projekta, umjesto da se fokusira na identifikovanje manjih jedinica koje bilježe gubitke.

Rukovoditelji građevinskih radova balansiraju uslove projekta na osnovu njegovih zahtjeva. Svi aspekti projekta se prate, analiziraju i poboljšavaju. Menadžeri podstiču čestu komunikaciju licem u lice za poboljšanu komunikaciju unutar timova. Pri određivanju specifičnosti posla poštuju perspektivu kupca i pristupaju svojim radnim zadacima kako bi kontinuirano eliminisali gubitke.

Iako lean projektni menadžment ima svoje prednosti, on bi na neki način mogao biti problematičan. Kako to nije najjednostavniji pristup upravljanju projektima, za njega je potrebno puno vremena i strpljenja, a ponekad i prilično značajna ulaganja novca i vremena za trening.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE