U 20. stoljeću za ojačanje su se počeli koristiti vlaknasti materijali poput čelika, stakla i sintetičkih vlakana.
Dok se cement u kombinaciji s čvrstim materijalima često koristi zbog izdržljivosti i zbog toga što se ne mora puno održavati, beton ima svoje ranjivosti ako se ne nepravilno postavi ili izloži oštrim elementima, vlazi i efektima zamrzavanja.
Da bi se izbjegli ti nedostaci i osiguralo održavanje integriteta strukture, većina inženjerskih projekata koristi betonsku armaturu da bi se očuvala nosivost i zatezna čvrstoća.
- Nosivost se može objasniti kao kapacitet strukture da nosi težinu ili izdrži pritisak.
- Zatezna čvrstoća najbolje se opisuje kao otpornost betona na pucanje pod pritiskom ili savijanjem.
Beton ojačan vlaknima
Dok se određene strukture, obično one koje nisu nosive, ne moraju ojačavati, drugim nosivim strukturama treba čvrsta i stabilna armatura koja će zgradu osigurati i učiniti pogodnom za naseljavanje ili korištenje.
Ojačanje strukture ili materijala nije novitet, s obzirom da su se davnih vremena koristila vlakna poput slame i konjske dlake za ojačavanje ‘cementa’ baziranog na blatu.
Mnogo kasnije u 20. stoljeću za ojačanje su se počeli koristiti vlaknasti materijali poput čelika, stakla i sintetičkih vlakana poput:
- Betona ojačanog staklenim vlaknima
- Betona ojačanog čeličnim vlaknima
- Betona ojačanog prirodnim vlaknima
- Betona ojačanog polipropilenskim vlaknima
- Cementnog kompozita
Beton ojačan čelikom
Drugi načini na koji se beton može ojačati je uz pomoć materijala poput čelika, i to u obliku armaturnih šipki, mreže, žice i kablova. Uz pomoć čelične armature, struktura pruža otpor neprezanju i pritisku, te tako ojačava. Čelične armaturne šipke prave se od čeličnih niti koje se čvrsto uvijaju da bi se dobilo nešto poput užeta. Pored toga, čelik je najpoželjniji materijal iz još jednog razloga a to je što je fleksibilan do iste mjere kao i beton, tako da ‘isto’ reaguje na vruće i hladne uslove.
Prednapregnuti beton
Dok beton ojačan armaturom pruža jedno od najizdržljivijih rješenja u izgradnji, prednapregnuti beton pruža još efikasnije rješenje za prevenciju pucanja pod pritiskom.
Od betona ojačanog vlaknima do betona ojačanog čelikom i prednapregnutim betonom, ojačani beton koristi se u brojnim inženjerskim projektima, većim i manjim. Koristi se u svim većim projektima poput mostova, stadijuma, kao i struktura za zadržavanje velikog tijela vode poput brane, ali i za stambene zgrade ili dijelove poput temelja, stubova, nosivih zidova, platformi i balkona.