Na univerzitetu u Tokiju, Institutu industrijskih nauka, istraživači su otkrili adekvatne proporcije ‘novog’ materijala.
Smatra se biorazgradivim s obzirom da se betonski otpad veže s drvenim komponentama. Vjeruje se da bi „drastično“ mogao smanjiti troškove proizvodnje i smanjiti zagađenje u sektoru građevine.
Beton se već dugo koristi kao primarni materijal za gradnju, pogotovo većih objekata poput nebodera, mostova i brana. Njegov materijal se sastoji od dva dijela, agregata (obično šljunka i zdrobljenog kamena) i cementa. Proizvodnja cementa povezuje se sa značajnim dijelom ugljen dioksida u atmosferi.
„Samo ponovno korištenje agregata iz starog betona nije održivo, zato što je proizvodnja novog cementa faktor koji doprinosi zagađenju i samim tim klimatskim promjenama,“ objašnjava jedan od autora, Li Liang. Dodao je kako je neophodno stvoriti novi ekološki pristup.
Istraživači su prilagodili proporcije mješavine, pritisak, temperaturu, trajanje presovanja i vodeni sadržaj materijala; pronalazeći adekvatnu proporciju betona i recikliranog drveta bilo je ključno za stvaranje betona s najvećom čvrstoćom.
„Većina recikliranih proizvoda koje smo koristili pokazali su bolju jačinu i savitljivost od običnog betona,“ poručuje viši autor Yuya Sakai. „Ovi pronalasci mogli bi napraviti korak prema zelenijoj, ekonomičnijoj industriji građevinarstva, koja ne samo da smanjuje prekomjernu upotrebu betona i drveta već se i osvrće na probleme s klimatskim promjenama.“
Drvo dobiva svoju krutost od lignina, visoko umreženog organskog polimera. U ovom slučaju lignin popunjava praznine u betonu i funkcioniše kao ljepilo kad se pomiješa s betonskim prahom i onda zagrijava.
Vjeruju da bi metoda također mogla biti proširena na recikliranje i drugih otpadnih biljnih materija, zbog čega se nadaju betonu koji će se praviti od biljaka, pijeska i šljunka.