Naziv projekta: TEHRAN EYE (Teheransko oko)
Arhitektonski studio: FMZD (Farshad Mehdizadeh Dizajn)
Bruto površina: 70 000 m2
Lokacija objekta: Teheran, Iran
Arhitekta: Farshad Mehdizadeh
Fotografije: Ali Kazemi
„Teheransko oko“ je kontekstualni tržni centar koji zadovoljava potrebe i uobičajene životne prakse u glavnom gradu Irana. Projekt, koji je osmislio arhitektonski studio FMZD (Farshad Mehdizadeh Design), se sastojao od redizajniranja fasade i reorganizacije velike postojeće konstrukcije u integrisanu cjelinu u gradu.
Od privremenih Bazara na trgovima do tržnih centara, kupovina je dio rutinske kulture Teherana. Projekat je smješten u jednoj od glavnih gradskih ulica, Ulici Shariati. Glavne arterije sjever-jug imaju vrlo kritičnu ulogu u savremenom rastu i razvoju i formiraju više scenarija kupovine. U stvari, prijedlog se temelji na glavnoj ulozi ulica, koje povezuju Veliki Bazar sa bogatim dijelom Teherana.
Teheran ima tri scenarija kupovine: Veliki Bazar na jugu, Tržni centri na sjeveru i trgovačke ulice koje su razvijene unutar ovih glavnih prometnica. Doslovno, DNK trgovačkih ulica su trgovine sa obe strane ulice koje djeluju odvojeno i povezane su šetnicom.
Postojeća velika konstrukcija, zamišljena u početku kao tržni centar na devet etaža, je redizajnirana zbog suprotnog ponašanja u kupovini i ogromnog obima programa. Iako se tržni centri općenito razvijaju prema mogućnostima parkiranja i automobilskom pristupu, u ovoj situaciji opstanak konstrukcije zavisi od interakcije i povezanosti ljudi s prodavnicama.
FMZD (Farshad Mehdizadeh Design) zamislili su vertikalnu ulicu koja bi zamijenila tradicionalni upakovani tržni centar. Podijelivši zgradu na dva dijela, vanjski okomiti otvoreni prostor nastavak je javnog prostora s manjim maloprodajnim jedinicama, dok se u zatvorenom prostoru nalazi robna kuća. Glavna fasada zgrade je otvorena za javnost, čime se aktivnosti dovode na potpuno novi nivo konstruckije. Inspirisan ponašanjem trgovačkih ulica, ovaj projekat omogućuje ljudima da se popnu na vrh gdje se pruža panoramski pogled na grad.
Konstruckija ne samo da predstavlja zasebnu jedinicu koja se ubrizgava u kontekst, već reaguje na gradske interakcije i uklapa se u uličnu cirkulaciju i prolaea sa malim prodavnicama.