Kako bi zadržali duh fabrike koju su zatekli, autori su svoj koncept osmislili tako da sama konstrukcija bude potpuno ogoljena i vidna, a da novi elementi modularnih kubičnih kancelarija budu umetnuti između masivnih stubova i greda.
Objekat stare fabrike tekstila Beko, kako zbog svoje arhitekture, tako iz zbog blizine kompleksa Beogradske tvrđave Kalemegdan uživa stepen zaštite od izuzetnog značaja što je samu rekonstrukciju i posao tima Remorker Architects učinilo izazovnijom. Konstruktivni sistem objekta izveden u armirano-betonskim elementima sa masovnim betonskim stubovima i zidovima od opeke bio je dodatan projektantski izazov kako smjestiti savremeno poslovanje u objekat građen 1931 godine.
Tom intervencijom je najdublji dio objekta iskorišten za konferencijske sale i servisne prostorije formiran u okviru boksova, a sam kancelarijski radni prostor je formiran duž fasade, pored impozantnih prozorskih otvora od 3x3m. Transparentnim staklenim pregradama na boksovima koji formiraju glavni koridor, glavna komunikacija i hodnik je postao manje klaustrofobičan i osvjetljen.
U prostoru koji izlazi na glavni hol u svim etažama, od prizemlja do četvrtog sprata, između ogoljenih stubova i greda, izvedene su kancelarijske prostorije (box office), koje su u gabaritima niže u odnosu na spratnu visinu hola što je pomoglo da objekat zadrži prostranost industrijskog objekta.
Arhitekturom je odgovoreno na uslove zaštite, pa su glavne interevencije na fasadi bile oblaganje termoizolacijom i to na način da se sama fasadna ornamentika zadrži. Masa objekta koji se sastojao od podrumske etaže, prizemlja, tri sprata i potkrovlja je dobila nenaglašen stakleni aneks izveden u savremenim materijalima, a na način da ne narušava arhitektonski sklad cjeline. Promjenom tretmana farbanja fasade u dva različita tona od kojih je prizemni tamne, a spratovi svijetle boje, postament objekta je postao jači i naglasio monumentalnost objekta.
Kancelarijski prostor je dobio preko potrebnu strukturnu razigranost, bez gubitka ozbiljnosti poslovnog funkcionisanja.
Oblaganje podova koridora dekorativnom keramikom 20x20cm sa šarama geometrijskih oblika koje se ponavljaju i čine sitan patern urađeno je u cilju da asocira na keramiku iz vremena u kom je objekat građen.
Poslovanje je podijeljeno u dva tipa – coworking Desk&More (zajedničko poslovanje), locirano u podrumskoj i prizemnoj etaži, koje se sastoji od niza manjih i većih kancelarija, sa transparentnim zidnim pregradama i zajedničkim prostorima za sastanke, slobodne aktivnosti ili ručavanje i klasičnim poslovnim kancelarijama na spratnim etažama.
Najekskluzivniji prostor rezervisan je za posljednju etažu, gdje se kancelarije nalaze u potpuno transparentnom staklenom aneksu, naravno izvedenom od staklene opne koja sadrži svijetlosnu i UV zaštitu. Dodatni komfor posljednje etaže predstavlja i prostrana krovna terasa koja se prostire duž cijelog objekta.
Svaka od etaža se strukturno sastoji od dva simetrično raspoređena krila zgrade, na čijim krajevima su postavljeni mokri čvorovi i kuhinje sa prostorom za ručavanje i dijelom za slobodne aktivnosti i relaksaciju. Ovi prostori su dodatno oplemenjeni savremenim namještajem koji svojim formama, materijalima i bojama, dodatno utiču na kvalitet boravka svih osoba koje unutar zgrade obavljaju svoje radne aktivnosti.
Za vertikalnu komunikaciju uvedeni su liftovi, a postojeća stepeništa su rekonstruisana, što se može vidjeti po originalnom sloju od livenog teraca i novodizajniranim čeličnim ogradama, koje se po svom izrazu pozivaju na period nastanka zgrade.
Transformacijom zgrade u Kalemegdan Business Center napravljen je originalan i prepoznatljiv ambijent koji poštuje kulturno naslijeđe i slavi bogatu kulturnu zaostavštinu grada.
Karađorđeva 11, 11000 Beograd, Srbija
E-mail: office@remorker.rs
Tel: +381 64 444 74 49
Ukoliko ste propustili, pročitajte i ovaj članak: U potpisu biroa Remorker Architects u Beogradu otvoren novi concept restoran Belgrade Kitchen Party