spot_img

Renovacija dva reda kuće stambene zadruge “Progres – Mirje”

Arhitektura: Danski arhitekti (Maja Cvelbar, Mihael Dešman, Eva Fišer Berlot, Vlatka Ljubanović, Katarina Pirkmajer Dešman)

Naziv projekta: Renovacija dva reda kuća stambene zadruge “Progres – Mirje”
Arhitektura: Danski arhitekti (Maja Cvelbar, Mihael Dešman, Eva Fišer Berlot, Vlatka Ljubanović, Katarina Pirkmajer Dešman)

Godina izgradnje reda kuća: 1957
Koncept reda kuća: grupa arhitekata (Marko Šlajmer s saradnicima: Bogdan Fink, Miloš Lapajne, Jurij Jenšterle i Marjan Lešnik)
Životni prostor veće jedinice: 210m2
Životni prostor manje jedinice: 130m2
Izvođenje renovacije: 2022
Naručitelj: privatno lice
Lokacija: Ljubljana, Slovenija
Fotografije: Miran Kambič

Redovi kuća Marka Šlajmera i kolega izgrađeni su 1957. godine. Jedan od prvih zadrugarskih projekata pokazuje aktivnu inicijativu, tada mladih arhitekata, kako graditi suvremeno individualno stambeno naselje kao odgovor na rast privatne stanogradnje. Kuće odražavaju racionalnu gradnju, racionalnu upotrebu zemljišta, funkcionalnu upotrebu rasporeda prostorija, moderni način života i visoku kulturu stanovanja, posebno se ističući inovativnim prostornim konceptom. Na stepeništu, koje se nalazi u sredini objekta, prostori se nižu na svakoj poluetapi. S jedne strane stepeništa su prostrani prostori (3,60 m), namijenjeni dnevnim boravcima i većim sobama, dok su s druge strane stepeništa uži prostori (2,50 m), namijenjeni kabinetima, sanitarnim i servisnim prostorijama. Današnje shvaćanje stanovanja narušavaju male prostorije, zatvorenost i relativno slaba osvjetljenost prostorija te neprimjeren funkcionalni povezanost među njima.

Prostorni puzzle

Glavno pitanje renovacije bilo je kako otvoriti prostore, vizualno ih proširiti, uzimajući u obzir da su stepeništa prostorno definirana i da smo ograničeni nosivim zidovima ili principom konstrukcije. U dva reda kuća vertikalno smo ponovo odredili razdjelnice između dviju jedinica, pretvarajući ih u veći obiteljski stan i manji za jednu osobu. Obje stambene jedinice imaju svoj ulaz i u prizemlju se otvaraju na vrt. Po dva manja kabineta spojili smo u jedan prostor i u prizemlju ga povezali s manjom jedinicom stana, dok se veći stan na gornjem katu proširio u potkrovlje na dva nivoa preko oba kuća.

Prepoznatljivost svjetla

U ograničenom polju precizno definiranih postojećih prostora tražimo intervencije koje mijenjaju percepciju i funkciju stanovanja. S obzirom na malu parcelu i kuću, okruženje nas iznenađuje prostranošću, svjetlošću i pogledima. Centralno stepenište povezuje sve prostore u kući. Dodajemo mu svjetlost vertikalno s krova i horizontalno s vanjskih fasada. Između prostorija kroz stepenište otkrivaju se pogledi koji najavljuju nove prostore, osjećamo različite karakteristike svjetlosti i prostora u koje ulazimo.

Raumplan

Kada spustimo dio dnevnih boravaka na razinu terena, stvara se iznenađujući volumen blagovaonice u niskim postojećim prostorima. U gabaritu dograđenog dijela, koji je već osmislio Šlajmer, zadržavamo segmentaciju fasade, nekadašnji prozor na podrumu postaje donji dio kompozicije velikog prozora na jugu. Visoki prizemni dio blagovaonice nastavlja se u intimniju dnevnu sobu. Karakter oba dijela dnevnog boravka dodatno ističemo upotrebom različitih materijala.

Javno – privatno i povezanost između njih

Izrežemo dodatni otvor u stropnoj ploči između dnevne sobe i knjižnice te oba nivoa povežemo velikim prozorom prema zapadu. Taj omogućuje prolaz svjetlosti, zvuka, pogleda i stvara prozorsku nišu za sjedenje. Stepnicom se penjemo u knjižnicu s knjižnim regalom duž cijelog zapadnog zida, kojeg prekida samo pogled kroz veliki dvoetažni prozor. Penjemo se još pola etape i ulazimo u spavaći dio kuće. Iz svijetlog budoara ulazimo u tri spavaće sobe i kupaonicu. U oba stana otvaramo poglede i svjetlost kroz stepenište, na nivou i između etaža.

Zajedničko – naselje reda kuća

Redovi kuća su upisani u registar i zaštićeni kao građevinsko naslijeđe. Pri renoviranju uzimamo u obzir jedinstvo fasada svih kuća u naselju prema ulici i prema vrtu. Veliki dvoslojni prozor na završnoj fasadi reda je jedini zahvat koji vanjski izgled renovacije izražava prema vani.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE