spot_img

Rješenja za krovove bez nadstrešnica

Frank Lloyd Wright u svojoj je kući Robie stvorio genijalan raspored javnih i privatnih prostora koji su se polako udaljavali od ulice nizom vodoravnih linija. Izražene nadstrešnice učinile su da se unutrašnji prostor proširi prema van. Smatrane prvom fazom karijere ovog američkog arhitekte, takozvane Prerijske kuće imale su izrazitu horizontalnost, uglavnom zbog ogromnih planova stvorenih blago nagnutim nadstrešnicamaa. Nadstrešnice su sveprisutne u većini tradicionalnih arhitektura, a osim estetske uloge, imaju nekoliko važnih funkcija, od kojih je primarna zadržavanje kišnice izvan zidova i konstrukcijskih dijelova objekta. Ali već neko vrijeme vidjeli smo puno projekata s kosim krovovima bez nadstrešnice, koji tvore čiste  volumene. To nas dovodi do pitanja: kako su u ovim projektima riješena praktična pitanja poput odvodnje kišnice?

Nadvišenje (ili streha) opisuje donji rub krova koji se proteže izvan zida na sjecištu i tvori sjenoviti prostor koji može dobiti različite dimenzije i izgled. U vrućim klimatskim uslovima može biti dizajniran da zaustavi jaku vrućinu najtoplijih mjeseci, ograničavajući ulazak sunčeve svjetlosti. Na kišnim mjestima može biti međuprostor zaklona koji štiti okvir objekta i vanjsku fasadu od vremenskih utjecaja. Međutim, strehe nisu neizostavna sastavnica objekta. Mnogi su arhitekti dizajnirali objekte s kosim krovovima bez strehe, u kojima arhetip kuće s dvovodnim krovom poprima jednostavan, gotovo ogoljen, minimalistički oblik. Nije na nama da prosudimo je li ovaj izbor dizajna funkcionalan ili je samo pomodnost. Ali kad god uklonimo nadstrešnicu sa krova, suočeni smo s izazovom infiltracije vode i odvodnje kišnice. Odnosno, bez detaljne i dobro izvedene gradnje, ovaj izbor dizajna može predstavljati veliku glavobolju.

U nastavku pogledajte neka od odličnih rješenja svjetskih projekata, zajedno sa njihovim konstrukcijskim detaljima. Ova rješenja uključuju: rješenje bez oluka, rješenje sa minimalnom strehom gdje oluci usmjeravaju vodu na spuštajuće cijevi, rješenje sa skrivenim žlijebovima, te rješenje koje uključuje vanjsku oblogu.

Bez obzira na usvojeni dizajn, važno je da dizajner bude svjestan izazova koje nameće rješenje koje se čini jednostavno. Također je bitno da nacrt bude dobro i pažljivo izveden, kako bi se izbjegli budući problemi s infiltracijom ili vlagom koji bi bili prilično složeni za riješiti nakon što objekat bude izgrađen.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE