Svoju karijeru počela je u renomiranom arhitektonskom uredu Foster+Partners gdje je provela 7 godina, nakon čega odlazi u Scott Brownrigg. U Scott Brownriggu, jednom od vodećih britanskih arhitektonsko-urbanističkih ureda, karijeru je gradila 14 godina i napredovala do pozicije suvlasnika.
Intervju: Una Barac-Tinegate, arhitektica
Atellior je studio za arhitekturu i dizajn enterijera s bogatim međunarodnim iskustvom u luksuznom stambenom i ugostiteljskom sektoru. Stručnost uključuje projektovanje savremenog, ali bezvremenskog i elegantnog enterijera koji u kombinaciji s našim bogatim arhitektonskim i tehničkim znanjem pruža potpunu uslugu projektiranja. Njihovi stambeni projekti nalaze se unutar nekih od najpoželjnijih nekretnina u Londonu, uključujući penthause u One Blackfriars, One Tower Bridge, Chelsea Creek i Fulham Reach. Ured je u Zagrebu i otvoren je 2012 godine. Donosimo zanimljiv razgovor sa Unom Barac-Tinegate
Za početak recite nam više o sebi?
Una Barac-Tinegate rodom je iz Sarajeva, a u London odlazi s 15 godina. Tamo živi i danas sa suprugom i dvije kćeri. Svoju karijeru počela je u renomiranom arhitektonskom uredu Foster+Partners gdje je provela 7 godina, nakon čega odlazi u Scott Brownrigg. U Scott Brownriggu, jednom od vodećih britanskih arhitektonsko-urbanističkih ureda, karijeru je gradila 14 godina i napredovala do pozicije suvlasnika. 2012. godine otvara ured u Zagrebu, a timu se pridružuje iskusni arhitekt Ante Marić. Uspješna suradnja Une i Ante rezultirala je osnivanjem studija Atellior 2017. godine.
Recite nam više o vašem birou?
Atellior je međunarodni studio specijaliziran za arhitekturu i dizajn interijera s timovima u Londonu i Zagrebu. U uredima je 40 zaposlenih, a kad zapošljavaju, ne gledaju ništa osim motivacije, portfolija i kvalitete rada. Iako zagrebački ured ima veći tim ljudi, oba ureda jednako se razvijaju te surađuju na mnogobrojnim međunarodnim projektima. Fokus ureda su projekti u hospitality sektoru i Atellior već dugi niz godina surađuje s velikim hotelskim lancima kao što su Four Seasons, Hilton, Kerzner, Hyat, Marriot, InterContinental Hotel Group, Carlson Rezidor i Accor. Osim hotela, rade i na luksuznim stambenim projektima u Ujedinjenom Kraljevstvu i ostatku Europe. Svakom projektu pristupaju individualno i tako da sve zahtjeve investitora integriraju u jedinstveni dizajn koji nudi doživljaj koji je investitor htio postići. Smatraju da je bitno uvijek biti u korak s trendovima vezanim za dizajn, arhitekturu i najnovije proizvode.
Kluč poslovnog uspjeha?
Ne postoji samo jedan faktor koji će zagarantirati poslovni uspjeh. Jedna od ključnih stvari su međuljudski odnosi koje je potrebno njegovati s klijentima. Una i Ante su taj pristup prenijeli na svoje timove te smatraju da je on ključan pri radu na svakom projektu. U suradnji s Atelliorom klijent dobiva podršku u svim aspektima projekta i svi članovi tima daju osobni doprinos, te se tako kreira jedna vrlo personalizirana usluga.To naravno pomaže rastu tima i zadržavanju postojećih zaposlenika. Una i Ante ulažu u budućnost svog ureda i vrlo su ponosni na postignuća.
Na čemu trenutno radite i koje biste projekte istaknuli?
Izdvojili bismo nekoliko tekućih projekata i hotela koje smo nedavno otvorili. Trenutno radimo na projektu luksuznog resorta na jugu Hrvatske, u Crnoj Gori razvijamo novi hotelski brend s grupom Kerzner – SIRO Boka Place u Porto Montenegru, te radimo na prvom Radisson RED hotelu u Srbiji, preciznije, u Beogradu. Naravno, željeli bismo istaknuti nedavno renovirani hotel Le Méridien Lav u Splitu i novootvoreni boutique hotel Palazzo Rainis Hotel & Spa u Novigradu, za čije smo projekte interijera nagrađeni BIGSEE nagradama. U Engleskoj bismo istaknuli renovaciju povijesnog Hilton Brighton Metropole hotela, dragulja viktorijanske arhitekture na samoj promenadi Brightona. Osim navedenog, naši trenutni projekti uključuju i boutique i brendirane hotele te luksuzne projekte stambenih interijera, od srca Londona do atraktivnih lokacija u Zagrebu.
Šta je najvažnije za jednog arhitektu?
Važno je više stvari, a jedna od njih je talent, naravno, ali još važniji od talenta su trud i rad. Vrlo je bitno konstantno istraživati tržište i pronalaziti nove izvore inspiracije. Također, potrebno je imati samopouzdanja, ali ne treba nametati svoje ideje, nego slušati. Mi i danas učimo od svojih investitora jer to su ljudi koji su se saživjeli sa svojim projektom. Ako je to neki hotelijer, on najbolje poznaje svoje osoblje, goste, kako funkcionira restoran ili hotelska soba. Uvijek treba saslušati drugu stranu, vidjeti stvar iz druge perspektive. Arhitekt treba raditi s dobrom voljom i željom da napravi kvalitetan prostor koji ispunjava sve zahtjeve korisnika.