Nakon velikog uspjeha proizvoda za interijere Sabulador i Sabulador soft, proizvoda sa karakterističnim pješčanim efektima, renomirani talijanski proizvođač boja Valpaint je tržištu ponudio i najnoviji proizvod Sabulador Exterior, sa pješčanim efektima, namjenjen zaštiti objekata od vanjskih uticaja…
Valpaint dekorativne boje za vani kao što su Klondike Corten Top, Marmorino, Velidor Fine, Meteore 10 Intonaco i Travertino su već dugi niz godina pokazali da se trajnost i kvalitet nekog proizvoda najbolje mjeri i valorizuje na vanjskim uslovima, a estetski izgled takvih fasada plijeni pažnju okoline. Sabulador Exterior je silosanski materijal extremne lakoće upotrebe, a vizuelnog efekta žbuke sa pješčanim mat efektima.
Ciklus rada sastoji se od pripreme podloge gletovanjem, impregniranjem akrilnim učvrščivačem 30G, razrjeđenog 1:5 sa vodom, te nanošenjem samo jedne ruke Primer 1400 razrjeđenog 15-20% sa vodom u količini od 0,100 LT/m2. Upravo ovaj Primer omogućava čitavoj fasadi paropropusnost uz istovremenu maximalnu vodoodbojnost.
Nakon sušenja Primera, četkom PV09 nanosi se Sabulador Exterior cik-cak potezima u količini od cca 0,200 LT/m2. Proces rada je veoma jednostavan a ovakvu fasadu je potrebno zaštiti najmanje 48 h od kiše i smrzavanja. Takođe, potrebno je izbjegavati nanošenje pri vjetru i pod direktnim uticajem sunčevih zraka pogotovo ljeti. Nakon potpunog sušenja dobiveni premaz je elastičan, paropropusan, vodoodbojan te otporan na UV zrake i sve vrste atmosferskih uticaja. Važno je napomenuti da na ovom materijalu nije moguće formiranje algi, mema, a prionjivost prljavštine je veoma niska. Na ovakvoj fasadi neće se formirati mikro pukotine a površina je otporna na normalnu abraziju i udare. Ovaj super elastični, a paropropusni premaz dat je u dvije varijante Sabulador Exterior Medio sa veličinom zrna od 0,100-0,500 mm i Sabulador Exterior Fine sa veličinom zrna od 0,060 – 0,250 mm.
Kako bi se očuvala površina neke fasade i ograničili uticaji atmosferilija (kiša, vlaga, kondenz) potrebno je da fasadni premazi budu vodootporni, ali i istovremeno prozračni, tj. paropropusni kako bi zidovi “disali”. Kunzelova teorija povezala je propusnost vodene pare i količinu upijanja vode nekog materijala, utvrđujući da minimalni optimalni sloj nekog fasadnog premaza mora odgovarati slijedećem trostrukom postulatu Sd<2 m, W<0,5 Kg/m2 h 0,5
gdje je Sd x W = 0,1 Kg/(m x h 0,5) pri čemu je Sd debljina sloja zraka, izražene u metrima, koji ima identičan otpor difuziji vodene pare kao i razmatrani materijal, tj. fasadni premaz. W je koeficijent upijanja vode koji se računa tako da se mjeri težina upijene vode po jedinici površine u funkciji vremena (norma UNI EN 1062-3).
Grafikon pokazuje kretanje karakteristika od jedne skupine proizvoda do druge, pokazavši da silosanska boja SABULADOR EXTERIOR daje najbolji omjer ovih jako bitnih parametara