Fascinantni i fotogenični, živopisni gradovi često upadaju u oči ne samo hiljada turista koji ih svake godine posjete, već i mnogih arhitekata širom svijeta. Iz zračne perspektive može se vidjeti živopisna slika koju stvaraju mnoge različite nijanse u ovim gradovima.
Mnogo je različitih razloga za ovu raznolikost boja. Neki gradovi koriste posebne boje na krovu kao klimatsku strategiju, dok drugi jednostavno imaju tradiciju bojenja kuća na određeni način. U svakom slučaju, ovi živopisni gradovi su vrlo vizuelno privlačni.
Drevni grad Napulj, Italija, svjedoči o svojoj prošlosti kroz svoje zgrade. Ova zračna snimka područja historijskog središta Napulja pokazuje varijacije između živopisnijih i blijeđih boja krovova, otkrivajući različita razdoblja gradnje zgrada.
Šareno ostrvo Burano, takođe u Italiji, nalazi se na oko sedam kilometara od Venecije i svake godine privuče brojne turiste iz cijelog svijeta. Porijeklo raznobojnih kuća još uvijek nije određeno, ali neki kažu da ih ribari, vraćajući se kućama, nisu mogli prepoznati zbog magle, pa su ih počeli bojiti živahnim bojama kako bi ih bilo lakše prepoznati.
Arhitektura Las Palmasa, jednog od Kanarskih ostrva, poznata je po živopisnim fasadama kuća i krovovima, nekad najčešće slikanim na razglednicama otoka. Uz vizuelnu privlačnost, boje krovnih terasa smanjuju i sunčevu toplinu u vrućim danima, pružajući veću ugodnost u unutrašnjim prostorima.
Slična strategija je viđena u Khlong Sam Wa, jednom od 50 okruga Bangkoka na Tajlandu, gdje su krovne pločice obojene svijetlim bojama kako bi odražavale sunčevu svjetlost i snižavale unutrašnju temperaturu kuća. Ovaj okrug, osnovan 1997. godine, ima nekoliko stambenih građevina koje se lako mogu identifikovati iz zračne perspektive zbog njihovih prepoznatljivih boja.
Iz zračne perspektive, također se može primijetiti raznolikost boja krova kuća u četvrti Cite Djemaa u Casablanci, Maroko. Uprkos onome što ime grada sugerira (Bijela kuća, doslovno prevedeno), mnoštvo arhitektonskih stilova pronađenih u gradu omogućava građevine s velikom raznolikošću nijansi.
Međutim, ovaj pogled na gradove odozgo nije uvijek posljedica same arhitekture. Ponekad se razne boje krovova kombinuju s prirodnim nijansama elemenata kao što su kanali, rijeke i biljke. Jedan od primjera je Samarkand u Uzbekistanu, gdje crveni, bijeli i plavi krovovi okružuju i ističu zelenilo popločanih dvorišta i vrtova unutar kuća.
U Boynton Beachu u SAD-u, osim zelenila vegetacije koja okružuje kuće, snimanje iz zraka omogućava nam i prepoznavanje tamnoplave boje vode, elementa urbanog planiranja gradova na Floridi. Mnogo različitih boja krovova u kombinaciji s ovim prirodnim elementima i urbanim rasporedom rezultiraju izvanrednim pogledom iz zraka.