Armaturna mreža u betonu koristi se za poboljšanje zatezne čvrstoće betona. Međutim, ne zahtijeva svaki beton ojačanja. Betonu koji nosi velika opterećenja poput nosivih zidova, temelja i stubova gotovo uvijek je potrebna armaturna mreža. Međutim, mali betonski projekti poput prilaznih staza, ili podova za igrališta ne zahtijevaju ojačanje. Bez obzira koliko je beton izdržljiv, i dalje ga možete ojačati kako bi imao duži vijek trajanja. Čelična mreža se lako oblikuje, što je čini vrlo popularnom. Vrlo je fleksibilna, što olakšava rad i rukovanje s njom. Iako je mreža izrađena od mekog čelika, armaturni čelik ne hrđa unutar betona. Čeliku je potreban kisik da zahrđa i nakon što beton očvrsne, željezo ostaje bez kisika. Iz tog je razloga važno osigurati dovoljno betona oko armaturne mreže.
Slijede savjeti za poboljšanje čvrstoće betona armaturnom mrežom:
- Količina mreže i rezanje
Dobra stvar kod upotrebe čelične mreže je ta što ona ne zahtijeva nikakve posebne vještine. Čelična mreža obično dolazi u valjcima ili pločama. Kod ojačanja betonskih pločnika potrebno je izmjeriti veličinu iskopane rupe, što odgovara veličini na koju treba rezati čeličnu mrežu. Imajući na umu visinu, ista metoda vrijedi i kada se mreža koristi za zidove. Za stubove i nosače potrebno je mjeriti svaku stranu, sabrati ih i pretvoriti u kvadratne metre. Da bi se dobila potrebna količina čelične mreže taj broj treba podijeliti na pola.
- Izlijevanje
Da bi čelična mreža bila korisna kao armatura, potrebno je da bude u središtu betona. To će također pomoći u sprječavanju hrđanja čelika. Stoga, kada radite na trotoaru, morate izliti polovicu kolnika prije nego što možete postaviti čeličnu mrežu. Kada radite na zidovima ili stubovima, prvo ćete morati izliti sav beton pazeći da u oplati ostavite malo prostora.
- Ojačajte beton čeličnom mrežom
Prije postavljanja čelične mreže važno je koristiti teške radne rukavice. Vrlo je savitljiv, ali ujedno i težak i može vas porezati ako ne budete pažljivi pri rukovanju. Za ojačanje trotoara morat ćete položiti komade mreže na beton koji ste već izlili, a zatim polako izliti preostali beton. Za zid ćete mrežu morati poravnati s vrhom oplate, a dok je cement još mokar, zatim uroniti mrežu sve dok je potpuno ne pokrije beton. Isti slučaj vrijedi i za stubove, samo mrežu oblikujete u cilindar i ukopčajte zajedno s metalnim vezicama.
Armaturne mreže
Armaturne mreže predstavljaju glavni proizvod tvrtke FeMIS d.o.o. Godišnja proizvodnja iznosi preko 15.000 tona. Za izradu strojno zavarenih armaturnih mreža koristi se rebrasta čelična žica dobivena postupkom hladnog valjanja. Proizvodni procesi se obavljaju na visoko produktivnim i potpuno automatiziranim strojevima. U prvoj fazi proizvodnje koristimo stroj za hladno valjanje njemačkog proizvođača strojeva KOCH. U drugoj fazi proizvodnje koristimo stroj za varenje armaturnih mreža austrijskog proizvođača strojeva EVG. Armaturne mreže se koriste kao finalni proizvod za armiranje betonskih konstrukcija.
Standardna dimenzija armaturnih mreža iznosi 6.00 x 2.15 m. Oznake standardnih mreža sa tehničkim karakteristikama su prikazane u tablicama. Korak uzdužnih i poprečnih žica (šipki) ne smije biti manji od 50 mm, dok prepust ne bi trebao biti manji od 25 mm. Dozvoljena odstupanja za armaturne mreže: -Duljina i širina mreže : ±25 mm ili ±0.5%, a mjerodavna je veća vrijednost -Korak žica: ±15 mm ili ±0.7%, a mjerodavna je veća vrijednost -Prepusti: potrebno je dogovoriti u vrijeme upita i narudžbe Između proizvođača i kupca se mogu dogovoriti posebni zahtjevi za dopuštena odstupanja.
Put za Grude b.b..
88240 Posušje,
Bosna i Hercegovina
Telefon: +387 39 682 120
E-mail: femis@tel.net.ba