Sedam čuda drevnog svijeta smatraju se najfinijim konstrukcijama iz svijeta arhitekture, među učenjacima drugog stoljeća. Neke od ovih idzvojenih konstrukcija, uključujući Veliku piramidu u Gizi, opstale su do danas, iako su u lošem stanju ako ih uporedimo s onim kako su izgledale prije 2000 godina.
Da bi saznali kako su ove konstrukcije izgledale u svom njboljem periodu, NeoMam studio i Budget Direct Australija kreirali su niz rekonstrukcijskih slika ovih sedam čuda. Prolazeći kroz pisane i vizuelne informacije o svakom objektu, ovaj tim je skupio niz GIF-ova (vrsta pokretnih slika) da bi pokazali uskrsnuće ovih blistavih konstrukcija izgubljenih u vremenu.
Kolos s Rodosa
Kolos visok 33 metra stajao je pored Mandraki luke, čvrsto postavljen na postolju od 15 metara, da bi brodovi mogli prolaziti ispod njegovih noga. Sigurno je da je to bio jedan od načina da se svim „autsajderima“ pokaže ko je glavni: zapravo, ova gigantska statua Heliosa, boga sunca, napravljena je od istopljenog oružja i štitova kiparske vojske, koje je Rodos pobijedio.
Velika piramida u Gizi
Napravljena prije 4.500 godina od kamena, koji teži od 2.5 do 15 tona po jednom kamenu, Velika piramida ostala je najviša konstrukcija koju je čovjek ikad napravio, skoro 4000 godina. Obližnja iskopavanja otkrila su da je vrlo vjerovatno do 100.000 obučenih i dobro prehranjenih radnika došlo iz cijele države, da žive u privremenom gradu dok su gradili druge piramide na ovom području.
Viseći vrtovi Babilona
Da li su viseći vrtovi ikad postojali? Ovo je jedino čudo na listi koje može biti samo plod mašte drevnog pisca koji je putovao. Stari pisci Babilona – koji se nalazio 80 kilometara južnije od današnjeg Bagdada u Iraku – nikada nisu spomenuli ove vrtove. Ali ako su vrtovi zaista postojali, čini se da su bili izvanredne inžinjerske tvorevine, gdje su složene mašine vukle vodu da se izgradi terasa visoka do 20 metara.
Svjetionik u Aleksandriji
Svjetionik, na kojeg bi se svaki slijedeći ugledao, je konstrukcija koju je napravio Sostrat iz Knida. Imala je plamen na vrhu cilindričnog tornja, iznad oktagonalne sredine i kvadratne baze. Spiralne stepenice vodile su do kraja gdje je možda i stajala statua Heliosa.
Mauzolej u Halikarnasu
Grobnica napravljena za Mauzoleja, vladara Karije, drevne regije Anadolije, bila je toliko impresivna da je ime tadašnjeg kralja postala opšti naziv za sve velike pogrebne spomenike. Mauzolej je poručio izgradnju mnogih velikih hramova i građanskih objekata u životu, i sam je isplanirao Muzolej. Konstrukcija je bila mješavina grčkog, egipatskog i dizajna Bliskog istoka, napravljena anadolijskim mramorom i mramorom Pantelika.
Zeusova statua u Grčkoj
Ova konstrukcija od 12 metara i od slonovače napravljena je u Zeusovom Hramu od strane Elisa da nadmaše Atence. Nažalost okvir i tron su napravljeni od drveta. Iako se čini da je potrajao nekoliko stotina godina, statua je vjerovatno nestala u požaru Konstantinopolja.
Artemidin hram u Efesu
Drevni Grci, Goti iz trećeg stoljeća i stari kršćani su se činili izazvani ovim ogromnim hramom za grčku božicu čistoće, lova, divljih životinja, šuma i plodnosti: građevina je napravljena i uništena tri puta. Prvi koji je uništio bio je Herostrat, koji je zapalio i srušio samo da bi postao poznat. Poslije su to bili Goti, koji su uništili grad u prolazu dok su bježali od Rimljana.
m-Kvadrat