spot_img

Sigurnost i ergonomija na radnom mjestu 

Bezbjednost na radnom mjestu je vrlo važna za svakog zaposlenog u bilo kojoj industriji, jer svi radnici žele raditi u sigurnoj i zaštićenoj atmosferi. Zdravlje i sigurnost su ključni faktor za sve industrije kako bi promovisali dobrobit i zaposlenika i poslodavaca. Dužnost i moralna odgovornost kompanije je da brine o zaštiti svojih zaposlenih. Menadžment bi trebao posvetiti svoje vrijeme razmišljanju i strategiji o stvarima koje su sigurnosne mjere potrebne u njihovoj kompaniji kako bi njihovi radnici bili bezbijedni sve vrijeme.

Top 10 razloga zašto je sigurnost na radnom mjestu važna:

  1. Svjesni okoline: ima mnogo zaposlenih koji se ne brinu o opasnostima koje ih okružuju. Ali, važno je paziti na radne okolnosti vaših saradnika. Kada se upoznate s određenim opasnostima koje se javljaju na vašem radnom mjestu, to će vam pomoći u smanjenju rizika i omogućiti vam da preduzmete mjere predostrožnosti.
  2. Smanjite stres na radnom mjestu: Većina zaposlenih nije u fizičkoj formi zbog prezauzetosti, što uključuje dugo radno vrijeme, radni pritisak i sukobe sa saradnicima ili sa šefom organizacije. A sve to može dovesti do neke bolesti ili depresije zaposlenih. Ovo utječe i na njihov profesionalni i privatni život. Dakle, umjesto da čekate da postanete nesposobni, bolje je da počnete da brinete o svom zdravlju i za početak napravite manje promjene i to: redovnim pauzama, sjedite u odgovarajućem položaju, uz odgovarajuću ishranu, te rasporedite svoj posao.
  3. Koristite alate na pravilan način: Poduzmite odgovarajuće mjere opreza dok koristite mašineriju ili bilo koji drugi alat, umjesto da koristite bilo kakve prečice. Korištenje prečica jedan je od najvećih razloga za gubitak radnog mjesta.
  4. Držite krizne/hitne izlaze lahko dostupnim: U slučaju nužde, trebat će vam brz pristup izlazima. Također se savjetuje da koristite “sigurna-isključivanja” opreme koja bi spriječila rad u hitnim slučajevima.
  5. Ažurirajte svog nadležnog o nesigurnim uslovima: Važno je da stalno obavještavate nadležne o opasnostima ili rizicima koji se javljaju na radnom mjestu. Oni imaju zakonsku obavezu da osiguraju da njihovi zaposlenici rade u sigurnom okruženju.
  6. Koristite mehaničku pomoć: kad god želite da ponesete ili podignete neku tešku opremu onda bi trebalo da koristite pokretnu traku, kolica, polugu ili viljuškar. Koristite odgovarajuće alate kako se ne biste povrijedili, a ponekad su povrede trajnog kraktera.
  7. Budite na oprezu: Mnogo je zaposlenih koji obično kompromituju ili ignorišu upozorenja i zbog toga dolazi do brojnih povreda na radnom mjestu ili smrtnih slučajeva.
  8. Smanjite stres u radnom okruženju: Stres za svakog zaposlenog ili bilo kog saradnika može dovesti do depresije i problema s koncentracijom. Glavni razlog je produženo radno vrijeme, višak posla, nesigurnost posla i razni drugi problemi na poslu. Dakle, umjesto da preuzimate stres na svoja ramena, trebate razgovarati o tome sa svojim pretpostavljenim i zamoliti ga/ju da se pobrine za probleme sa kojima se suočavate u organizaciji.
  9. Nosite odgovarajuću zaštitnu opremu: Bitno je da nosite odgovarajuću zaštitnu opremu tokom svog rada. A, oprema može biti u bilo kojem obliku kao što su čepići za uši, štitnici za uši, tvrdi šeširi, rukavice, maske za cijelo lice, zaštitne rukavice i svaka druga oprema koju je potrebno nositi tokom određenog posla.Ovi alati će spriječiti incidente koji se dešavaju na radnom mjestu.
  10. Sjedite u pravilnom držanju: Ako imate sjedeći posao, onda je bitno da imate pravilno držanje dok radite za stolom. Morate držati ramena u liniji i ravno leđa kako biste izbjegli bilo kakav problem s kičmom. Pokušajte zanemariti redovno saginjanje i uvijanje, a ako je moguće, pokušajte koristiti komforan namještaj i sigurnosnu opremu, kako bi vam željene stvari bile na dohvat ruke.

NAJČEŠĆI ZDRAVSTVENI POREMEĆAJI

Poremećaji mišićno-koštanog sistema (bolovi u vratu i leđima) često su uzrokovani lošim držanjem i fizičkim naporom na poslu i upravo su oni među najčešćim uzrocima nesposobnosti za rad širom svijeta, te drugi najčešći uzrok prijevremenog penzionisanja. Dobar ergonomski dizajn radnog mjesta daje neizmjerno važan doprinos prevenciji zdravstvene i ekonomske štete. Tegobe u leđima i mišićno-koštani poremećaji nastaju kada pokreti, položaji ili rukovanje teretom postanu previše jednostrani, prečesti ili ekstremni. Tipični fizički stresovi uključuju ergonomski nepovoljne radne uvjete kao što su:

S۰ T۰ O ۰P   načelo kao preventivna mjera

– primjenjuje se kada se određuju preventivne mjere:

S  Substitution  –  Zamjena

T  Technical measures  –  Tehničke mjere

O  Organisational measures  –  Organizacijske mjere

P  Personal measures  –  Osobne mjere

Redoslijed po kojem su mjere navedene također odgovara redoslijedu prioriteta mjera koje treba poduzeti. Prije svega treba se provjeriti mogu li se radni koraci koji su opasni za mišićno-koštani sistem zamijeniti (nadomjestiti) drugim radnim koracima koji nisu opasni, a ako se naprezanja ne mogu izbjeći, moraju se minimizirati (načelo minimizacije).

PROVJERENE MJERE ZA BOLJU ERGONOMIJU NA RADNOM MJESTU

  1. KORISTITE TEHNIČKU POMOĆ /pomagala ZA RUKOVANJE TERETOM
  2. RUKOVANJE OPASNIM TVARIMA – intralogistika opasnih materijala
  3. UČINKOVITO SMANJENJE STRESA S ERGONOMSKIM PODNIM PODLOGAMA
  4. KORISTITE RADNE STOLICE I POMAGALA ZA STANJE ZA URAVNOTEŽENO DRŽANJE

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE