spot_img

Solarni dizajn: Sinergija arhitekture i energije

Solarni dizjan u savremenoj arhitekturi ukorijenjen je u održivom naumu struke. Odnos arhitekture i energije vezan je kako za pasivne strategije tako i za performanse pomoću novijih tehnoloških inovacija. Kao jedan od načina rješavanja problema globalne klimatske krize i emisije stakleničkih plinova, solarni dizajn preoblikuje gradove i arhitekturu širom svijeta.

Dugi niz godina arhitekti su ciljali na energetska opterećenja s fokusom na smanjenje energije koja objektima treba za hlađenje, grijanje, ventilaciju i rasvjetu. Solarni dizajn obuhvaćao je ideje lakog i pasivnog pristupa, a u novije vrijeme i operativno i strukturno utjelovljene energije. Stvaranje energetski učinkovitih zgrada sve više postaje osjetljiva ravnoteža, gdje projektovanje karakteristika koje smanjuju potrebnu energiju zapravo može povećati energetski intenzivne materijale potrebne za njihovu izgradnju.

Danas, arhitekti i dizajneri širom svijeta pokušavaju smanjiti količinu energije koju novi objekti koriste, a naglasak na solarnu energiju i održive prakse proširio se i na utjelovljeni ugljik. Posmatrajući povezanost arhitekture i energije, sljedeće stavke istražuju solarni dizajn, fotonaponsku tehnologiju i inovacije koje oblikuju razmišljanje o budućnosti izgrađenog okoliša.

Kako djeluje fotonaponska energija?

Nekada ograničena na svemirske stanice i satelite, fotovoltaika postaje sve popularnija i postaje sve održivija opcija. Svakodnevno, sunce oslobađa ogromnu količinu energije, puno više nego što cijelo stanovništvo troši.

Teslin potpuno integrisani solarni sistem krova

Prije više od tri godine, Elon Musk otkrio je najnoviju inovaciju kompanije Tesla: solarni krovni sistem toliko integrisan u arhitekturu kuće da se ne može razlikovati od tradicionalnog krova. Pokrov izrađen od teksturisanog stakla, ima mikroskopske navlake koje omogućuju prolazak svjetlosti, dok sakrivaju fotonaponske ćelije.

Poboljšanje solarne table pomoću japanskih tehnika Kirigamija

Istraživači sa Univerzitetau Michiganu nastojali su razviti sistem solarne energije koji bi mogao apsorbirati veliku količinu dnevne svjetlosti, istovremeno smanjujući ugljični otisak od proizvodnje samih ploča. Rezultati su iznenađujuće lijepi: primjenom drevne japanske umjetnosti Kirigami, varijacije Origamija, istraživači su uspjeli uhvatiti do 40 posto više sunčeve svjetlosti od tradicionalnih ploča.

Nevidljiva tehnologija apsorbcije sunčeve energije postaje stvarnost

Sistemiza solarnu apsorbciju ne moraju biti očigledni. U stvari, sada mogu biti čak i nevidljivi zahvaljujući istraživačima s Michigan State University (MSU) koji su razvili prozirni luminescentni solarni koncentrator (LSC) koji se može primijeniti na prozore ili bilo koju drugu prozirnu površinu.

Kako implementirati pasivni solarni dizajn

U definiciji, pasivna solarna energija je prikupljanje i raspodjela energije dobivene od sunca prirodnim sredstvima. Jednostavan koncept i postupak primjene sistema pasivne solarne energije osigurao je objektima toplinu, rasvjetu, mehaničku čvrstoću i električnu energiju na jedan od ekološki najsvjesnijih mogućih načina.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE