Unatoč popularizaciji solarnih sistema u arhitekturi zbog njegovih brojnih prednosti, njihov utjecaj na estetiku i dalje je prepreka arhitektima i klijentima.
Uključivanje izdrživih strategija u arhitektonskim projektima nije samo trend, već i nužnost. Svaki dan postajemo sve svjesniji važnosti odgovornog menadžmenta prirodnih resursa i sve više razumijemo faktore okoliša koji su uključeni u projektovanje.
Solarna energija jedna je od najčešće korištenih strategija u stambenoj arhitekturi, aktivno i pasivno. Mnoge države širom svijeta nude podsticaj radi podržavanja upotrebe solarnih sistema. Prednosti instaliranja ovih sistema mogu se primijetiti u kratkom periodu, sa smanjenjem do 95% mjesečne potrošnje, zbog čega je ova strategija jedna od najatraktivnijih od svih izdrživih rješenja. Pored toga, prosječna dugotrajnost solarnog panela je 25 godina, radeći potpuno samostalno i zahtijevajući samo osnovno čišćenje jednom godišnje.
Međutim, unatoč popularizaciji solarnih sistema u arhitekturi zbog njegovih brojnih prednosti, njihov utjecaj na estetiku i dalje je prepreka arhitektima i klijentima. Najveći zadatak je, čini se, intergrisanje istih u arhitekturu od početka projektovanja, a ne samo dodavanja istih na već završen projekat.
Danas postoje neke alternative koje omogućavaju bolje integrisanje tehnologije u arhitekturu, s obzirom da se najnoviji fotonaponski paneli mogu koristiti i kao obloge ravnih ili kosih krovova, fasada, ili čak zasjenjenih strukture kao što su pergole, pregrade za sunce, verande, itd.
S ovim na umu, projekti poput Yin Yang kuće u Kaliforniji, pripajaju solarne panele u dizajn od samog početka. Sistem razvijen od strane studenata elegantno kombinuje enžinjersku tehnologiju s estetikom stambene arhitekture. Bifacijalni fotonaponski paneli mogu upijati sunčevu energiju iz sunca s prednje i bočne strane, povećavajući maksimalnu količinu energije proizvedene po metru kvadratnom. Pored toga, vizualno su privlačni i stvaraju interesantnu kompoziciju kada se postave na balkone.
Slično tome, Bundeena Beach House ima sistem od 16 fotonaponskih panela i Tesla bateriju, kao što se može vidjeti na zelenom krovu dizajna, a pružaju sav potreban elektricitet. Vrlo je bitno da fotonaponski paneli budu detaljno integrisani u kuću i dizajn krovnog vrta, a služe kao primjer kako okolišne karakteristike mogu uljepšati, a ne pokvariti, izgled dizajna.
Nemoguće je govoriti o inovacijama u stambenim solarnim sistemima bez spominjanja studentskog takmičenja Solar Decathlon. Poznato kao “Olimpijada održive arhitekture”, Solar Decathlon je dvogodišnje takmičenje u dizajnu koje izaziva 20 timova studenata da dizajniraju, grade i rukovode pristupačnim i privlačnim solarnim kućama izvan mreže. Između mnogih brojnih projekata koji se izgrade svake godine, jedan od njih se izdvaja zbog fleksibilnog solarnog sistema. UrbanEden dobiva struju od fotonaponskih panela na podesivim sistemima na krovu kuće. Solarni paneli se mogu micati i pomjeriti iznad terase tako da pružaju hlad vanjskim prostorima i južnom zidu u toku ljeta. Paneli se mogu povući u toku zime, da bi sunce moglo pasivno grijati i osvjetljavati dom kroz staklo na južnom dijelu. Kreativan pristup može dovesti do interesantnih i raznolikih kompozicija.
Newhall South Chase kuće koriste sličnu strategiju, od kojih svaka kuća ima 5.4 kvadratnih metara popločanog fotonaponskog krova. Iako, u smislu veličine, čine se nešto skromnijima od prethodno navedenih primjera, dodatak panela na nakrivljene krovove prekrivene od sivim kamenom je diskretno i veoma efikasno.
Iako na tržištu još postoje ograničen izbor, posebno u smislu estetike, održiva tehnologija se svakodnevno unaprjeđuje, od proizvodnje solarnih panela od otpada hrane koji mogu sakupljati energiju iz nevidljivih UV zraka i solarnih pločica koje su potpuno kamuflirane na krovu. Dok ova tehnologija nije dostupna svima, možemo nastaviti tražiti kreativne načine da napravimo ravnotežu između funkcionalnosti i estetike u projektima.