Građevinska tehnologija doživljava dramatične promjene, jer ubrzanim korakom ide prema digitalnom razvoju uz mnoge inovacije. Jedna od savremenih tehnika u upotrebi je BIM (Building Information Modeling), koja postaje presudan alat za digitalnu gradnju.
Pojam BIM prvi je put nastao 1992. godine, a evoluirao je različitim tempom širom svijeta. 2002. godine AEC industrija (Architecture, Engineering, Construction – Arhitektura, inžinjerstvo i građevinarstvo) prepoznala je ovo područje.
Znate li šta je BIM?
BIM je kompjuterska trodimenzionalna ilustracija generisanja, distribucije, transformacije, transponiranja, manipulisanja i upravljanja selektivnim informacijama o različitim objektima kao što su zgrade, željezničke konstrukcije, ceste, mostovi i tuneli na tokom kompletnog životnog vijeka od projektovanja, izgradnje i razvoja, do faze rada, održavanja i rušenja.
Šta znate o GIS-u?
Geografski informacijski sustav (GIS) kompjuterski je framework koji se često koristi za mapiranje i analizu problemski orijentisanih prostornih podataka, uključujući infrastrukturne projekte, za upravljanje, izmjenu, konceptualizaciju, ispitivanje i prikaz geografskih podataka na temelju geometrijskih metoda.
Tokom godina GIS je radio s 2D tehnikama mapiranja, ali sada su, zbog tehnoloških inovacija, 3D karte u trendu za složene postupke analize prostornih podataka, zajedno s dokumentacijom i vizualizacijom, što olakšava brzi postupak donošenja odluka u mnogim aplikacijama. Određivanje područja za urbano planiranje, upravljanje rizikom od katastrofa, praćenje okoliša i procjenu zemljišta jedan je od upečatljivih primjera primjene GISa za građevinske projekte.
Velika je potreba za miješanjem GIS-a i BIM-a, ali zašto?
Općenito, BIM se tokom godina usavršava sveobuhvatnim informacijama o geometriji i semantici fizičkih struktura; bez obzira na to, nedostaju mu informacije o okolini. Neadekvatne prostorne informacije potrebne BIM-u za tok djelovanja, sigurnosne pretrage, procjene prirode i ispitivanje ekološkog učinka, naprimjer, geoloških podataka regije, koji su temeljni za prostorni raspored izgradnje brana, sadržani su samo u GIS-u. Dakle, integracija GIS-a i BIM-a koristi građevinskoj industriji popunjavajući praznine u planiranju infrastrukture, izgradnji i operativnom procesu. GIS se usredotočuje na fiziografske informacije o građevinama u smislu okoliša, prvenstveno onakvih kakve trenutno postoje i drugih obilježja iz topografske perspektive. Suprotno tome, BIM više naglašava složene strukture i podatke o poduhvatima poput planiranja, dizajna i razvoja lokalizacije zgrade.
Međutim, ta se dva područja podudaraju kada su informacije na infrastrukturnim projektima isprepletene, jer se BIT-ovi podaci mogu pobrinuti za šire GIS-ove informacije, dok GIS-ovi podaci mogu dati postavku koja obično nedostaje u BIM-ovim informacijama. Zahvaljujući ovom miješanju, općepoznato je da je uključivanje podataka iz obje domene korisno i presudno za procvat budućih tehnika 3D modeliranja, koristeći dva prepoznatljiva formata za razmjenu podataka – naprimjer, City Mark-up jezik (CityGML) i Industrial establishment class (IFC), u skladu s tim.
Kako funkcionira integracija?
Spajanje BIM-a i GIS-a tehnika je spajanja BIM modela u slojeve geoprostornih postavki. Kroz georeferenciranje i koncepte dizajna u BIM-u, građevinski sektor priprema učinkovite projekte. Iako su spomenuta dva područja zasebno uvedena iz različitih razloga i kako bi djelovala na različitim platformama, ipak se međusobno favoriziraju putem trgovanja informacijama. Na primjer, GIS može pružiti znanje o zonama sklonim poplavama, pružajući inžinjerima precizne podatke koji utječu na mjesto i smjer kontstrukcije, kao i građevinske potrepštine. BIM pomaže u dizajniranju objektno orijentisane fizičke strukture, naprimjer, crtanje vrata, prozora ili ograde. Dakle, dodavanjem sloja u postavke GIS-a, kontekst strukture postaje bogatiji kada je riječ o širem krajoliku.
GIS nudi usluge većih razmjera, poput lokalne, regionalne i državne razine. Zbog toga će struktura biti povezana s paketom zemljišta, komunalnih usluga i ulica.
m-Kvadrat