Posebnu pažnju pridaje održivoj gradnji i ponovnoj upotrebi prirodnih resursa, a slama je jedan od materijala koji zauzima ključno mjesto u njezinoj viziji.
Piše: Marina Zajec, arhitektica i vlasnica ureda Arhitektura E.L.I
Marina Zajec, arhitektica i vlasnica ureda Arhitektura E.L.I. (Ekološke Lokalne Intervencije), već dugi niz godina gradi prepoznatljiv pristup arhitekturi u Hrvatskoj. Njezin rad temelji se na spoju suvremene arhitekture, inovativnih tehnologija i prirodnih/održivih materijala, stvarajući projekte koji odgovaraju na izazove modernog doba sa što manjim utjecajem na okoliš.
Posebnu pažnju pridaje održivoj gradnji i ponovnoj upotrebi prirodnih resursa, a slama je jedan od materijala koji zauzima ključno mjesto u njezinoj viziji. Godine 2022. Marina u svojim projektima počinje primjenjivati inovativni građevinski sustav; modularne prefabricirane panele od gusto prešane slame. Ovaj sustav, osim što smanjuje ugljični otisak, omogućava gradnju objekata s visokom razinom energetske učinkovitosti, udobnosti i trajnosti.
Jedan od njezinih prvih projekata s ovakvim sustavom nalazi se u mirnom i šumom okruženom dijelu Koprivnice. Radi se o samostojećoj prizemnici kompaktnog i nepravilnog volumena od 186 kvadrata bruto površine koja nudi suvremeni standard života i osjećaj povezanosti s okolinom. Smještaj kuće na parceli od 2500 kvadrata bio je uvjetovan željom investitora da se, što je više moguće, očuva postojeće visoko zelenilo te je osnovni volumen proizašao iz nagiba terena unutar parcele.
Polaganjem kuće paralelno sa slojnicama terena ostvaren je i bolji kontakt interijera sa vanjskim prostorom, a uvlačenjem kuće na višu poziciju udaljenu od pristupne ceste, otvorile su se i ljepše vizure visokih stabala na samoj parceli i nasuprotnog brežuljka.
Građevina je tlocrtno podijeljena na dvije cjeline; poslovni i privatni/životni prostor. Poslovni prostor u kojem se nalazi studio, smješten je na samom ulazu u kuću. Uz studio se nalazi maleni wc, tehnička prostorija i hodnik, a staklenim vratima je odijeljen od životnog/privatnog prostora u kojem se nalazi otvoreni prostor dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje, orijentiran i direktno povezan sa prednjom izloženijom i stražnjom, intimnijom terasom. U stambenom dijelu se nalaze još tri sobe: spavaća, radna i dječja soba te jedna kupaonica.
Nadtemeljna konstrukcija građevine izvedena je kao montažna, dok su elementi konstrukcije temelja izvedeni monolitno – od armiranog betona. Vanjski nosivi zidovi, kao što smo ranije spomenuli, izvedeni su od predgotovljenih modularnih slamnatih panela. Krovište građevine je drveno, jednostrešno, s nagibom krovne plohe od 7°. Sastoji se od drvenih rogova i podrožnica kao elemenata koji se oslanjaju na modularne slamnate zidne elemente.
Slamnati paneli se izrađuju u koracima od 1 mm te se mogu prilagoditi bilo kojem obliku građevine. S obzirom da se drveni okviri panela prilagođavaju svojoj funkciji/zadaći u nosivoj konstrukciji, postoje specijalni elementi za nadvoje, parapete, pragove, kose zabate, horizontalnu stabilizaciju itd.
Primjena im je zaista svestrana te se koriste za izgradnju energetski učinkovitih i održivih kuća, poslovnih i javnih građevina diljem Europe i SAD-a. Kombinacija prirodnih materijala, poput slame i drva, s visokom razinom tehnološke preciznosti, omogućava gradnju koja je ekološki prihvatljiva, dugotrajna i bez proizvodnje otpada.
Standardna debljina nosivog zida u ovom sustavu iznosi 40 cm i ta debljina primijenjena je i u ovom projektu. Zidovi su na ovom projektu sa unutarnje strane obrađeni glinenom žbukom i završnim premazom glinene boje, dok je izvana na njih postavljena zrakonepropusna, paropropusna i vodonepropusna membrana, ploče od drvenih vlakanaca te drvena ventilirana fasada bora kao završni/ dekorativni sloj. U konačnici završna debljina zida sa svim slojevima iznosi 57 cm.
Za unutarnju oblogu glinenom žbukom, investitori su se odlučili radi njezine odlične kombinacije sa slamom te njezine iznimne sposobnosti održavanja stabilne temperature unutar objekta, čime pruža prirodno hlađenje ljeti i zadržavanje topline zimi. Osim toga, štiti od prekomjerne vlage te je otporna na vatru i UV zračenja.
Osim izvrsne toplinske i zvučne izolacije te brze montaže ovaj sustav pohranjuje veliku količinu CO2. S obzirom da 55 kg slamnatog panela učinkovito uklanja otprilike 112 kg CO2, računica za ovaj projekt je više nego impresivna. Kvadratura slamnatih zidova za ovaj projekt iznosi 168 m2 što na kraju donosi računicu pohrane od 16396 kg CO2.
Marina svojim radom ne nastoji samo graditi kuće, već i mijenjati percepciju arhitekture – približiti ljude prirodi kroz promišljenu, održivu i funkcionalnu gradnju. Kroz svoje projekte pokazuje kako arhitektura može istovremeno biti i suvremena i odgovorna prema budućim naraštajima.