Ovakav koncept bi mogao biti dosta inovativan, kada je u pitanju tehnologija građenja. Neprekidno modularne i napravljene od masivnog drveta, ovakve konstrukcije s niskom razinom CO2 otiska, koju su osmislili proizvođač drveta Rubner Holzbau i dizajnera montažnih stadiona Bear Stadiums, uskoro bi se mogao i materijalizirati.
Ove dvije navedene kompanije bi mogle izrađivati arene od nordijske smreke u kombinaciji sa LLD-om 8lijepljenim lamerliranim drvetom), koje bi bile otpremljeno na potrebnu lokaciju i sastavljene na licu mjesta. Ovi stadioni su male do srednje veličine, sa oko 1.500 do 20.000 mjesta, s punim brojem predložaka između ovih kapaciteta. Sjedište oe kompanije je u Italiji i predviđaju da će njihovi prvi projekti biti nogometni stadioni; međutim, predviđaju da bi ovakvi projekti mogli ugostiti i mnoge druge sportove na otvorenom, kao što su ragbi, kriket i bejzbol. Rubner Holzbau već je izgradio brojne drvene konstrukcije velikih razmjera, od poljoprivrednih građevina do infrastrukturnih postorjenja širom Evrope.
Arhitekte predviđaju solarne ploče i vjetroturbine, što čini da stadioni gotovo neutraliziraju ugljični otisak kada nisu u upotrebi (bez obzira na intenzivne potrebe rasvjete tokom aktivnih dana). Ovaj naglasak na održivoj praksi gradnje usklađuje se s inicijativom UN klime Neutral Now, kojoj se organizacija FIFA pridružila i koja se obvezala postati neutralna prema klimatskim promjenama u drugoj polovici ovog stoljeća. LLD je vrsta kompozitnog masivnog drveta koji sadrži pojedinačne trake od drveta zalijepljene zajedno sa zrnima koja se paralelno izvode. Masivno drvo može ponuditi izrazitu učinkovitost po pitanju čvrstoće i mase u poređenju s čelikom i betonom, što omogućuje veće i više građevine koje zahtijevaju manje CO2 za proizvodnju i izgradnju. LLD je poznat po svojoj savitljivosti i fleksibilnosti, što je bitno za estetiku i, praktičnije, dodatna fleksibilnost može apsorbirati destruktivne sile potresa, čime se konstruckija može savijati bez lomljenja. Ove dvije kompanije predviđaju globalno tržište za ove vrste objekata, posebno primjenjive na skromne budžete kod zemalja u razvoju. Procijenjeno je da će troškovi sjedišta za ovaj sistem biti osta manje od tradicionalnih stadiona, a veliki dio rada mogu obavljati i nekvalificirani radnici, iako 10 posto radne snage zahtijeva specijalizirano znanje o modularnoj izgradnji drveta. Manji stadioni mogu se sastaviti u roku od šest do osam mjeseci; a izgradnja većih stadiona može potrajati i do godinu dana.
m-Kvadrat