Dinamički konusni penetrometar ili DCP je alat koji se koristi za procjenu čvrstoće tla na građevinskom zemljištu. Također, pomaže u praćenju stanja zrnastih slojeva i podzemnih tla u dijelovima kolovoza tokom vremena. Može se koristiti za određivanje pravih građevinskih rješenja za lokacije, posebno kada su u pitanju meka tla.
Primjenjuje se i kada se treba utvrditi CBR vrijednost zbijenog podrazreda tla ispod postojećeg kolovoza. Očitavanja se mogu se spustiti do dubine od 800 mm ili, ako je ugrađena produžna šipka, do dubine do 1200 mm.
DCP je jednostavan i prenosiv instrument. Sastoji se od tvrdog konusnog vrha, čelične šipke standardnog prečnika i čekića standardne težine (8 kg), koji se s vrha štapa spušta na nakovanj da bi vrh ušao u zemlju.
Sljedeće spojeve prije upotrebe treba osigurati jakim ljepilom ili sličnom smjesom za učvršćivanje navoja:
(i) Ručka / gornja šipka
(ii) Nakovanj / donji štap
(iii) Donja šipka / konus
Čekić se podiže na vrh štapa i otpušta kako bi se štap zabio u zemlju. Uz pomoć ugrađene vertikalne vage, penetracija se bilježi (u milimetrima) nakon udaraca čekića.
Prednosti DCP-a
Podaci o tlu su često ograničeni i često se prikupljaju u obimu područja temelja, ali možda je procjena tla potrebna i na drugim dijelovima lokacije.
Mogu se dobiti informacije u vezi sa varijacijom jačine tla i dubinom, što može biti presudno za izbor najboljeg rješenja za neprikladna podzemna tla.
Podaci se mogu prikupiti s puno mjesta relativno brzo, tako da možete vidjeti kako se uslovi tla razlikuju na različitim mjestima i u skladu s tim reagovati.
Dobijaju se tačne i precizne informacije o stanju tla na terenu i u vrijeme gradnje.