Neuroarhitektura prati proces koji zavisi o vrsti prostora, zahtjevima klijenta i kontekstu građevine.
Neuroarhitektura je grana koja se bavi dizajniranjem i projektiranjem efikasnih prostora, proučavajući odnos između zdravlja i građevina uz pomoć neuroznanosti. Proučava utjecaj arhitektonskih elemenata na emocionalno i fizičko zdravlje ljudi. Pored tehničkih parametara u arhitekturi poput zakonodavstva, ergonomije i udobnosti životne sredine, neuroarhitektura se fokusira na emociju, sreću i dobro stanje. Ne fokusira se na arhitekturu koliko na osobe koji je koriste. Nauka otkriva ljudsku ljubav prema teksturi, krivinama, simetriji i kako mozak reaguje na različite prostore.
Karakteristike neuroarhitekture
- Neuroarhitektura je disciplina koja proučava odnos između neuroznanosti i moderne arhitekture. Osnovana je na činjenici da vještački elementi u prostoru, koje je tu ubacio čovjek, imaju utjecaj na funkciju u mozgu i na nervni sistem. To je integracija tri polja: neurologija, psihologija i arhitektura.
- Akademija Neuroznanosti za Arhitekturu u San Diegu sprovodi naučne tehnologije da bi proučili reakciju ljudi na određeni prostor u zgradi. Virtualna simulacija je jedna od od alatki koji se koristi u neuroarhitekturi, a koja omogućava korisnicima da dožive mjesto prije nego što se izgradi.
Utjecaj arhitekture na ponašanje klijenta istražuje se bazirano na određenim parametrima:
- Temperatura: Ugodno okruženje stvara se dobro izbalansiranom temperaturom. Naš mozak osjetljiv je na iznenadne promjene temperature što negativno utječe na kognitivne vještine i emocionalne nivoe stanara.
- Osvjetljenje: Intenzivno bijelo svjetlo pomaže aktiviranju naših mozgova i smanjuje stres. S druge strane, mjesto koje nema dobro osvjetljenje mijenja cirkadijski ritam i utječe na raspoloženje i aktivnost okupanata.
- Biljke: Zelena okruženja i prirodni materijali u biofilnim ili ekološkim dizajnima pozitivno utječu na ponašanje ljudi.
- Boje: Otkriveno je da boja pink smiruje živce i smanjuje ljutnju, dok tople boje poboljšavaju produktivnost i koncentraciju.
- Miris: Mirisi nisu uvijek dio arhitektonskog dizajna, ali uz adekvatan miris (poput prirodnih) prostor se može osvježiti.
- Zakrivljenosti: Okrugli oblici umjesto oštrih mogu pomoći kod opuštanja mozga.
- Neuroarhitektura prati proces koji zavisi o vrsti prostora, zahtjevima klijenta i kontekstu građevine.
- Neuroznanost otkriva da funkcioniranje mozga prema različitim obrascima ovisi o genetici, kulturi i pojedincu.