Relativna vlažnost predstavlja količinu vode koja isparava u zrak u poređenju s količinom vlažnosti koju zrak može držati.
Relativna vlažnost u betonu jedan je od kritičnih parametara koji bi se u obzir trebao uzeti prije postavljanja poda. Ako beton sadrži visoku relativnu vlažnost u kombinaciji s ekscesivnom vlagom, doći će do grešaka, oštećenja i poslije toga velikih troškova i sl.
Relativna vlažnost u betonu
Relativna vlažnost se može pogrešno razumjeti sa sadržajem vlažnosti u betonu, ali to su dva različita pojma. Relativna vlažnost je količina vode u formi pare, dok je vlaga količina vode u tečnom stanju.
Bitno je ovo razumjeti jer visoka vlažnost u obliku pare može dovesti do raznih oštećenja betona.
Faktori koji utječu na relativnu vlažnost u betonu
Nekoliko faktora može povećati relativnu vlažnost u betonu, i njihov utjecaj se može produžiti na 6 mjeseci ili duže nakon izlijevanja betona. Ti faktori su:
- Kvantitet vode u betonskoj mješavini
- Okolni uslovi poput visoke relativne vlažnosti ambijenta, dodatni izvor vode, hladna temperature i ograničeno kretanje zraka
- ‘Vlažno’ očvršćivanje
- Korištenje pucolana koji zadržava vodu i tako produžuje vrijeme sušenja betona.
- Nedovoljna barijera vlage u ploči zbog kojih vanjske temperature prodiru u unutrašnjost.
Bitno je zapamtiti da zaptivanje betona prije završetka procesa curenja zatvara višak vlažnosti u betonu. Vlažnost ispara i stvara i pritisak na beton ispod poda, što uzrokuje oštećenje i propadanje materijala.
Kako visoka relativna vlažnost utječe na betonski pod?
Uzrokuje smanjenje betonske jačine. Također povećava pH vrijednost betona, što smanjuje integritet betona i podnih materijala. Podni materijali mogu proći razna oštećenja:
- Delaminacija betonskog poda
- Bubrenje epoksidnog premaza
- Adhezivna re-emulzija
- Pucanje, izvijanje ili stvaranje balona