
Uz singapurske nebeske farme koje pokušavaju riješiti problem gladi i pariškog projekta „urbanih šuma“ radi smanjenja zagađenja zraka, evidentno je da je pristup sigurnijem i održivijem ekološkom sistemu u jeku. UN očekuju da će 68% svjetske populacije do 2050. godine živjeti u gradovima, urbani vrtovi i zelene zgrade početak su koji će dovesti do sigurnijeg življenja.
Prije svega zelene zgrade počinju sa znanjem da građevina može značajno utjecati na okoliš i one koji tu žive ili provode svaki dan, na pozitivan i negativan način. Kroz cijeli ciklus jedne zgrade, zelene zgrade teže ka maksimalnom iskorištavanju prednosti i smanjenju negativnih posljedica tih efekata. U svojoj najobičnijoj formi zelene zgrade se planiraju, projektuju proizvode i namjenjuju uz mnoge elemente na umu poput trošenja energije, vode, materijala i samog utjecaja zgrade.
Kad čujemo „zelena zgrada“ prvo što pada na um su zgrade prekrivene zelenim krovovima i solarnim panelima, ali to nije čak ni mali djelić. Istina je da je to cijelo polje održivosti koje značajno utječe na naše živote.
Koji su ciljevi zelene gradnje?
Kao što je prethodno spomenuto, naučnici širom svijeta aktivno podržavaju države da počnu koristiti i pomognu financirati zelene građevinske metode, proizvodnju i svakodnevno življenje. Nije iznenađujuće s obzirom na to da zvona za uzbunu klimatskih promjena neprestano zvone s prijetnjom koja se približava brže nego ikad.
S druge strane, arhitekti i građevinci rade zajedno kako bi dizajnirali zgrade koje su svjesne resursa i okoliša. Ali može li iko izgraditi strukturu i nazvati je „zelenom zgradom“? Naravno, željeli bismo da je drugačije, jer bi se izgradnja zelenih zgrada trebala pridržavati ciljeva zelene gradnje koje ljudi, nažalost, rijetko uzimaju u obzir kada prave staklenike ili općenito zelene strukture.
Smanjenje otpada
Potpuno je logično da je smanjenje otpada primarni cilj održive gradnje. Postoje brojni načini za smanjenje otpada. Kanta za kompost može biti ono što to znači u nekim strukturama. To može biti korištenje kolektora za kišnicu u drugim slučajevima. Smanjenje otpada je izazovna i ključna komponenta održive arhitekture, koja zahtijeva inovativno razmišljanje i vještine rješavanja problema.
Efikasnost i resursi
Zeleni drveni materijali trebali bi biti korišteniji materijali kad god je to moguće. U održivoj građevinskoj izgradnji preferiraju se reciklirani materijali, kao što su metal i kamen. Drvo ili materijali za višekratnu upotrebu poput bambusa i slame odlične su zamjene za drvo.
Umanjenje utjecaja elektriciteta
Održive zgrade se ‘trude’ da što više smanje potrošnju struje. Novi načini gradnje sada koriste rasvjetu, uređaje i druge metode koje štete struju.
Smanjenje potrošnje energije i vode
Zelene zgrade navodno troše 20 do 30 posto manje vode i 40 do 50 posto manje energije od tradicionalnih zgrada.
Poboljšani kvalitet zraka i vode
Prema istraživanju, veće stope ventilacije, nisko opterećenje CO2 i zagađivačima, te bolji kvalitet zraka u zatvorenom prostoru mogu povećati produktivnost do 8%.
Zelene strukture nam elokventno pokazuju da njihovi ciljevi nadilaze povećanje održivosti životne sredine.