Prije uvođenja običnog portland cementa, kreč se koristio kao cement ili vezivni materijal. Većina cementnobetonskih radova u građevinskim konstrukcijama obavlja se običnim portland cementom.
Druge posebne vrste cementa koriste se pod određenim okolnostima. Cement bi trebao biti u skladu sa svim standardima i propisima.
Agregati
To su inertni ili hemijski neaktivni materijali koji čine većinu cementnog betona. Oni su povezani cementom. Agregati su klasifikovani u dvije kategorije, tj. kao sitni i grubi:
Materijali koji prolaze kroz BIS test sito br. 480 nazivaju se finim agregatom. Obično se prirodni riječni pijesak koristi kao fini agregat. Ipak, na nekim mjestima, gdje prirodni riječni pijesak nije dostupan, sitno drobljeni kamen (kamena prašina) može se koristiti kao fini agregat.
Materijal koji se zadržava na BIS test situ br. 480 je označen kao grubi agregat. Obično se izlomljeni kamen koristi kao grubi agregat. Priroda posla odlučuje o maksimalnoj veličini i obliku grubog agregata. Za tanke ploče i zidove, maksimalna veličina grubog agregata treba biti ograničena na jednu trećinu debljine betonskog dijela koji se lijeva.
Agregati koji se koriste za armiranobetonske radove trebaju biti tvrdi, izdržljivi i čisti. Agregati bi trebali biti potpuno bez bilo kakvih ulja, grudvica gline, organskih i biljnih tvari, sitne prašine itd. Prisustvo svih takvih ostataka sprječava prianjanje agregata za beton i time smanjuje čvrstoću betona.
Čelik
Čelične armaturne šipke moraju biti u obliku okruglih šipki od blagog čelika ili deformiranog čelika standardnih specifikacija i bez korozije, ulja, masti, boje itd.
Čelična šipka mora biti okrugla, a prečnici šipki mogu varirati od 5 mm do 40 mm i mogu se saviti (udvostručiti) bez loma. Šipke se moraju tačno zakačiti i saviti te postaviti u položaj prema nacrtu i crtežu.
Čelične šipke savijaju se postepenim i ravnomjernim kretanjem, a čelične šipke promjera 40 mm i veće mogu se savijati zagrijavanjem do tamnocrvene boje i pustiti da se polako ohlade bez potapanja u vodu ili gašenja.
Spojeve na čeličnoj šipci treba izbjegavati što je više moguće kada se spojevi moraju napraviti preklapanjem šipki promjera 40 puta s odgovarajućim kukama na krajevima i zglobovi moraju biti raspoređeni.
Šipke većeg promjera treba spojiti zavarivanjem i ispitati prije postavljanja u položaj.
Tokom betoniranja čelične šipke moraju dobiti bočne i donje pokrove od betona postavljanjem montažnih pokrivnih blokova ispod 1: 2 cementne žbuke 2,3 cm X 2,5 cm u presjecima i debljini navedenog pokrova, 4 cm do 5 cm za gredu i 1 cm do 2 cm za ploču.
Tokom polaganja i zbijanja betona armaturne šipke se ne smiju pomicati sa svojih položaja.
Voda
Ovo je najskuplji sastojak, ali najvažniji sastojak betona. Voda koja se koristi za izradu betona treba biti čista i bez štetnih nečistoća i otpadaka kao što su ulje, alkalije, kiselina itd. Općenito, vodu koja je pogodna za piće treba koristiti za izradu betona.
Centriranje i oplata
Centriranje i oplata moraju biti izvedeni s drvenom ili čeličnom pločom blizu i čvrsto kako bi se spriječilo istjecanje, s potrebnim podupiračima, ogradama i klinovima, dovoljno čvrstim i stabilnim i ne smiju popuštati pri polaganju betona i moraju se postaviti na takav način da mogu popustiti i uklanja se postepeno bez ometanja betona.
Na betonskoj površini ne bi trebalo vršiti žbukanje prije odgovarajućeg očvršćavanja.
Preko oplate treba nanijeti sloj ulja ili raširiti papir kako bi imao glatki finiš i kako bi se spriječilo prianjanje betona, što će olakšati uklanjanje oplate.
Za ploču i gredu potrebno je osigurati mali prostor pri centriranju, 1 cm na 2,5 m, a najviše 4 cm. Centriranje i oplata ne smiju se skidati prije isteka 14 dana (4 dana za armiranobetonske stubove, 10 dana za krovnu ploču i 14 dana za grede).
Centriranje i oplata moraju se pažljivo ukloniti tako da se nijedan dio ne ometa ili ošteti.