Novi evropski standard EN 17037 bavi se dnevnom svjetlošću u zgradama. To je prvi europski standard koji se bavi isključivo dizajnom i osiguravanjem dnevnog svjetla. EN 17037 zamjenjuje patchwork standarde u različitim evropskim zemljama. Dnevno svjetlo važno je za zdravlje i dobrobit korisnika zgrada i za osiguravanje dovoljnog osvjetljenja za obavljanje zadataka. Osiguravanje odgovarajućeg nivoa dnevne svjetlosti pomaže i u uštedi energije jer se ne morate često oslanjati na umjetnu rasvjetu. Svi ovi faktori utjecali su na objavljivanje EN 17037.
Postoje li standardi dizajna dnevnog svjetla?
BS 8206-2: 2008 je kodeks svakodnevnog osvjetljenja. Kako se radi o britanskom standardu, primjenjuje se samo na Veliku Britaniju i daje preporuke za oblikovanje dnevnog svjetla u zgradama, uključujući način na koji se može osmisliti električna rasvjeta u kombinaciji s dnevnom svjetlošću.
EN 17037 bavi se isključivo dnevnom svjetlošću i uključuje ostale metode izračuna za parametre projektovanja koji nisu prikazani u BS 8206-2.
Neki postojeći evropski standardi uključuju faktor dnevnog svjetla – na primjer, EN 12464-1 i EN 15193. Međutim, oba gledaju u kontekstu pružanja električne rasvjete, pa je EN 17037 zaista jedinstven u fokusu na količinu i kvalitetu dnevnog svjetla za korisnike zgrada.
Koja su područja dnevnog osvjetljenja obuhvaćena EN 17037?
Novi evropski standard za oblikovanje dnevnog svjetla obuhvata četiri različita područja:
dnevna svjetlost
procjena pogleda kroz prozore
pristup sunčevoj svjetlosti
sprječavanje odsjaja
Kako se mjeri dizajn dnevnog svjetla?
Da bi se arhitektima i projektantima omogućila fleksibilnost, a istovremeno čineći standard upotrebljivim i razumljivim, EN 17037 postavlja minimalni nivo performansi koja se mora postići za svako od četiri područja dizajna dnevnog svjetla. Uz minimalnu preporuku, daje i dva nova nivoa performansi: srednju i visoku. Korisnici norme mogu odabrati nivo izvedbe koja se najbolje odnosi na dizajn zgrade i predloženu upotrebu zgrade. Dostupna je pojednostavljena i detaljna metoda kojom se može procijeniti svako područje dizajna. Standard usklađuje ocjenu dnevnog svjetla, ali uzima u obzir nacionalne i lokalne uslove tako da su rješenja primjerena i specifična za svaki projekt.
Dizajn za dnevnu svjetlost i udobnost putnika
Osiguravnje dnevnog svjetla ili nivoa osvjetljenja omogućuju korisnicima izvršavanje zadataka i sudjelovanje u određivanju vjerovatnosti uključivanja umjetne rasvjete. Procjena se može obavljati ili na osnovu klimatskog modeliranja ili izračunavanja faktora dnevnog svjetla.
Korisnici građevina trebaju imati veliki, jasan pogled izvana. EN 17037 uzima u obzir širinu i vanjsku udaljenost kao i pejzažne slojeve (nebo, krajolik i zemlju). Pogled treba shvatiti kao jasan, neiskrivljen i neutralno obojen. Širina pogleda može se utvrditi detaljnim ili pojednostavljenim pristupom. Vanjska udaljenost i broj slojeva mjeri se jednim pristupom.
Izračunavanje pristupa ili izlaganja sunčevoj svjetlosti faktor je udobnosti i zdravlja ljudi u stambenim objektima, vrtićima i bolničkim odjeljenjima. Dnevno izlaganje suncu može se utvrditi detaljnim izračunom ili tabličnim vrijednostima.
Kao što mu ime govori, prevencija odsjaja odnosi se na uklanjanje vjerovatnosti odbljeska za korisnike zgrade, posebno one koji ne biraju gdje će sjediti. Koristi detaljan izračun vjerojatnosti blještavog dnevnog svjetla (DGP) ili standardnu tablicu vrijednosti za materijale za zaštitu od sunca.
Na koje vrste građevina se primjenjuje EN 17037?
Novi evropski standard za oblikovanje dnevnog svjetla u zgradama, EN 17037, napisan je tako da se može primijeniti na bilo koju zgradu. Područja dizajna obuhvaćena standardom za dizajnere u odabiru nivoa postignuća znače da se unutrašnji prostori mogu oblikovati tako da odgovaraju planiranim aktivnostima.
Zahtijeva li EN 17037 određene nivoe osvjetljenja?
Kad je u pitanju osiguravanje dnevnog svjetla, standard daje samo nivoe osvjetljenja u smislu minimalnih, srednjih i visokih performansi. Ne određuje nivoe za određene zadatke ili upotrebe zgrade.
Minimalni nivo od 300 luksa temelji se na brojnim istraživanjima koja su opisana kao pogodna osvjetljenja za duže uredske radove i na kojoj je vjerovatnost uključivanja električne rasvjete mala. Nivoi dizajna za umjetnu rasvjetu također koriste prag od 300 luksa.
m-Kvadrat