spot_img

Šta je BIM i zašto je ključan u trenutnom arhitektonskom dizajnu?

BIM (Building Information Modeling) je metodologija koja arhitektima omogućuje izradu digitalnih simulacija dizajna za upravljanje svim informacijama povezanim s arhitektonskim projektom.

Dok CAD stvara 2- ili 3-dimenzionalne crteže koji ne razlikuju njihove elemente, BIM uključuje 4-D (vrijeme) i 5-D (troškove). To omogućava korisnicima inteligentno upravljanje informacijama tokom cijelog životnog ciklusa projekta, automatizirajući procese poput programiranja, konceptualnog dizajna, detaljanog dizajna, analize, dokumentacije, proizvodnje, izgradnje logistike, rada i održavanja, obnove i / ili rušenja.

U bilo kojem projektu postoji neograničen broj sudionika, kao i beskonačne interakcije između stranaka. Projekti su multidisciplinarni i uključuju informacije koje nisu potrebne svim uključenima. Dakle, tko je odgovoran za pojedine segmente unutar projekta? Koliko daleko odgovornost ide i gdje počinje? BIM pomaže urediti složenost ovog procesa.

Važno je razjasniti razliku između BIM-a i programa kao što su Revit®, ArchiCAD®, AllPlan® i sličnih programa: BIM je radni sistem, a Revit®, ArchiCAD® i AllPlan® su softveri s kojim je BIM kompatibilan. Ova dva se međusobno nadopunjuju i dopuštaju da se posao arhitekte uspješno provede.

Projekti modelirani u BIM-u mogu uključivati prave proizvode i materijale koji će se upotrijebiti za gradnju, uključivši njihovu geometriju, karakteristike i troškove unutar modela, kao i podatke o kontaktima koje bi stekli nakon odobrenja.

BIM se može smatrati nekom vrstom kataloga modeliranih materijala, poboljšavajući način na koji se tehničke specifikacije projekta prenose onima zaduženima za izgradnju.

Postoje web stranice koje sadrže ogromne biblioteke proizvoda, omogućujući Vam da preuzmete određene modele koji će se odmah uključiti u projekat, a time ćete uštedjeti vrijeme koje će sljedeća specifikacija oduzeti. Uz sve te informacije, sistem ne samo da poboljšava kvalitetu posla, već također smanjuje odluke i promjene u zadnjoj minuti tokom procesa izgradnje, rješavaći probleme praktično i smanjujući ukupne troškove projekta.

Osim toga, svaki od elemenata ima svoje osobine i specifično i parametarski se povezuje s ostalim objektima projekta: ako se jedan od tih objekata modificira, oni koji zavise o njemu će se automatski promijeniti.

Na taj način, BIM omogućava zajednički rad arhitekata, klijenata, graditelja, inženjera i drugih relevantnih aktera unutar jednog inteligentnog i zajedničkog procesa.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE