spot_img

Strategija razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH za period 2016-2025. godina

Radna grupa ovom prilikom poziva i sve čitaoce časopisa M-kvadrat da dostave svoje pimjedbe, prijedloge i sugestije na prijedlog teksta Strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH, koji se još uvijek nalazi na www.fmeri.gov.ba.

Iako, statistički gledano,  industrija  građevinskog materijala koja obuhvata proizvodnju cementa, kreča, gipsa, opeke, stakla, asfalta, kamena, izolacionih materijala i sl. predstavlja jedan manji segment prerađivačke industrije u Federaciji BiH. Njena uloga i značaj nisu mali, ako se uzme u obzir da se u ovoj proizvodnji koriste velike količine prirodnih mineralnih resursa sa kojima raspolažemo, kao i da se većina proizvoda ove industrije utroši u građevinarstvu, koje predstavlja značajnu granu privrede svake, pa i naše zemlje.

Upravo zbog toga, da bi imali snažnu i globalno konkurentnu industriju građevinskog materijala i nemetala, koja podrazumijeva pametan i održiv  rast, odnosno da bi ostvarili postavljenu viziju, potrebno je posebnu pažnju posvetiti daljem istraživanju  mineralnog potencijala, u smislu da se istom pristupi organiziranije i na način da se  npr. izrade programi istraživanja za namjensko korištenje mineralnih sirovina, da se na odgovarajuće načine stimulišu potencijalni koncesionari za istraživanje i eksploataciju, prouče mogućnosti korištenja tehnogenih mineralnih sirovina i sl. aktivnosti koje zahtijevaju konsenzus i zajednički rad nadležnih kantonalnih i entitetskih  institucija, Federalnog zavoda za geologiju, kao i Univerziteta i naučno-istraživačkih organizacija i drugih zainteresovanih strana.

Također, povećanje obima proizvodnje u građevinarstvu, kao i konkurentnosti građevinskih kompanija u Federaciji BiH, koji će maksimalno upotrebljavati domaće materijale, potpuno usaglašene za zahtjevima tehničkog zakonodavstva o građevinskim proizvodima je imperativ kojem treba težiti, naročito pri implementaciji projekata izgradnje putne infrastrukture i elektroenergetskih objekata, ali ne zanemarujući ni područje stanogradnje, zasnovane na standardima i principima koje osiguravaju energetski efikasne objekte, za koju bi bilo poželjno da se dugoročno definiše strategijom.

Gore navedeno je skraćeni zaključak prijedloga teksta Strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH, za period 2016 – 2025. godina.

Naime, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je, kao jednu od aktivnosti za realizaciju Strateškog cilja 3. koji se odnosi na Unapređenje ambijenta za proizvodnju i povećanje stepena izvozne orijentacije industrijske proizvodnje, u svom Programu rada  planiralo izradu ove Strategije, u  saradnji sa Privrednom/Gospodarskom komorom Federacije BiH.

Za izradu Strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH formirana je Radna grupa od predstavnika privrede, Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, a metodologija rada je definirana projektnim zadatkom.

Cilj strategije je da se istaknu opće karakteristike i problemi sa kojima se susreće industrija građevinskog materijala i nemetala, te da se odredi namjera države u ovoj oblasti i predlože mjere i aktivnosti koje je potrebno poduzeti  u cilju ostvarenja postavljene vizije.

Vizija

Imati snažnu, globalno konkurentnu, industriju građevinskog materijala i nemetala, koja podrazumijeva pametan i održiv  rast.

Misija

Biti konkurentan, kako na domaćem tako i na tržištu u okruženju, uz konstantan rast koji podrazumjeva razvoj utemeljen na znanju, inovacijama i održivom korištenju  raspoloživih resursa.

Kratak presjek stanja

Za analiziranje stanja industrije građevinskog materijala u Federaciji BiH korišteni su statistički podaci koji se odnose na ukupnu industriju u Federaciji BiH, odnosno za prerađivačku industriju, kao i na njen dio koji se statistički vodi pod imenom „proizvodnja ostalih nemetalnih proizvoda“, a odnosi se na proizvodnju stakla, keramike, kreča, betona, cementa, kao i proizvoda od istih, te rezanje, preradu  i oblikovanje kamena.

Imajući u vidu da je industrija građevinskih materijala u direktnoj zavisnosti od izvođenja radova, navedeni su i statistički podaci koji se odnose na građevinarstvo, kao i na područje koje se odnosi na vađenje ruda i kamena, imajući u vidu ulogu kamena, šljunka i pijeska u industriji građevinskog materijala.

Od ključnih aktera, privrednih društava koja se bave proizvodnjom građevinskog materijala, kao i izvođenjem radova, zatraženi su podaci putem anketnog upitnika, te su isti posebno obrađeni.

Također, posebna pažnja u ovom dokumentu je posvećena komparativnim prednostima vezanim za ovu industrijsku granu, kao npr. prirodnim resursima,sirovinama za industriju građevinskog materijala sa kojima raspolažemo (predstavljeni su podaci Federalnog zavoda za geologiju o rezervama nemetalnih mineralnih sirovina, na dan 31.12.2016. godine), planiranim investicijama u oblasti izgradnje putne i elektro energetske infrastrukture, kao i   globalnim trendovima razvoja koji podrazumijevaju energetsko efikasnu gradnju,korištenje tehnogenih sirovina, recikliranje, inovacije i proizvodnju novih materijala, zaštitu okoliša,upravljanje otpadom itd.

Isto tako, pažnja je posvećena i obrazovnom sistemu i analizi kadrova u industriji građevinskog materijala, kao i odnosu  tehničkog zakonodavstva EU i zakonodavstva Federacije BiH, odnosno Bosne i Hercegovine.

Dat je prijedlog konkretnih mjera za jačanje i zaštitu domaće proizvodnje građevinskog materijala, utvrđeni su pravci djelovanja sa prijedlogom mjera i aktivnosti u skladu sa strateškim opredjeljenjima, a posebno je naglašeno da  kvalitet kao poslovna filozofija, te težnja ka izvrsnosti postaje imperativ kojem treba kontinuirano težiti.

STRATEŠKA OPREDJELJENJA

  1. Razvoj industrije građevinskog materijala i nemetala baziran na principima održivog razvoja koji uključuje racionalno korištenje energije, sa sistemom recikliranja i ponovne upotrebe, uz korištenje domaćih resursa i zaštite životne okoline,
  2. Usklađeno, harmonizirano i usvojeno tehničko zakonodavstvo na nivou države Bosne i Hercegovine sa tehničkim zakonodavstvom EU,
  3. Jačanje institucija za podršku i privlačenje stranih investicija u oblasti građevinarstva, odnosno stanogradnje, cestogradnje i dr. infrastrukturnih projekata.

Operativni plan realizacije Strategije

Akcioni plan za realizaciju Strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH treba biti komplementaran sa Akcionim planom za realizaciju Reformske agende i Akcionim planom za realizaciju projekta „Razvoj industrijske politike Federacije BiH“, uz napomenu da, prvo za definisanje aktivnosti, a zatim i za realizaciju aktivnosti i implementaciju Strategije, prije svega  mora postojati  konsenzus svih zainteresovanih strana, odnosno isto mora biti popraćeno podrškom svih ministarstava i ostalih državnih institucija, kao i koordinacijom svih razvojnih strategija, a za određene aktivnosti će biti potrebno osigurati  i finansijska sredstva, koja se trebaju blagovremeno planirati

Izvod iz analize stanja industrije građevinskog materijala

Tabela 1. Industrijska proizvodnja u Federaciji BiH

Tabela 23. Zaposlenost

 

Tabela 24. Plate

Plate u prerađivačkoj industriji su za 30% manje od prosječne plate u Federaciji BiH, odnosno za 16% u oblasti proizvodnje ostalih nemetalnih mineralnih sirovina.

1.1     Vanjskotrgovinska razmjena po djelatnostima

Tabela 26. Izvoz FBiH

Federacija BiH je u 2015. godini ostvarila izvoz u iznosu od 6.148.081 hiljada KM što predstavlja povećanje od 6,4% u odnosu na izvoz u 2014. godini. Posmatrajući indekse ostvarenog izvoza u 2014. godini u odnosu na 2013. godinu, kada je također zabilježeno povećanje izvoza, može se konstatovati da je trend rasta ukupnog izvoza iz godine u godinu evidentan. Isto bi se moglo konstatovati i za prerađivačku industriju, gdje je čak povećanje izvoza u 2015. godini u odnosu na 2014. godinu 7,1%.

Međutim, u proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda u 2015. godini u odnosu na 2014. godinu se bilježi pad izvoza, sa indeksom od 86,1%, pri čemu vrijednost izvoza iznosi 64.683.00 KM. Udio ove grane u ukupnom izvozu prerađivačke industrije u 2015. godini iznosi 1,15%.

Tabela 27. Uvoz FBIH

U ukupnom uvozu Federacije BiH u 2015. godini prerađivačka industrija ima udio od 90,4%. Udio proizvodnje ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda u 2015. godini u ukupnoj industriji iznosi 2,66%, a u prerađivačkoj industriji je 2,95%.

Na osnovu podataka o izvozu, po glavama carinske tarife, iz Federacije BiH se u 2015. godini izvezlo proizvoda od kamena, gipsa i sličnih materijala u ukupnoj vrijednosti od 26.887 hiljada KM, a keramičkih proizvoda u ukupnoj vrijednosti 9.414 hiljada KM.

Struktura-profil sektora po kantonima


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poziv za dostavljanje prijedloga i sugestija

Radna verzija Strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH, 2016-2025, je prezentirana na javnim raspravama koje su održane u Privrednoj komori Federacije BiH u Sarajevu, Privrednoj komori Tuzlanskog kantona i Privrednoj komori Zeničko-dobojskog kantona, na kojima je prezentirana radna verzija dokumenta.

U cilju prikupljanja mišljenja, prijedloga i sugestija, prijedlog teksta Strategije je objavljen na web stranici Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i web stranici Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH. Zatražena su mišljenja od svih kantonalnih Vlada, te od federalnih ministarstava koja su prepoznata kao ključni akteri ove javne politike.

Radna grupa ovom prilikom poziva i sve čitaoce časopisa M-kvadrat da dostave svoje pimjedbe, prijedloge i sugestije na prijedlog teksta Strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH, koji se još uvijek nalazi na www.fmeri.gov.ba.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE