Jedan od najstarijih dekorativnih materijala je zasigurno Stucco veneziano, kod majstora popularan kao špatulat. Poznat je bio i u doba renesansne Italije gdje su majstori izvodili bravure po zidovima imitirajući kamen. Dugo godina je bio mjera znanja u aplikaciji dekorativnih tehnika među majstorima jer se radio u dosta faza a sjaj se dobijao mukotrpnim radom tj. glačanjem gletericom. Zahvaljujući radu laboratorije Valpaint, te naprednim tehnologijama u proizvodnji boja, rad koji je potrebno izvesti sa špatulatima Valpaint je puno lakši nego nekad, a rezultat koji se dobije je perfektan. Sa ovim materijalima i manje obučeni majstori dobijaju izvrsne rezultate jer ovi proizvodi su kvalitetni i laki za izvedbu.
Ovakvi zidovi su sjajni, lijepi, dugotrajni, mehanički otporni, perivi sa mnogim sredstvima a što je najvažnije i pored svih ovih osobina ostali su ekološki čisti i paropropusni bez štetnih emisija. Prirodni sastojci u materijalima Stucco veneziano Valpaint daju zidu stakleni sjaj a prirodni vosak ga štiti i daje mu potpunu mehaničku otpornost. Takvi zidovi su cjenjeni a kroz dugi vremenski period ostaju nepromijenjeni.

Valpaint u svojoj ponudi daje veliki izbor različitih formula venecijanskog stuca kao što je Stucco 800 koji je najekonomičniji, Stucco 500 koji je potpuno na krečnoj osnovi, Stucco LD koji je sintetički i može da se koristi i vani, Stucco 1000 koji ima neprikosnoven sjaj i bez voska, Stucco a penello koji se nanosi četkom, namjenjen amaterima ili Grassello koji je starinski mateijal sa posebnim efektima. Koji god Stucco da se odabere aplikacija se sastoji u uniformnom nanošenju prve ruke koja se nanosi rostfreinim gleterom PV 43, 44 ili 45 na pripremljenu i impregniranu površinu prethodno obojenom temeljnom bojom Primer 1200. Temeljni sloj Stucca eventualno se može doraditi i laganim šmirglanjem.
Konačni efekat sastoji se u nanošenju Stucca cik-cak potezima bilo japanskom špahtlom ili gleterom, stavljajući potez preko poteza. Nakon sušenja površine sjaj se može dobiti uz pomoć rostfrei gleterice i nježnog glađenja površine. Uz pomoć brusnog papira granulacije 2000 površina se fino ispolira i usjaji. Kao dodatni stepen sjaja, ali i zaštita nanosi se Vosak 370 koji se nanosi sličnim potezima gleterom a sjaji pamučnom krpom trljajući ga kružnim potezima nakon što je osušio.
Ako se želi dobiti još otpornija površina potrebno je vosak nanijeti i u drugom sloju. Sva objašnjenja o ovim materijalima moguće je dobiti u firmi Valpaint a na You tube su postavljeni svi materijali i načini ugradnje.
Financijski utrošak materijala za jedan kvadrat u normalnim tonovima ne prelazi 10 KM što s obzirom na vijek trajanja ovakvih zidova ne predstavlja veliku investiciju.
Više informacija pronađite na linku: VALPAINT