Dok su prethodni projekti bili rezultat želja investitora, ovaj je projekat bio naša ideja. Postojeći pokrov bio je štetan za iskustvo gostiju ovog, inače veoma prirodno projektovanog kompleksa.
Nominacija za nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu Mies van der Rohe
MasterPrize za arhitekturu, pobjednik ugostiteljske arhitekture
S.ARCH nagrada, dobitnik Komercijalne Zgrade
Međunarodna nagrada za arhitekturu
Archmarathon Selection @MADE expo, Hotel & Leisure pobjednik
Najbolji projekat Archilovers 2018
WAF Awards, finalista hotela i slobodnog vremena
Nagrade Plana, finalista gostoprimstva
Architizer A+ Awards, finalista Architecture +Ceilings
Architizer A+ Awards, Healt Care & Wellness posebno spominjanje
BIG SEE Architecture Award, javna i komercijalna arhitektura
BIG SEE nagrada za dizajn enterijera, gostoprimstvo
Dezeen Awards, Duga lista ugostiteljskih zgrada
Projekat: Termalija Porodični Wellness
Veličina: 8.780 m2 (5.871 + 2.909)
Mjesto 10.200 m2
Footpring: 3.930 m2
Trošak: 11.900.000 EUR
Klijent: Terme Olimia
Lokacija: Podčetrtek, Slovenija
Koordinate: 46°09’23.7″N 15°36’25.2″E
Arhitektura: ENOTA
Projektantski tim: Dean Lah, Milan Tomac, Peter Sovinc, Nuša Završnik Šilec, Polona Ruparčič, Peter Karba, Carlos Cuenca Solana, Jurij Ličen, Tjaž Bauer, Sara Mežik, Eva Tomac, Jakob Kajzer, Maja Majerič, Goran Djokić
Saradnici: Ivan Ramšak s.p. (građevinski inžinjering), Nom biro (elektroinstalacije), Nom biro (mehaničke uslove), Darrtech (tehnologija bazena)
Slike: Miran Kambič
TERMALIJA PORODIČNI WELLNESS
Link za video Termalija Porodični Wellness video:
Video snimio i uredio Miran Kambič
Termalija Porodični Wellness najnoviji je u nizu projekata koje smo izgradili u Termama Olimia u posljednjih petnaest godina i završava potpunu transformaciju kompleksa od klasičnog zdravstvenog centra izgrađenog 1980-ih u moderno opuštajuće termalno lječilište. Transformaciju je karakterizirala postupnost – svaki korak je izveden kao odgovor na tadašnje trenutne potrebe i nije slijedio nikakav unaprijed osmišljen razvojni plan. Zapravo, za svaku novu zgradu i investitori i mi smo vjerovali da je posljednja.
Uobičajeni razvoj takvih kompleksa dovodi do lanca ekstenzija koji polako popunjava prostor i ne prikriva svoje porijeklo ni u pogledu perioda niti dizajna. Imali smo drugačiji pristup renoviranju Terma Olimije, i sa svakom novom zgradom pokušali smo poboljšati stanje u smislu urbanizma. U isto vrijeme, uložili smo dosta truda u projektovanje zgrada na takav način da, unatoč dodavanju novog programa svaki put, zgrade zapravo ne popunjavaju prostor već se povezuju s prirodom koja ih okružuje.
Isto se odnosi i na Termalija Porodični Wellness. Novi objekat nalazi se na području nekadašnjeg zimskog pokrova vanjskog bazena. Pokrov je trebao biti povučen svako ljeto da bi se oslobodio vanjski prostor, ali u praksi se to nikada nije desilo zbog složenosti procesa. Zbog svoje veličine i forme, membrana koja je prekrivala vanjske vodene površine značajno je odstupala od okolnih struktura.
Dok su prethodni projekti bili rezultat želja investitora, ovaj je projekat bio naša ideja. Postojeći pokrov bio je štetan za iskustvo gostiju ovog, inače veoma prirodno projektovanog kompleksa. Ali to nije bio jedini razlog: u svom programu i projektu, stari dio termalnog sadržaja bio je u potpunom kontrastu s novim, zbog čega su žalbe gostiju bile sve češća pojava, jer su željeli da usluga bude na jednakom nivou. To je ubijedilo investitore da nastave sa zadnjim korakom transformacije cijelog kompleksa.
Ranije je svakim narednim projektom veći dio objekta bio usječen pod okolni teren, što je smanjivalo njihovo prisustvo na lokaciji. U slučaju porodičnog wellnessa Termalija, međutim, nismo uspjeli jednostavno ponoviti ovaj dizajnerski pristup. Zapremina potrebnog prostora, posebno u području sa vodenim površinama, zahtijevala je postavljanje mnogo većeg objekta koji se nije mogao jednostavno zatrpati ispod nagiba. Budući da se više nije moglo referirati samo na okolni prirodni krajolik, rješenje je pronađeno u mjerilu i obliku okolnih narodnih struktura.
Iako smo još uvijek mogli da osmislimo prateći program Termalije na isti način kao što smo prethodno uradili Orhideliju, veliki krov iznad akvatorija podijeljen je na niz manjih segmenata kako bi se spriječilo da njegova razmjera preplavi okolinu. Gledano iz daljine, oblik, boja i razmjer nove klasterske strukture tetraedarskih volumena nastavak je klastera okolnih seoskih objekata, koji se jednostavno vizualno proteže u srce kompleksa.
Rezultat fine strukture volumena omogućio je da riješimo još jedan važan zadatak. Naizgled kompleksna geometrija dala je novom krovu statičnu snagu, omogućavajući cijelom bazenskom području da bude pokriven virtualno bez ikakve potpore. Na taj način novi krov lebdi iznad platforme bazena, što je projektovano kao vanjski dio.
Zbog nedostatka otvorenih prostora ljeti, bilo je imperativ tražiti rješenja koja bi pružila isti zatvoreni prostor koji gosti koriste zimi kao otvoreni prostor ljeti. Brojni krovni prozori, zajedno sa mogućnošću potpunog otvaranja svih fasadnih staklenih površina, omogućavaju gostima da neometano prolaze kroz unutrašnjost objekta. Unatoč svojoj veličini i prostoru koji zauzima, novi krov jednostavno djeluje kao veliki ljetni suncobran i ne zauzima ništa od dragocjenog vanjskog prostora.