U izgradnji se koriste razne vrste cementa. Svaka vrsta cementa ima svoja svojstva, upotrebu i prednosti na osnovu kompozitnih materijala korištenih tokom njegove proizvodnje. Ovo su neki od najčešće korištenih tipova cementa
- Obični portlandski cement (OPC)
Obični portlandski cement je najčešće korištena vrsta cementa, koja je pogodna za sve betonske konstrukcije. To je najčešće proizvedena i korištena vrsta cementa širom svijeta, s godišnjom globalnom proizvodnjom od oko 3,8 miliona kubnih metara godišnje. Ovaj cement je pogodan za sve vrste betonskih konstrukcija.
- Portland pucolanski cement (PPC)
Pucolanski cement priprema se mljevenjem pucolanskog klinkera sa portlandskim cementom. Također, proizvodi se dodavanjem pucolana uz dodatak gipsa ili kalcij sulfata ili jednoličnim miješanjem portlandskog cementa i finog pucolana.
Ovaj cement ima visoku otpornost na razne hemijske napade na beton u usporedbi s običnim portland cementom, pa se zato naširoko koristi. Koristi se u morskim objektima, kanalizacijskim radovima i za polaganje betona pod vodom, na konstrukcijama kao što su mostovi, stubovi, brane i masovni betonski radovi itd.
- Brzostvrdnjavajući cement
Brzostvrdnjavajući cement postiže visoku čvrstoću u ranim danima, koristi se u betonu gdje se oplate uklanjaju u ranoj fazi i sličan je običnom portland cementu (OPC). Ovaj cement ima povećan sadržaj kreča i sadrži veći sadržaj c3s i finije je mljeven, što daje veći razvoj čvrstoće od OPC-a u ranoj fazi.
Čvrstoća ovog cementa nakon tri dana slična je sedmodnevnoj čvrstoći OPC-a s istim omjerom vode i cementa. Prednost ovog cementa je u tome što se oplata može ukloniti ranije, što povećava brzinu gradnje i smanjuje troškove gradnje štednjom troškova oplate.
Cement koji se brzo stvrdnjava koristi se u gotovim betonskim konstrukcijama, radovima na cestama itd.
- Brzovezujući cement
Razlika između brzovezujućeg cementa i brzostvrdnjavajućeg cementa je u tome što se brzovezujući cement veže ranije. U isto vrijeme, brzina stvrdnjavanja slična je običnom portlandskom cementu, dok brzostvrdnjavajući cement brzo dobija čvrstoću. Oplate se u oba slučaja mogu ukloniti ranije. Cement koji se brzo veže koristi se tamo gdje se radovi trebaju završiti u vrlo kratkom roku i za betoniranje u stajaćoj ili tekućoj vodi.
- Cement niske topline
Cement niske topline proizvodi se održavanjem postotka trikalcij aluminata ispod 6% povećanjem udjela C2S. Mala količina trikalcij aluminata čini da beton proizvodi nisku toplotu hidratacije. Cement niske topline je pogodan za masovne betonske konstrukcije poput brana, jer niska toplina hidratacije sprječava pucanje betona zbog vrućine.
Ovaj cement ima povećanu snagu protiv sulfata i manje je reaktivan, a početno vrijeme vezivanja je veće od OPC-a.
- Cement otporan na sulfate
Cement otporan na sulfate koristi se za smanjenje rizika od napada sulfata na beton i zato se koristi u izgradnji temelja u kojima tlo ima visok sadržaj sulfata. Ovaj cement smanjuje sadržaj C3A i C4AF.
Cement otporan na sulfate koristi se na izgradnji građevina izloženih jakom sulfatnom djelovanju vode i tla na mjestima poput obloga kanala, ispusta, potpornih zidova, sifona itd.