Podove tretiramo kao stambene ili poslovne površine po kojima hodamo. To su podovi na tlu ili iznad negrijanog podruma te podovi u etažama. Za sve podne konstrukcije vrijedi da moraju biti odgovarajuće toplinski i zvučno izolirani. Kod međuetažnih konstrukcija bitna je upravo zvučna izolacija jer prolaska topline praktički nema, a kod podova na tlu ili iznad negrijanog podruma u prvom je redu potrebna dobra toplinska izolacija. Hladni podovi su naime vrlo neugodni za stanovanje, a osim toga jasno ukazuju na prekomjerne toplinske gubitke.
Podovi između etaža
Najučinkovitije rješenje za sprječavanje širenja udarnog zvuka u podnim konstrukcijama je korištenje kamene mineralne vune i plivajućeg poda. Plivajući podovi su cementni estrihi ili suhomontažni gotovi estrihi. U oba slučaja ispod estriha i na osnovnu međuetažnu konstrukciju možemo ugraditi odgovarajuću mineralnu vunu.
Bitna prednost mineralne vune je da je prikladno mekana, odnosno elastična za efekt prigušivanja udarnog zvuka i istovremeno upravo odgovarajuće tvrda, da je izvedba estriha i njegova upotreba moguća.
Za osiguravanje dostatne zvučne izolacije podne konstrukcije može dovoljno biti već 2 cm ugrađene kamene vune, a preporučena debljina za osiguravanje optimalnih rezultata je 5 cm kod cementnih estriha i 4 cm kod suhomontažnih izvedbi.
Konkretno rješenje uvjetuju koncept prostora ili raspoloživa visina. Kod novogradnji najčešće se projektiraju klasični cementni estrihi koji nemaju posebna ograničenja i gdje bez poteškoća ugrađujemo cijevi za podno grijanje. Suhi estrihi aktualni su ponajprije kod obnova ili pomoćnih prostora.
Pod na tlu ili iznad negrijanog podruma
Za toplinsku izolaciju ovakvih podnih konstrukcija potrebna je bitno veća debljina izolacije nego što je to bilo spomenuto u prethodnom odlomku na temu zvuka. Knauf Insulation podne izolacijske ploče ispod estriha mogu se ugrađivati i do debljine 20 cm, ali pritom moramo biti oprezni kod odabira odgovarajućih izolacijskih ploča, kao i kod izvedbe estriha. Ukupna debljina na taj se način može jako povećati i zato se u slučajevima poda iznad podruma radije odlučujemo za dodatnu toplinsku izolaciju na stropu u podrumu, a ispod estriha izvedemo jednaku izolaciju kao i u etažama. To je ekonomičnija i jednako učinkovita zaštita.
Na tlu moramo koristiti veće debljine izolacije ispod estriha (ukoliko objekt nije planiran u gotovo nula-energetskom standardu i izolacija je već ugrađena ispod podne ploče) i za tu namjenu se koriste podne ploče veće čvrstoće, oznake Knauf Insulation NaturBoard TPT.
Prečesto se nameće pogrešno mišljenje da je najbolje rješenje ispod estriha ugraditi što tvrđi polistiren, što nije istina, kao što nije istina da je to bolje u slučaju izlijevanja vode. Moramo znati da tvrdi i zatvoreni materijali praktički ne prigušuju zvuk i jako otežavaju eventualno isušivanje propuhivanjem. Naravno da su neizostavni u industrijskim i voznim podovima.
Izolacijski materijal kojega ugrađujemo u podove ispod različitih vrsta estriha i obloga vidimo samo u fazi ugradnje. A njihov učinak osjećamo tijekom cijelog životnog vijeka objekta. Zato nije svejedno kako i s kakvim materijalima su podovi izolirani.
Ako govorimo o izolaciji, ona mora imati dobre izolacijske karakteristike. A to nije samo toplinska izolacija jer smo utvrdili da je često na prvom mjestu sposobnost zvučne izolacije. Kamena vuna je klasa za sebe na području zvučne izolacije s dugoročnim učinkom.
Ukoliko trebate tehničko savjetovanje kako izolirati podove, pišite nam na e-mail adresu:
kakoizolirati@knaufinsulation.com