Energetski štedljive zgrade i kvalitetne stambene prostore ne možemo ni zamisliti bez ekspandiranog polistirena (EPS). U razvijenim državama je stanje takvo, da je 90% svih fasada izolirana upravo sa ekspandiranim polistirenom. U većini konstrukcijskih sklopova je zbog svojih izuzetnih svojstava nezamjenjiv. Koristimo ga svugdje, gdje trebamo toplinsku i zvučnu izolaciju zidova, krovova, podova i drugih konstrukcijskih sklopova za sve vrste zgrada.
Sa izrazom „disanje zidova“ kreatori reklamnih poruka i svi stručnjaci slikovito opisuju difuziju ili prodiranje vodene pare iz prostora za boravak kroz zidove. Većina problema sa vlagom u prostorima kod energetskih sanacija nastaje zbog ugradnje novih prozora s učinkovitim dihtovanjem, što jako smanjuje izmjene zraka.
Ekspandirani polistiren je u građevinarstvu u većini država EU prepoznat kao materijal, koji je samogasiv-izolacija koja se u uvjetima požara, doduše topi, dok izolacija kao takva požar ne smije prenositi dalje. Sistemi fasada s izolacijom od ekspandiranog polistirena, koja je prekrivena s armiranom žbukom i završnim slojem, spadaju u odlični razred E reakcije na požar. Sve građevinske EPS ploče su po normi EN 13501-1 u razredu E reakcije na požar, odnosno razredu B1 prema DIN 4102. (>>samogasiv materijal<<).
EPS i u vrtićima, benzinskim pumpama…
Iz navedenog je očigledno da ima mnogo država u EU u kojima je 90% svih fasada izolirano upravo s fasadnim stiroporom. EPS fasadna izolacija je bila često, bez pretjerivanja projektirana u velikom broju građevina raznih namjena do visine od 22 metra; stambeni blokovi, domovi zdravlja, škole, vrtići pa čak i benzinske pumpe!
EPS ploče, otporne na vodu
Stiropor u fasadama i podovima ima mnogo prednosti pred ostalim izolacijama osjetljivim na vodu (curenje krovova, poplave, gašenja vodom prostora…). Stiroporne ploče kod potpunog potapanja u jednom mjesecu upiju manje od 5% vol., tako natopljene ploče se jednostavno osuše i dalje obavljaju svoju izolacijsku funkciju. Dozvoljena vodoupojnost EPS ploča (X max. 40%) u sezoni grijanja na fasadi je čak 4x veća od vlaknastih izolacija, kod kojih uslijed kondenzacije može doći do trajnih oštećenja! Kod osjetljivih materijala u slučaju da su u doticaju s vodom i prekomjernom vlagom potrebna je skupa zamjena oštećenih površina.
Energetski štedljive zgrade i kvalitetne stambene prostore ne možemo niti zamisliti bez ekspandiranog polistirena. U razvijenim državama je stanje takvo, da je 90% svih fasada izolirano upravo sa ekspandiranim polistirenom. U većini konstrukcijskih sklopova je zbog svojih izuzetnih svojstava nezamjenjiv. Koristimo ga svugdje, gdje trebamo toplinsku i zvučnu izolaciju zidova, krovova, podova i drugih konstrukcijskih sklopova za sve vrste zgrada.
Investicija u toplinsku izolaciju od stiropora se sa energetskog stajališta veoma brzo vraća, jer svaki kilogram ispravno upotrijebljenog EPS-a u pedeset godina štedi 400 litara ulja za loženje.
Stiroporu voda i vlaga iz okruženja ne smetaju, jer su ćelije zavarene pod vrućom parom i iz tog razloga nisu potrebna dodatna veziva, odnosno, štetna ljepila.
Naziv „stiropor“ je postalo sinonim za izolacijske ploče od ekspandiranog polistirena, s kratkom oznakom EPS. Svojstva EPS sirovine su takva, da granule kod viskih temperatura povećaju volumen do 60 puta.
Kod pjenjenja sirovine u kalupu se stvaraju visoki pritisci. Iz tog razloga, te visokih temperatura i prisutnosti vodene pare materijal se međusobno zavari bez za zdravlje štetnih veziva. Međuprostor između zavarenih ćelija omogućuje pločama iznimnu paropropusnost i nisku toplinsku provojivost zbog zraka koji miruje, koji je kao takav odličan izolator. Osim toga, nije štetan za okoliš i jedini je toplinsko izolacijski materijal koji se može 100% reciklirati, jer sadrži samo jedan polimer i nema dodatnih veziva i impregnacija. S obzirom na paropropusnost vodene pare, puno je bolji od drveta. Zbog svih tih svojstava, stiropor se svrstava među univerzalne toplinsko izolacijske materijale.
Stiropor je u primjeni kao građevinski materijal još od 1952 godine.
U velikom broju zgrada izolacija od stiropora već 50 godina odlično vrši svoju funkciju.
Stiropor je izolacija koja „DIŠE“; dokaz za to je dva puta veća propusnost vodene pare u poređenju s drvetom smreke: µ EPS = 35 a µ drveta = 70
Toplinsko izoalcijska moć stiropora ostaje kroz cijeli životni vijek ista.
EPS je izolacija, kojoj ni voda niti vlaga ne smanjuju mehanička svojstva, otporna je i na poplave. Nakon isušenja, svojstva ostaju nepromijenjena.
Stiropor u fasadnim sistemima ETICS postiže visok razred reakcije na požar, razred E.
U većini država EU je 90% fasada izolirano upravo sa stiroporom.
Da li ste znali?
Izolacijske ploče EPS 150 imaju čvrstoću na pritisak 150kPa, što pojednostavljeno znači da podnose opterećenje 15 tona/m2, kod deformacije od 10%. ploče su pogodne za ugradnju u podove i tople ravne krovove s povišenim kontinualnim opterećenjem do nevjerovatnih 3000kg/m2 (garaže, kotlovnice, saloni, servisne površine, …)
Preporuka
Cilj kompanije Terrasit je upoznati vas sa osnovim podacima o njihovim toplinsko izolacijskim proizvodima i aplikativnim rješenjima. Navedeni su sa ciljem postizanja optimalnih rezultata. Obzirom da svaka zgrada ima svoje specifičnosti, koje je nemoguće predvidjeti, preporučujemo da podrobnije informacije potražite na njihovoj web platformi: www.terrasit.com, odnosno da ih kontaktirate na e-mail adresu: kontakt@terrasit.com.