spot_img

Transparentni beton – mit ili inovacija?

Korištenje sunčeve svjetlosti umjesto korištenja električne energije glavna je svrha prozirnog betona, kako bi se smanjila opterećenja na neobnovljivim izvorima i rezultirala uštedama energije.

Kako se beton polako oslobađa predrasuda koje su ga pratile u prošlim decenijama i više nije teški, hladni i sivi materijal prošlosti, lagano poprima dimenzije lijepog i živog. Istraživanjem i inovacijama stvoreni su novi beton koji je otporniji, lakši, bijeli ili obojeni i slično. Beton je naučio da se prilagodi gotovo svim novim izazovima koji su se pojavili. 2001. godine koncept transparentnog betona je prvi put izložio mađarski arhitekt Aron Losonzi na Tehničkom univerzitetu u Budimpešti, a prvi transparentan betonski blok uspješno je proizveden miješanjem velike količine staklenih vlakana u beton 2003, nazvanu LiTraCon.

Transparentni beton se uglavnom fokusira na prozirnost i njegov cilj primjene odnosi se na zelenu tehnologiju i umjetničku završnu obradu. To je kombinacija optičkih vlakana i finog betona. U današnje vrijeme, zelene konstrukcije se u velikoj mjeri fokusiraju na uštedu energije pomoću zatvorenih termalnih sistema. Zbog toga je neophodno razviti novi funkcionalni materijal koji će zadovoljiti strukturu u smislu praćenja sigurnosti (kao što su otkrivanje šteta, upozorenje na požar i slično), zaštitu životne sredine i uštedu energije i umjetničko modeliranje.

Zbog globalizacije i sve komlikovanijih zahvata u  visokogradnji, prostor između zgrada je smanjen; to uzrokuje povećanje upotrebe neobnovljivih izvora energije, pa iz tih razloga postoji potreba za pametnim tehnikama gradnje kao što su zelena gradnja i unutrašnji toplinski sistemi. Transparentni beton (Litracon) je nova tehnika koja se razlikuje od normalnog betona. Proziran beton omogućuje veću svjetlost i manju težinu u odnosu na normalan beton. Korištenje sunčeve svjetlosti umjesto korištenja električne energije glavna je svrha prozirnog betona, kako bi se smanjila opterećenja na neobnovljivim izvorima i rezultirala uštedama energije. Optička vlakna su senzorski ili prenosni element i na taj način smanjuju upotrebu umjetnog svjetla. Iz tog razloga je  normalan beton zamjenjen transparentnim betonom koji ima prirodnu rasvjetu i umjetnički dizajn. S obzirom da staklena optička vlakna nemaju negativnog uticaja na poznatu otpornost betona, s Litraconom je moguće graditi i nosive konstrukcije.

Područje primjene

  1. Osvijetlite zidove

Prozirni beton može se koristiti kao građevinski materijal za unutrašnje i vanjske zidove. Ako sunčeva svjetlost osvjetljava zidnu strukturu, onda se preporučuje istočni ili zapadni položaj; Zrake sunca koje izlazi ili zalazi pogodit će optička staklena vlakna pod nižim uglom, a intenzitet svjetlosti će biti veći. Osim tradicionalnih primjena zida, beton koji odašilje svjetlost može se koristiti i kao zidni pokrov osvjetljen sa stražnjeg dijela.

  1. Svijetli pločnjak pri zalasku sunca

Ovaj beton se može koristiti kao podna prozirna površina osvijetljena odozdo. Tokom dana izgleda kao tipičan betonski pod, ali u zalasku sunca ploče za popločavanje počinju sijati u različitim bojama.

  1. Kreativnost i dizajn

Jedinice zgrade su svestrane i mogu se koristiti u mnogim područjima dizajna. Dva uspješna dizajna pomoću betona koji prenosi svjetlost bili su dragulj i betonska klupa. Također moguće je stvoriti logotip sa šarenim likovima, natpisima i slikama i može se koristiti u svrhe uljepšavanja.

  1. Artistička recepcija

Ukoliko zaista želite stvoriti izgled koji se ističe, trebali biste se odlučiti za ovu vrstu materijala koji omogućava zahvate kao što je ova umjetnička i modna recepcija gdje se svjetlo rasipa gore ispred i sa strana.

  1. Rasvjetna tijela i pribor za zaštitu

Prozirna betonska kocka je, bez sumnje, velika konzervatorska cjelina. Nova linija kocke sastoji se od četiri identična komada betona i zbog svoje posebne geometrije; komadići čine stabilnu strukturu bez njihova fiksiranja.

Može se također koristiti i za:

  • Prozirne betonske blokovi i za podove, pločnike i nosive zidove,
  • Fasade, unutrašnje zidne obloge,
  • Zidne dijelove i može se koristiti gdje sunčeva svjetlost ne dopire direktno,
  • U namještaju za dekorativnu i estetsku svrhu,
  • Svjetiljke,
  • Lagane trotoare noću,
  • Povećanje vidljivosti u tamnim stanicama podzemne željeznice.

Prednosti i nedostaci korištenja transparentnog betona

  • Glavna prednost ovih proizvoda je da je na velikim objektima tekstura još uvijek vidljiva – dok tekstura sitnijeg prozirnog betona postaje nejasna u daljini,
  • Ima vrlo dobre arhitektonske osobine za dobru estetsku sliku zgrade,
  • Tamo gdje svjetlost ne može doći direktno, može se koristiti transparentni beton,
  • Ušteda energije može se ostvariti korištenjem transparentnog betona u zgradi.
  • Glavni nedostatak je taj što je ova vrsta betona vrlo skupa zbog optičkih vlakana,
  • Lijevanje prozirnog betonskog bloka je teško za rad tako da je potrebna stručna osoba.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE