Interijeri zauzimaju glavnu pozornicu u ovoj godini, jer sve više ljudi provodi više vrijeme kod kuće. Arhitekti i dizajneri sve su svjesniji svoje odgovornosti u poboljšanju dobrobiti svojih klijenata, pa čak i pomažu i u prevenciji bolesti, jer traže najbolja rješenja za projekte uređenja interijera. U nastavku slijedi nekoliko trendova koji bi mogli biti korisni u donošenju nekih predviđanja o tome kako će se razvijati interijeri u nadolazećoj deceniji.
Biofilni dizajn
Sobne biljke postale su potpuno novi sloj u projektima dizajna interijera, a velike, glomazne biljke rastući su trend. U posljednjih godinu dana u glavni je razgovor ušao novi koncept: biofilni dizajn. Kako bi održao određeni nivo povezanosti s prirodom, biofilni dijazn želi integrirati prirodu u arhitekturu kao način za poboljšanje zdravlja, psihe i cjelokupnog ekosistema. Korištenje obnovljenog drveta, visećih biljaka, zelenih zidova i velikih zelenih instalacija neki su od glavnih trendova koje vidimo i koji će oblikovati dizajn interijera u budućnosti.
Namještaj od prirodnih vlakana
Korištenje prirodnih vlakana poput ratana i pruća u namještaju postaje vrlo popularno u dizajnu interijera. Ovaj tradicionalni materijal koristi se u stolicama, tepisima i rasvjeti, kombinira se i uklapa u moderniji dizajn.
Lukovi
Lučni prozori su tipični za tradicionalnu arhitekturu i sada ponovno oživljavaju zahvaljujući arhitektima i dizajnerima koji svojim projektima uređenja dodaju zaobljene prozore i lučna ogledala. Usklađeni s trendom biofilnog dizajna, lukovi se pojavljuju kao novi način dodavanja više organskih oblika unutar naših domova, ne samo kroz stvarne lukove već i kroz ukrasne uzorke oslikane na zidovima.
Trend mini kutaka za učenje i rad
Fleksibilnost kod kuće važnija je nego ikad, sada kada je rad od kuće sve češći. U tom kontekstu, radna područja postaju manje formalna i mogu koegzistirati s ostalim životnim područjima. To je dovelo do pojave mini radnih kutaka koji su integrirani u veće komade namještaja, (npr. skriveni u ormarima).
Nevidljive ručke za potpuno integrisanu kuhinju
Nedavno smo vidjeli kako je dizajn kuhinje zamijenio ručke i povlačenje ladica i ormarića (posebno onih prevelikih) nevidljivim hardverom. Mehaničkiili magnetski uređaji instaliranog unutar ormarića omogućuju otvaranje ormarića pritiskanjem vrata. Cilj je imati minimalistički prostor s uglađenim i elegantnim izgledom.
Stepenice integrisane s namještajem
Kao kreativan način iskorištavanja prostora koji je ostao ispod stepenica, nekoliko projekata interijera dodalo je prostora za odlaganje ili čak integraciju stepenica u veći dizajn namještaja, poput radnog prostora ili polica.
Šarena kupatila
Paralelno s češćom upotrebom svijetlih i hrabrih boja na zidovima i namještaju, kupatila su također počela prihvaćati boju na smion, ali elegantan način. Kupatila više ne trebaju biti svijetlo bijele! Arhitekti i dizajneri podižu energiju unutar ovih temeljnih prostora kroz boje poput svijetlo ružičaste, zlatno žute, tamnoplave i maslinasto zelene.
Otvorena i fluidna područja u enterijeru
Životni prostori postaju sve otvoreniji i fluidniji, a formalno razdvajanje prostora postaje sve rjeđe. Ideje poput ugradnje zavjesa i mobilnih panela kako bi se kreirali otvoreni prostori, postaju vrlo popularni kao rješenje za sakrivanje određenih područja s obzirom na upotrebu prostora.
Terrazzo (ne samo za podove)
Ovaj tipični mramorni pod koji se koristio u venecijanskim kućama prije više od 500 godina imao je svoj prvi povratak 1970-ih. 2019. godine materijal se ponovno vratio i ponovno je postao popularan među dizajnerima. Teraco koji danas vidimo mješavina je većih granulata mramora, kvarca, granita i stakla, manje gustoće i upečatljivijeg grafičkog izgleda.
Vjerovatno ćemo i dalje viđati materijal u upotrebi u narednoj deceniji, ali ne samo na podovima, već i u kuhinji i dnevnom boravku. Ovaj grafički uzorak pojavit će se otisnut na tapetama, tkaninama, pa čak i utkan u tepihe!
Drvo i beton u najčišćem stanju
Izlaganje drva i betona kao sirovine na zidovima, stropovima i podovima trend je koji arhitekti i dizajneri koriste kako bi postigli toplinu i eleganciju unutrašnjih prostora bez velikih proračuna. Kombinacija ova dva materijala može uključiti sva osjetila izvan vizualnog i imaju atraktivne osobine poput trajnosti i niskog održavanja.