spot_img

Turistički kompleksi 4* i 5* na sjeveru Crne Gore – Energetski efikasni sistemi grijanja

Još uvijek se za grijanje većih turističkih objekata i hotelskih kompleksa na sjeveru Crne Gore koristi lož ulje kao energent.

Piše: Miodrag Macanović, dipl.ing.maš., Inženjerska komora Crne Gore

Kada govorimo o potencijalu sjevera Crne Gore prvenstveno mislimo na turizam i poljoprivredu. Zimski turizam vezuje se za ski centre Bjelasica, Durmitor, Hajla, Komovi, Cmiljevica i Vučje. U proteklih nekoliko godina imamo gradnju, a takođe i planove za velike investicije, značajnih turističkih kompleksa visoke kategorije na sjeveru Crne Gore posebno u Kolašinu sa ski centrima  Bjelasice na 1450 i 1600 mnv od kojih su renderi nekih prikazani na fotografijama ispod.

Najveći potrošači energije ovih objekata su sistemi grijanja i pripreme sanitarne tople vode. Još uvijek se za grijanje većih turističkih objekata i hotelskih kompleksa na sjeveru Crne Gore koristi lož ulje kao energent. Uzevši u obzir negativan uticaj fosilnih goriva na klimatske promjene, povećanja cijena nafte i gasa nakon izbijanja rata između Rusije i Ukrajine, evidentna je ubrzana tendencija smanjenja njihovog korišćenja. U Tabeli 1 date su maloprodajne cijene goriva i električne energije za neke uporedne periode iz kojih vidimo da se cijena električne energije najmanje mijenjala. Cijene su fco Nikšić.

 TABELA 1 JEDINICA MJERE CIJENA PO JEDINICI MJERE (EUR)
MAJ    2016 OKTOBAR 2019 JUL 2022 FEBRUAR 2023
OGRIJEVNO DRVO BUKVA PROSTORNI METAR 33 50 75  65
PLJEVALJSKI UGALJ TONA 57.12 61.40 63,80  96,80
DRVNI PELET TONA 180 220 321 321
LOŽ ULJE LITAR 0.67 1.14 1.86 1.45
TNG KILOGRAM 0.76 0.72 1.70  1.49
MAZUT TONA 653,31 713,90 1.125,30  1.076,90
ELEKTRIČNA ENERGIJA eurocent/kWh kWh 8.37 9.21  9.67  9.67

 

Da bi bilo održivo treba da planiramo, projektujemo i gradimo energetski efikasne objekte koji će imati malu potrošnju primarne energije za grijanje, a zatim koristiti savremena i efikasna rješanja da se to obezbijedi. Na slici ispod prikazana je energetska klasa objekata u zavisnosti od potrošnje primarne energije za grijanje iskazana u kWh/m2 godišnje. Kod nas je ova potrošnja iznad 100 kWh/m2 godišnje.

Koliki je značaj korišćenja obnovljivih izvora energije govori i podatak da su Pljevlja početkom ove godine bila najzagađeniji grad na svijetu. Investiranjem u obnovljive izvore energije čuvamo životnu sredinu, energetski smo efikasniji i nezavisniji, a to prati i povećanje zaposlenosti. Treba napomenuti da mnogobrojni fondovi EU obezbjeđuju značajna sredstva u vidu povoljnih kredita za povećanje energetske efikasnosti i zaštite životne sredine .

Kompleksnost ovih objekata zahtijeva visok  nivo projektne dokumentacije  odnosno glavnih projekata ako želimo da gradimo energetski efikasne objekte i koristimo savremena tehnička rješenja. . Veličina hotelskih objekata, koji su kategorije 4* i 5*, i standarde koje te kategorije iziskuju, zahtijevaju i projektantske kuće i biroe sa većim brojem angažovanih projektanata mašinskih instalacija. Stanje na tržištu  kvalifikovane radne snage je takvo da je teško naći kvalitetan kadar, a ubuduće će vjerovatno biti još teže. Sljedeći problem je obezbijediti potrebnu radnu snagu za izvođenje radova na ovim zahtjevnim i obimnim poslovima uzimajući u obzir rokove za koji se ovi Projekti realizuju. Na kraju, Investitorima nije jednostavno pronaći kadar za održavanje i rukovanje ovim sistemima tokom korišćenja.

Menadžment hotela visoke kategorije prvo mora da obezbijedi sigurnost svojih objekata u snabdijevanju energentima koji se koriste za termotehničke sisteme, jer se snabdijevanje električnom energijom i vodom podrazumijeva. Definitivno je da će se sve više i više koristiti toplotne pumpe kao zamjena za fosilna goriva što sa sobom povlači i veće snabdijevanje električnom energijom za čije dobijanje je cilj, u čitavom svijetu, da se što više dobija iz obnovljivih izvora.

Kada govorimo o energetskoj efikasnosti na prvom mjestu je podizanje nivoa svijesti za racionalno i efikasno korišćenje energije. Zaštita čovjekove okoline i klimatske promjene ozbiljno su poremećene ratom između Rusije i Ukrajine koji je izazvao svjetsku energetsku krizu i još veću potrošnju uglja za dobijanje električne energije. Sada se to ponovo vraća na kolosijek tako da će ponovo fokus biti na obnovljivim izvorima energije koji za sobom povlače i smanjenje potrošnje fosilnih goriva, a samim tim i emisiju CO2. Neminovno, budućnost je u toplotnim pumpama i novim tehnologijama posebno vezano za upravljanje procesima.

Dosadašnja orijentacija ovih objekata bila je na lož ulju kao energentu koji se koristi za grijanje, prvenstveno zbog sigurnosti u snabdijevanju. U posljednjih nekoliko godina trend smanjenja korišćenja fosilnih goriva, kako zbog klimatskih promjena tako i zbog sve veće cijene istih, nameće traženje drugih sistema prije svega toplotnih pumpi i postrojenja na pelet. Veoma brzo toplotne pumpe će zauzeti prvo mjesto na ovoj listi.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE