spot_img

Upotreba dronova u arhitekturi

Dronovi šire svoju popularnost ne samo među širom javnosti i potrošačima, već i među stručnjacima koji rade u AEC industriji. Vidjeli smo ambiciozna predviđanja za upotrebu dronova na gradilištima, kao prijevozna vozila i marketinški alati. Ova nova tehnologija, baš poput 3D printa i robota, općenito obećava revoluciju arhitektonske profesije, ali korisno je znati u kojoj mjeri njezina praktična primjena može utjecati na način na koji arhitekte funkcionišu. Čini se da, za sada, dronovi imaju velike potencijale kada je u pitanju nekoliko aspekata ove struke.

Istraživači i kompanije već eksperimentišu sa izgradnjom uz pomoć dronova. U 2012. godini švicarska arhitektonska kompanija Gramazio Kohler i robotika Raffaello D’Andrea udružili su se s ETH Zürichom kako bi programirali flotu dronova da podignu i stave hiljadu polistirenskih opeka u FRAC centar u Orleansu u Francuskoj. Slično tome, istraživač Federico Augugliaro i saradnici Instituta za dinamičke sisteme i kontrolu i Gramazio Kohler Research koristili su dvije dron letjelice da konstruišu konop mosta dovoljno jak da nosi težinu čovjeka. Sve ovo mogu biti impresivni podvizi koji će unaprijediti tehnologiju, ali još uvijek nude malo informacija o načinu na koji se trenutno mogu koristiti u praksi. Vjerovatno će proći određeno vrijeme prije nego što vidimo da programirani dronovi grade čitave stambene zgrade, ali oni već mogu pridonijeti velikoj mjeri u istraživanju gradilišta, prikupljanju korisnih podataka i stvaranju nevjerojatnih slika u marketinške svrhe.

Korištenje dronova od strane (arhitektonskih) kompanija i onih koji rade u AEC industriji, i dalje spada u zakonodavno sivilo. U Sjedinjenim Američkim Državama Federalna avio uprava (FAA) razvila je posebne propise kojima se olakšava tehnologija u komercijalnom i potrošačkom sektoru. Agencija je stvorila način da kompanije podnesu zahtjev za dozvolu od slučaja do slučaja. Zbog nedostatka strogog regulatorskog okvira i dok god upotreba dronova ne ugrožava sigurnost ljudi ili imovine, arhitektonske kompanije mogu koristiti dronove uglavnom za prikupljanje podataka o gradilištu, praćenje građevinskih radova i stvaranje marketinških materijala. Regulacijska ograničenja uključuju letenje izvan vidokruga operatora, iznad određenih visina i u blizini drugih konstrukcija ili iznad gužve. U Evropi, proizvođači i operateri malih letjelica moraju proći kroz nekoliko pravnih obruča prije nego što puste dronove u zraku. Evropska unija ne reguliše civilnu upotrebu dronova lakših od 150 kilograma. Umjesto toga, civilne avio vlasti (CAA) imaju ovlaštenje dati odobrenje za let, u zavisnosti od slučaja. Od 2013. godine, nadležno tijelo Ujedinjenog Kraljevstva za civilnu avijaciju (CAA) smatra da letjelice UAV koje su lakše od 20 kilograma moraju biti u izravnom vizualnom kontaktu s pilotom, ne mogu letjeti unutar 150 metara od zagušenog područja ili unutar 50 metara od osobe ili vozila i ne smiju se koristiti za komercijalnu aktivnost. Neke zemlje EU-a, uključujući Češku, Francusku, Njemačku, Irsku, Italiju, Holandiju, Norvešku, Rumunjsku i Švedsku također imaju nacionalne propise, dok mnoge druge još uvijek nisu riješile to pitanje.

Mogućnost opremanja dronova s kamerama visoke razlucije, infracrvenim skenerima i termalnim senzorima omogućuje prikupljanje važnih podataka koji mogu utjecati na projekat još u fazi projektovanja. Mogu istraživati gradilišta, provjeravati kvalitetu gradnje i snimati završene zgrade s moćnijim mogućnostima zahvaljujući poboljšanjima u baterijskom vijeku i ostalim faktorima. Međutim, upotreba dronova zahtijeva ulaganje u resurse i obuku, tako da mnogi među arhitektonskim kompanijama koje koriste ove letjelice odlučili su zaposliti specijaliste za dronove. Upotreba satelitskih slika za planiranje gradilišta uobičajena je među arhitektama i ovi su vizuali često dostupni u niskoj rezoluciji i proizvode manje tačne podatke. Podaci koje prikupljaju dronovi mogu u potpunosti eliminisati potrebu za angažovanjem geodeta za kreiranje topografskih istraživanja. Umjesto toga, arhitekti mogu koristiti ove podatke za izradu preciznih 3D modela terena i gradilišta te ih izravno uvesti u izradu i modeliranje softvera kao što je Rhino.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE