Otpad koji potječe od rušenja i građevinskih aktivnosti čini oko 40% ukupnog svjetskog otpada, što predstavlja milione tona godišnje. Nekoliko zemalja je već standardiziralo upotrebu recikliranog betona u građevinskim konstrukcijama i očekuje se da će i druge zemlje slijediti njihov primjer.
Recikliranje betona
Petogodišnje istraživanje provedeno u Kanadi zaključilo je da reciklirani beton može imati efikasne performanse kao i konvencionalni beton, a u nekoliko slučajeva čak i bolji od njega.
Tlačna čvrstoća i trajnost recikliranog betona analizirani su i uspoređeni sa konvencionalnim betonom. Utvrđeno je da je reciklirani beton imao snagu i trajnost uporediv sa konvencionalnim betonom čak i nakon pet godina upotrebe. Istraživači su usporedno uspoređivali konvencionalni i reciklirani beton, imajući u vidu njegove dvije uobičajene primjene – temelji za izgradnju i trotoari.
Beton se obično sastoji od grubog ili sitnog agregata koji je povezan sa ljepljivom smjesom. Reciklirani beton mijenja prirodni agregat za proizvodnju novog betona.
Sastojci recikliranog betona daju mu dodatnu fleksibilnost i prilagodljivost. Iako se reciklirani beton obično koristi u potpornim zidovima, trotoarima i cestama, postoji pomak prema njegovoj upotrebi u konstrukcijama.
Kroz nalaze, istraživači su otkrili da su performanse recikliranog betona dugoročno adekvatne u odnosu na obični beton i da se tokom studije nisu suočavale s nikakvim problemima. Osim toga, reciklirani beton imao je veću brzinu tlačne čvrstoće nakon 28 dana stvrdnjavanja, zadržavajući pritom veću ili jednaku čvrstoću tokom istraživanja.
Istraživači sugerišu da se reciklirani beton može koristiti kao zamjena za nestrukturne primjene bez ikakvog oklijevanja. Uz više inovacija u sastavu recikliranog betona, ne bi bilo pogrešno zamisliti vrijeme u kojem će se reciklirani beton koristiti kao zamjena za obični beton.