Jednu od najpoznatijih i omiljenih bh. turističkih atrakcija, čuvenu travničku Plavu vodu, uskoro će dodatno ukrasiti luksuzni hotel, koji će Travničanima, kao i domaćim i stranim turistima ponuditi, pored standardnih i brojne nove sadržaje, koji do sada u ovom gradu nisu zastupljeni.
Projektant: Amir Vuk-Zec, Studio ”Zec”
Investitor: Porodica Hadžić, vlasnik Ćevabdžinice ”Hari”
U Travniku se gradi visokobudžetni luksuzni hotel koji će ponuditi brojne nove sadržaje i usluge
Jednu od najpoznatijih i omiljenih bh. turističkih atrakcija, čuvenu travničku Plavu vodu, uskoro će dodatno ukrasiti luksuzni hotel, koji će Travničanima, kao i domaćim i stranim turistima ponuditi, pored standardnih i brojne nove sadržaje, koji do sada u ovom gradu nisu zastupljeni.
Investitor ovog visokobudžetnog projekta je porodica Hadžić iz Travnika, koja je ujedno i vlasnik Ćevabdžinice ”Hari”.
”Uspješna priča u ugostiteljstvu se nastavlja, ovoga puta u malo drukčijem smjeru, ali s ciljem unapređenja smještajno-ugostiteljske ponude i obogaćivanja turističkih sadržaja i usluga u gradu Travniku”, navode investitori.
Na mjestu starog objekta niče novi, luksuzni hotel
Objekat izgrađen krajem sedamdesetih godina, kultno mjesto i okupljalište Travničana za koje i danas starije generacije vežu lijepe uspomene, doživio je nekoliko pokušaja revitalizacije u poslijeratnom periodu koje nisu u potpunosti zaživjele.
Cilj investitora je, kako ističu, evocirati lijepe uspomene iz prošlih vremena, ali također i ići u korak s vremenom, te kao i u dosadašnjem radu ponuditi spoj tradicije i današnjice i to upravo na mjestu gdje se prožima sva aroma Travnika, grada sa jedinstvenom kulturno-historijskom baštinom i raskošnim prirodnim ljepotama.
Plava voda biser BiH će konačno zasjati u pravom sjaju
Projektnu dokumentaciju potpisuje jedan od najcjenjenijih profesionalaca i umjetnika u svom domenu, poznati bosanskohercegovački arhitekta Amir Vuk-Zec i Studio ”Zec”.
”Uspješna saradnja je nastavljena i na ovom projketu upravo zbog toga što je, prije svega prepoznat zajednički cilj investitora i arhitekte, čiji enterijeri i eksterijeri upečatljivo i prepoznatljivo spajaju savremene arhitektonske stilove i specifičnu lokalnost mjesta”, ističu investitori.
”Stari projekat je bila aluzija na staru gradjnu. Budućnost arhitekture je u preradama i reinkarnacijama prostora, oživljavanju zapuštenog. Plava voda je biser BiH, vrijeme je da joj vratimo pravi sjaj i da se konačno pomaknemo od one tipične industrijske turističke ponude. Niz vodu ćemo pustiti niz travničkih kuća i neka onda Plava voda poteče kroz svoju mahalu”, kazao je Zec o projektu travničkog novog hotela.
Ponudit će nove sadržaje i usluge koji na ovom području nisu zastupljeni
Hotel će na svakom koraku odisati jedinstvenom bosanskohercegovačkom tradicijom, luksuzom i elegancijom, a raspolagat će, između ostaloga sa 28 moderno opremljenih soba sa balkonima, zanimljivim klubom za druženje, fitnes salom, multifunkcionalnom dvoranom, slatkim kutkom u kojem će gosti imati priliku kušati najpoznatije tradicionalne bosanske kolače, kao i prodajnom galerijom iz koje će, pored lijepih uspomena iz Travnika, također moći ponijeti i autentične bh. suvenire , ali i brojnim drugim uslugama i sadržajima. Na trećem spratu, u potkrovlju će biti smješten spa & wellness cetar i bazen, kao i terasa za sunčanje.
Koncept redizajna postojećeg objekta zasniva se na korištenju i modernoj reinterpretaciji tradicionalnih travničkih elemenata. Stare razglednice sa ovog lokaliteta svjedoče o postojanju nekoliko objekata sa tipičnim kosim krovovima i pored Plave vode. Travničke tradicionalne kuće karakteriše struktura sačinjena od prizemlja, jednog ili dva sprata sa nizom prozora i crnog krova velikog nagiba na kraju. Etaža sprata će dobiti niz prozora i verandi od drvene konstrukcije, a sve to se prekriva nizom travničkih krovova velikog nagiba prekrivenih šindrom.
Investitori ističu da je cilj upravo da se turistima ponudi svojevrstan aktivni odmor u okviru kojeg nakon upoznavanja travničkih kulturnih i i vlašićkih prirodnih znamenitosti, imaju priliku boraviti i spavati iznad opuštajućeg šuma Plave vode.
Aktivan odmor i detoksikacija tijela i duše
Namjera investitora, kako naglašavaju, jeste da prije svega, svima onima koji odluče boraviti u Travniku ponude komfor i udobnost, luksuz i eleganciju, kao i zdravu detoksikaciju tijela i duše. Također, određeni sadržaji će biti dostupni i za one koji nisu gosti hotela. A sve to dodatno će, kako ističu, začiniti pogled kroz u prozor u koji ‘stane cijela BiH’, pogled na tvrđavu Stari grad prekrivenu sunčevim zrakama ili uronulu u bijeli snježni pokrivač, travničke zanmenitosti i predivne zeleno-plave oaze“.
Ističu da će se hotel prostirati na 1500 m2,, te da će sasvim sigurno biti jedno unikatno art zdanje na ovom području, koje će baštiniti i promovisati bh. tradicionalne vrijednosti. Također, turistički kompleks Plava voda će u okviru hotela konačno dobiti i svoj prvi javni toalet, koji će moći koristiti svi posjetitelji.
”Travnik će sasvim sigurno dobiti jedinstveno i luksuzno mjesto za odmor i rekreaciju, gdje će moći uz najljepšu ariju Plave vode, opuštajuće zelenilo krajolika i cvrkut ptica doživjeti BiH na pravi način”, rečeno je na kraju.
Također, u okviru višedecenijskog projekta JP Regionalnog vodovoda ‘Plava voda’, predviđeno je i uređenje kompletne turističke zone, koji će se realizovati uz pomoć kreditnih zaduženja, a u skladu sa projektnim zadatkom Općine Travnik i idejnim rješenjem izabranim na konkursu, čija se implementacija očekuje uskoro.
”U ovom nepovoljnom vremenu pandemije i globalne ekonomske krize, rizikujemo, jer želimo ostaviti naš trag iza nas, te pokloniti nešto vrijedno ovom raskošnom gradu”, navode investitori.