S istim entuzijazmom, energijom i euforijom nastavljamo i u narednoj godini. Čitamo se iz broja u broj. Rastemo iz broja u broj. Postajemo lideri iz broja u broj.
ČAOPIS M KVADRAT KAO REGIONALNI ČASOPIS ZA GRAĐEVINARSTVO I ARHITEKTURU KOJI JE VEĆ 14 GODINA PREPOZNATLJIV KAO RENOMIRANI I KVALITETNI ČASOPIS KOJI DONOSI SVE AKTUELNOSTI, NOVOSTI I TRENDOVE. SVAKO MJESEČNO IZDANJE TRUDILI SMO SE DA OBOGATIMO NOVIM PROJEKTIMA, PREDSTAVIMO NOVA LICA IZ SVIJETA GRAĐEVINARSTVA I ARHITEKTURE, DONESEMO NOVITETE I TRENDOVE, ALI I PREDSTAVIMO MENADŽERE, DIREKTORE I VLASNIKE KOMPANIJA KOJE NAM IZ GODINE U GODINU PRUŽAJU SVOJU BEZUSLOVNU PODRŠKU.
S obzirom na to da je ovo zadnje izdanje u 2021 godini, godini koja je na izmaku, a koja nas je, kao i prethodna obilježila pandemijom, odlučili smo napraviti kratki osrvt onoga što smo uradili. Kada poredimo časopis m-Kvadrat i njegovu online platformu koja ga prati unazad nekolike godine i danas, vidimo napredak u cijelosti. Izmijenili smo dizajn časopisa, povećali broj stranica i distribucije, izmijenili dizajn web stranice, unaprijedili društvene mreže, uspostavili širu komunikaciju sa ciljanom skupinom iz regije, dogovorili saradnju sa novim kompanijama, arhitektama, inženjerima, projektantima, investitorima i još mnogo toga. U godinama koje su iza nas predamo smo i aktivno radili na usavršavanju i unaprijeđenju časopisa i njegove online platoforme, a danas s ponosom možemo reći da smo postigli određeni cilj. No, svakako tu ne stajemo, nego i u narednoj godini, kao i svim koje su pred nama trudit ćemo se predstavljati samo najbolje kako bismo našoj ciljanoj skupini prezentovali sve informacije i aktuelnosti na jednom mjestu. Također, trudit ćemo se napredovati u svakom smislu i radi naših partnera, kompanija koje su godinama uz nas, prepoznavajući časopis m-Kvadrat kao časopis u koji vrijedi ulagati.
Ove godine smo proširili i redakciju časopisa, tako da je ona sada bogatija za 3 stručnjaka:
- arhitekta, pisac, umjetnik i teoretičar arhitekture iz Srbije, Slobodan Maldini,
- dr.sc. najmlađi doktor nauka u Hrvatskoj, Alen Žunić,
- -dr.sc. arhitekta i istoričar arhitekture iz BiH, Boris Trapara.
m-Kvadrat: Slobodane, naša saradnja je počela davno, kroz povremena pisanja za časopis M kvadrat da bismo je unaprijedili kroz uredništvo. Shodno vašoj bogatom iskustvu, vaši stručni tekstovi i osvrti su posebno opleminili naš časopis i ponudili čitaocima najnovije informacije i stavke. Recite nam kako vi vidite našu saradnju, sadržaj časopisa, te koliko je časopis važan za Srbiju i generalno za regiju? Časopis je regionalni i trudimo se pratiti sve inovacije i trendove, kako to sve unaprijediti.
Maldini: Veoma sam počastvovan i zadovoljan što ste mi pružili mogućnost da sarađujem sa časopisom m-Kvadrat i na taj način dam svoj doprinos razvoju arhitektonske i, uopšte, građevinske struke u regionu. Izazov učešća u izdavačkom projektu časopisa kao što je m-Kvadrat je za mene podsticajan i oslobađa u meni onaj kreativni deo ličnosti kojim želim da predstavim nove domete u svetu arhitekture, posebno među zemljama regiona. Časopis je inspirativan, kako za mene, tako i za druge arhitekte, inicira široku saradnju među arhitektima, ali i graditeljima i posebno privrednicima na našim prostorima, koja nam je, posebno u ova teška vremena pandemije, neophodna. Zato, visoko cenim napore uredništva časopisa da proširi horizonte i vidike i prenese nove informacije svojim kolegama, bez obzira na sva ograničenja, da nas okupe oko zajedničkih vrednosti i pokažu nam da je moguće ostvariti blisku saradnju na svim nivoima, počev od arhitektonskog projektovanja, pa sve do realizacije graditeljskih objekata i kompleksa. Posebno pozdravljam široko opredeljenje u programskoj koncepciji časopisa koje ukazuje na zajedničke probleme struke, bilo tehničke, tehnološke ili estetske prirode, u pokušaju da oni budu rešeni, prevaziđeni na najbolji mogući način.
m-Kvadrat: Naravno, poruka za naše čitaoce za narednu godinu?
U narednoj godini, kao i do sada, ostanite dosledni sami sebi, verujte u sopstvene sposobnosti i mogućnosti, kojima ćete uspeti da ostvarite vrhunske ciljeve na polju arhitekture, bez obzira koliko smelo da ih postavite pred sebe. Istrajte u vašim idejama, slobodni, neopterećeni, jedinstveni! Budite svoji, jer svaki stvaralac, bez obzira na njegovo estetsko, tehnološko ili društveno opredeljenje, je poseban, jedinstven, a kao takav i visoko vredan. Svaki autor koji sa punom verom i srcem stremi prema ostvarenju svojih ciljeva, može i da ih dostigne, ma koliko oni bili visoko postavljeni ili udaljeni. Arhitektura nema granice, ona ničim nije omeđena, granice koje mogu biti postavljene pred arhitektom samo su plod njegovih ličnih ograničenja. Uklonite zabludu o sopstvenim ograničenjima i ceo svet će biti vaš! Budite stvaraoci, jedinstveni, svoji, stvarajte bez limita. Ne posustajte pred preprekama, jer one eventualno postoje samo u vašim glavama, mislima. Onog trenutka kada ih sami uklonite, pred vama će se stvoriti beskrajan svet arhitekture, bez limita, neograničen, jedinstven svet arhitekture! Uživajte u tom svetu, koliko god možete, svaki dan, svakog trenutka vašeg života, budite arhitekti, ne po obrazovanju ili stručnom usmerenju, već po prirodi sopstvene ličnosti. I ubrzo ćete shvatiti da su vaše moći neograničene!
m-Kvadrat: Alene, naša saradnja počela je kada smo vas ugostili kao predavača na Naučno stručnoj konferenciji u Sarajevu, što je kasnije unaprijeđeno i kroz uredništvo časopisa M kvadrat. Vaše prijedloge i inovativne projekte iz Hrvatske smo pratili i objavljivali u našem časopisu, te smo na taj način bili u toku s arhitektonskim i građevinskim dešavanjima u Hrvatskoj. Vaši stručni tekstovi su također bili dio časopisa. Recite nam vaše viđenje naše saradnje i koliko je časopis važan za regiju?
Žunić: Drago mi je da sam imao prilike biti član uredništva i bilo je sjajno surađivati upravo zbog velike otvorenosti m-Kvadrata za sugestije o projektima koji bi se mogli publicirati u časopisu. M-Kvadrat je pokazao dosljednost, da ravnopravno prezentira projekte iz cijele regije, bez obzira na državu iz koje pojedini rad dolazi. Takav pristup je posebno važan i za hrvatsku arhitekturu budući da je to u našem kontekstu trenutno jedini stručni časopis ovog formata koji još uvijek izlazi. Unatrag nekoliko godina su se postepeno ugasili naši najvažniji strukovni mediji ‘Čovjek i prostor’ i ‘Arhitektura’, a od ove godine više nema niti Orisa, tako da je m-Kvadrat sada ključno mjesto za publiciranje ideja i realizacija iz Hrvatske. Velika vrijednost m-Kvadrata je i redovitost – unatoč krizi i pandemiji časopis izlazi gotovo mjesečnim tempom, i to u bogato ilustriranim izdanjima, a dostupan je istovremeno online i u tiskanom izdanju što sigurno proširuje njegov doseg i potencijal diseminacije znanja i inovativnih arhitektonskih i građevinarskih rješenja.
m-Kvadrat: Imate li neku poruku za naše čitaoce za narednu godinu?
Žunić: Siguran sam da su i čitaoci prepoznali vrijednost m-Kvadrata i nadam se da će kroz naredne godine ne samo rasti publika koja prati redovita izdanja, nego i tim suradnika koji će imati zanimljive prijedloge. Kolege iz struke mogu se uključiti i sa vlastitim ponekad i kritičkim osvrtima kojima će dodatno obogatiti časopis. Posebno se veselim mladim, nadolazećim generacijama arhitekata i građevinara koji će vjerujem kroz pisanu riječ u časopisu donijeti svježe ideje i suvremene poglede na aktualnosti i na naše struke, građevinu i arhitekturu.
m-Kvadrat: S obzirom na to da ste jedan od urednika časopisa m-Kvadrat, vaši tekstovi oplemenili su novinu, donosili novitete kada je u pitanju arhitektura, predstavljali ste zaista zanimljive i interesantne priče. Naša saradnja počela je u 2021 godini, pa nam recite kako vidite tu saradnju, i generalno časopis M kvadrat? Koliko je važno imati ovakav časopis u BiH, pogotovo ako znamo da je on jedini stručni časopis za građevinarstvo i arhitekturu?
Trapara: Na početku vam se zahvaljujem na prilici da budem dio uredničkog tima časopisa “m-Kvadrat.” Teme o kojima sam pisao u časopisu se mogu podijeliti u dvije grupe; prva grupa su tekstovi o savremenim arhitektonskim objektima u glavnim gradovima Evrope, a druga grupa su bili intervjui sa, uglavnom, arhitektima iz Bosne i Hercegovine i regiona. Arhitektonski objekti koje sam predstavljao su dizajnirani i izgrađeni po najvišim standardima, pa su svojim značajem i veličlinom imali i ulogu katalizatora u prostoru. Ubrzo nakon njihove izgradnje, postali su uzori u savremenoj arhitekturi. S obzirom na to da sam u prethodnom periodu imao priliku da posjetim ove arhitektonske objekte, bilo je pravo zadovoljstvo opisati i predstaviti ih u “m-Kvadrat”-u. Povod za intervjue koje sam uradio sa kolegama iz Bosne i Hercegovine i regiona su bile aktuelne teme iz različitih oblasti arhitekture. Kroz intervjue smo predstavili projekte, knjige, mape, planove i sl. Vjerujem da će se u budućnosti naša saradnja nastaviti u ovom obliku, s obzirom na to da “m-Kvadrat” predstavlja odličnu regionalnu platformu za ove teme i da je jako značajan stručni časopis u regionalnom kontekstu.
m-Kvadrat: Imate li neku poruku za naše čitaoce za narednu godinu?
Trapara: Našim čitaocima želim puno uspješnih arhitektonskih projekata, puno putovanja koja su jako važna za nas arhitekte i da čitaju časopis “m-Kvadrat” i u narednoj godini.
Ovim kratkom osvrtom naših cijenjenih urednika, koji su prepoznali značaj i važnost časopisa m-Kvadrat još jednom ukazujemo zahvalu na svim prjedlozima, projektima, tekstovima i stručnim osvrtima.
Godina 2021 je na izmaku, a nama je bila dobra godina. S još više entuzijazma, energije i euforije nastavljamo i narednih godina.
Čitamo se i u 2022. Vaš m-Kvadrat!