Konferencija je održana sa ciljem da kroz tematski i sadržajni koncept poveže nauku, struku i obrazovanje na polju građevinarstva sa naglaskom na otvore u građevinarstvu.
XII konferencija ”Sfera 2022: Otvori u građevinarstvu” održana je 4. i 5.10.2022 godine u Sarajevu, u Hotelu Hills, u organizaciji kompanije Sfera d.o.o. Mostar, a u saradnji sa Mašinskim fakultetom Zenica, Građevinskim fakultetom Univerziteta ”Džemal Bijedić” Mostar, Arhitektonskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu, TÜV NORD Adriatic d.o.o., ift Hrvatska d.o.o. Zagreb, te u partnerstvu s Institutom za standardizaciju BiH.
Čast za otvorenje pripala je ministru privrede kantona Sarajevo Adnanu Deliću koji je u svome govoru iskazao važnost održavanja ovakvih događaja za BiH, ali i cijelu regiju. Pozdravio je goste, poželio im produktivan i uspješan rad i boravak u Sarajevu.
“Zadovoljstvo mi je što imam priliku da otvorim ovu konferenciju. Neophodno je da imamo što više ovakvih skupova kako bismo učinili našu privredu konkurentnijom. Veoma mi je drago što ova konferencija ima interakciju između privatnog i naučnog sektora, kazao je ministar Delić.
U uvodnom dijelu, prisutnima se obratio i izvršni direktor kompanije Sfera d.o.o. Nedžad Memić, zahvalivši se na velikom odzivu, ističući da su Sferine konferencije iz domene građevinarstva i arhitekture postale tradicionalne i prepoznatljive u regiji kao mjesto komunikacije, uspostavljanja suradnje i razmjene iskustava i znanja, te kao takve važe za respektabilan događaj, što potvrđuju posjetioci iz cijele regije.
“Izuzetno mi je drago što vas mogu pozdraviti u ime organizatora i poželjeti vam dobrodošlicu na XII po redu naučno stručnu konferenciju „Sfera 2022“. Imat ćemo priliku zaista uživati u kvalitetnim predavanjima. Zahvaljujem se svim našim sponzorima, izlagačima i učesnicima ovogodišnje konferencije”, poručio je Memić.
Ispred sektora za energetiku Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine obratila se Minela Pita, koja je održala i kratko uvodno predavanje vezano za energetsku efikasnost, temu koja se i obrađivala na konferenciji.
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBIH kazao je kako je izuzetno ponosan što je Sfera kao kompanija prepoznala Privrednu komoru FBiH da uvijek bude uključena u ovaj rad. Istakao je da i ovogodišnja konferencija vrlo značajna za segment građevinarstva i da su kompanije čiji će predstavnici govoriti i predstavljati se na ovogodišnjoj konferenciji generator inovativnih rješenja.
Tihomir Anđelić, voditelj odjeljenja za standardizaciju iz oblasti ISO/CEN, ispred Instituta za standardizaciju BiH u svome obraćanju istakao je da su ovakvi skupovi itekako važni za BiH, ali i za cijelu regiju s naglaskom na sve teme koje su aktualne, a koje će se obrađivati tijekom dvodnevnog događaja.
Teme koje su se predstavile na konferenciji su: propisi i legislative, energetska efikasnost, arhitektonski trendovi i savremeni objekti, otvori u arhitekturi, BIM u arhitekturi otvora, iskustva i praktični savjeti.
22 regionalne kompanije podržale su konferenciju, te su putem svojim štandova i prezentacija predstavite novitete i aktulenosti, a svi učesnici su imali priliku uživati u predavanjima i regionalnih stručnjaka i arhitekata.
Cilj organizatora je na jednom mjestu spojiti struku i nauku, pružiti im mogućnost komunikacije, uspostavljanja saradnje, te priliku za razmjenu iskustava i znanja.
Drugog dana konferencije održana je i panel diskusija o temi konferencije gdje se razvila zanimljiva i korisna interakcija, sa naglascima o zaključku konferencije i budućim koracima za poboljšanje rada.
Sponzori, partneri i izlagači konferencije su tržišni lideri, te su putem prezentacija i izložbenih štandova ukazali na novitete i trendove.
Generalni sponzor je kompanija Feal d.o.o.
Sponzori su: Alumil, Profine BH, Tkk, Sika BH, Deceuninck, Kovinoplastika, T&B Investment.
Partneri, izlagači i prijatelji: Kristal, Emerus, Velux, Men, Xella, Tuyap – International Trade Fair, Euroroal, Schachermayer, GeoINOVA, Vbh, Gealan , Pressglass, Reynaers Aluminium, Aluplast.
I ove godine su organizatori u saradnji sa kompanijama koje su bile izlagači, Feal, Emerus, Euroroal, te T&B Investment osigurali jednodnevnu edukaciju za studente Arhitektonskog fakulteta Sarajevo, Građevinskog fakulteta Mostar, te Mašinskog fakulteta Zenica, koji su bili i učesnici konferencije.
Konferencija je održana sa ciljem da kroz tematski i sadržajni koncept poveže nauku, struku i obrazovanje na polju građevinarstva sa naglaskom na otvore u građevinarstvu. Programom konferencije su obuhvaćene raznovrsne i aktuelne teme iz oblasti arhitekture, građevinarstva, trenutnih aktuelnih projekata, te noviteta i trendova u sektoru otvora u građevinarstvu.