spot_img

Utjecaj kriptovalute na građevinsku industriju

Blockchain je pojam za koji ste možda čuli u protekloj godini, a ukoliko niste, sigurno ste čuli za Bitcoin i kriptovalute. Blockchain je tehnologija na kojoj su zasnovane ove platforme za digitalno plaćanje. Blockchain tehnologija donijela je revoluciju u digitalno plaćanje i fin-tech industriju. Također, ima potencijal da donese revoluciju u građevinsku industriju. U nastavku vam donosimo ideje i različite perspektive o blockchainu u građevinarstvu, koje bi mogle biti revolucionarne za građevinsku industriju.

Većina građevinskih stručnjaka nema pojma što je blockchain, baš poput šire javnosti. Građevinarstvo i svijet nastavit će se mijenjati. Sada je vrijeme da se educirate o ovoj revolucionarnoj tehnologiji u nastajanju i naučite kako se ona može primijeniti na budućnost građevinarstva. To vašoj kompaniji može donijeti značajnu korist.

Šta je Blockchain?

Blockchain je sistem koji prati transakcije preko peer-to-peer mreže. U nekim se situacijama ove transakcije obavljaju putem kripto valute ili bitcoina. Blockchain djeluje kao distribuirana digitalna knjiga na peer-to-peer mreži gdje se razne vrste sporazuma, bilo da se radi o financijskim transakcijama ili ugovorima, mogu evidentirati i potvrditi nakon završetka. Blockchain tehnologija omogućuje distribuirano, šifrirano i sigurno bilježenje digitalnih transakcija. To je temeljna tehnologija Bitcoina i drugih kriptovaluta.

Kako funkcionira blockchain?

Blockchain je napredna tehnologija koja može pojednostaviti i osigurati transakcije među strankama. Riječ je o zajedničkoj, nepromjenjivoj digitalnoj knjizi koja olakšava postupak evidentiranja transakcija i praćenja imovine u vašoj poslovnoj mreži. Imovina može biti materijalna (kuća, automobil, novac, zemljište) ili nematerijalna (intelektualno vlasništvo, patenti, autorska prava, brending). Gotovo sve vrijedne stvari mogu se pratiti i njima se trguje na „blocku“ sa njegovim najznačajnijim prednostima, budući da smanjuje potrebu za osiguranjem transakcije od strane posrednika, i zbog toga uklanja/smanjuje troškove brokera, bankara i advokata.

To je zato što “sistem” djeluje kao zaštita, jer je decentraliziran i nije pohranjen ni na jednom mjestu. Sudionici mreže zvani “mineri” potvrđuju transakcije ili “blokove”. Dakle, nema potrebe za third-party posrednikom. Blockchain tako može imati veliku primjenu u svim onim transakcijama u kojima trenutno trebamo posrednika, poput plaćanja, lanaca opskrbe, glasanja i još mnogo toga. Blockchain tehnologija može ukloniti posrednike u ciklusu gradnje s ciljem smanjenja troškova i povećanja učinkovitosti.

Ali kako prepoznati potrebu za blockchainom? Kako to primijeniti u praksi? Kako ova nova tehnologija može biti od koristi za građevinski sektor?

Sad možda razmišljate o tome kako se blockchain tehnologija odnosi na građevinsku industriju? Osim koristi od promjene valute, implementacija ove tehnologije mogla bi pomoći i u pojednostavljenoj razmjeni još jedne stvari koja je ključna za uspjeh građevinskog projekta: informacija.

Budući da je blockchain sistem dizajniran za kontinuirano praćenje ažuriranja digitalnih zapisa, to je u velikoj mjeri tehnologija koja bi mogla revolucionirati način na koji projektni timovi grade u budućnosti. U osnovi, blockchain u građevinarstvu ima potencijal da donese velike promjene.

Blockchain je izgrađen na četiri glavna koncepta:

  • To je digitalna knjiga, tako da svaki korisnik mreže ima simultani pristup knjizi i može provjeriti pohranjene podatke.
  • Kriptografske funkcije osiguravaju integritet i sigurnost informacija.
  • Sudionici potvrđuju promjene izravno jedni sa drugima. To zamjenjuje potrebu da dodatna osoba odobri transakcije.
  • Može pokretati poslovnu logiku poznatu pod nazivom pametni ugovori, koja omogućava dogovor i automatsko sprovođenje očekivanog ponašanja transakcije.

Očekuje se da će Blockchain revolucionizirati nekoliko područja, posebno tamo gdje je centralizacija bila neprirodna, a privatnost važna.

Zašto je blockchain važan za građevinsku industriju?

Građevinska industrija redovno se navodi kao primjer jednog od najiscjepkanijih svjetskih sektora s velikim utjecajem. Najbolji primjeri ovog fenomena su svi kapitalni infrastrukturni projekti širom svijeta koji imaju vrlo fragmentiran, raštrkan i složen lanac opskrbe.

Naprimjer, projekat Crossrail u Londonu, u koji je uključeno više od 700 različitih dobavljača samo iz Velike Britanije, ili Burj Khalifa, s više od 12 000 radnika iz više od 100 zemalja koji su bili uključeni u izgradnju.

Da biste upravljali tako velikim lancem opskrbe, vodili računa o toku posla, rasporedu, troškovima i plaćanjima, potrebni su ogromni napori i resursi. Povrh tih izazova, građevinski projekti imaju različite oblike grešaka, kašnjenja i nesreća u različitim fazama. Nepostojanje odgovornosti u građevinskoj industriji kontinuirano je pitanje već decenijama, a zbog izuzetno smanjenih profitnih marži, kompanije traže načine da skrenu krivnju sa svojih neuspjeha.

To su upravo glavne bolne tačke i područja u kojima blockchain može pomoći i učiniti proces učinkovitijim, transparentnijim i odgovornijim između svih sudionika koji sudjeluju u projektu. Postoje potencijalne blockchain aplikacije koje su već uvedene i imale su utjecaja na privredu. Neke od njih mogu se izravno primijeniti na građevinsku industriju, a neke mogu poslužiti kao osnova za personalizaciju kapitalnih građevinskih projekata.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE