Postoji jako velika potreba za postavljanjem sigurnosne opreme na cestama, kao što su sigurnosne ograde i sigurnosne barijere.
Svaka cesta ili autoput treba se konstruisati na način da garantuje i osigurava udoban, zgodan i najvažnije, siguran transport ljudi i raznolikih dobara i materijala. Međutim, automobilske nezgode i druge slične nezgode jako su česti događaji na cestama, a ne tako rijetko i životi se gube. Postoji jako velika potreba za postavljanjem sigurnosne opreme na cestama, kao što su sigurnosne ograde i sigurnosne barijere.
Važnost sigurnosnih barijera
Sigurnosne barijere i ograde na cestama spriječavaju i štite vozila od slijetanja sa ceste u slučajevima nezgoda i sudara sa drugim vozilima. Međutim, postoji razlika između sigurnosnih barijera i sigurnosnih ograda na cestama. Sigurnosne barijere su dovoljno jake i trajne da podnesu jake udare, dok su sigurnosne ograde slabije i nisu predviđene za izdržavanje jakih udara. Ograde su dizajnirane da bi absorbirale kinetičku energiju od udara. Sistemi sigurnosnih barijera na cestama, naročito u posljednje vrijeme, počeli su se postavljati na cestama širom svijeta upravo zbog svojih mnogobrojnih prednosti u smislu sigurnosti na cesti koju pružaju.
Vozači na cestama jako lagano mogu izgubiti kontrolu nad vozilom zbog lošeg vremena, uticaja alkohola ili droge, nemara, greške, umora, mehaničkog kvara na vozilu, prekoračenju dozvoljene brzine i slično. Ovi faktori mogu dovesti do ozbiljnih nezgoda, povreda, pa čak i smrti. Upravo iz ovih razloga, jako je važno da se ceste grade sa dodatnom sigurnosnom opremom kao što su sigurnosne barijere. Sigurnosne barijere obično se postavljaju na sredini ceste, ali mogu se postaviti i na jednom od krajeva ceste. Glavni razlozi za postavljanje sigurnosnih barijera na cestama su:
- Zaštita i spriječavanje vozila koje je van kontrole da uleti u traku namjenjenu za druga vozila. Iz ovog razloga, sigurnosne barijere se stavljaju na sredinu ceste.
- Zaštita vozila od slijetanja sa ceste. Sigurnosne barijere trebale bi se postavljati na krajeve cesta ukoliko postoji pad od 5 metara ili više u blizini ceste.
- Spriječavanje vozila van kontrole da udari u objekat koji se nalazi uz cestu. Sigurnosne barijere trebale bi se postavljati na jednoj od strana ceste ukoliko na toj strani postoje objekti poput: velikih prometnih znakova, stubova i slično.
Važnost sigurnosnih barijera na cesti može se vidjeti kroz prednosti koje one osiguravaju:
- visoka zatvorenost
- povećana sigurnost
- niski troškovi održavanja
- smanjivanje prometne gužve i zakrčenosti , itd
Sigurnosne barijere na cesti pomažu u smanjivanju broja nezgoda povezanim sa slijetanjima vozila sa ceste i ulijetanjima vozila u suprotne trake. Upravo zbog toga, sigurnosne barijere na cestema trebaju biti uključene u svaki projekat izgradnje ceste.
Svaki tip barijere ima svoju namjenu
Ono što je neophodno za sigurnosne barijere jeste da su proizvedene od kvalitetnih materijala. Još jedan jako bitan aspekat jeste i taj da sve barijere posjeduju certifikat čvrstoće konstrukcije i imaju konkretan certifikat. Postoje različiti tipovi sigornosnih barijera na cestama, a one se obično razlikuju po težini, obliku i veličini u ovisnosti od namjene. Svaki tip sigurnosnih barijera na cesti ima svoju jedinstvenu svrhu. Sigurnosne barijere jako su važne za ostvarivanje sigurnog i efikasnog transporta, ali one također smanjuju i intenzitet automobilskih nezgoda te spriječavaju dešavanje ozbiljnijih prometnih nezgoda. Vozači koji učestvuju u saobraćaju trebali bi znati identificirati sigurnosne barijere. Sigurnosne barijere mogu biti metalne, betonske i napravljene od kablova koje su također poznate i kao sigurnosne ograde. Sigurnosne barijere obično se postavljaju na planinskim cestama, u blizini mostova ili po sredini cesta kada služe kao separatori traka, naročito na brzim cestama koje imaju više od dvije trake.Ukoliko vozač izgubi kontrolu nad vozilom, vrlo je vjerovatno da će on udariti u sigurnosnu barijeru. Udar će usporiti brzinu kojom se auto kreće i isto će usmjeriti nazad na cestu. Vozila koja udare u sigurnosnu barijeru i bivaju usmjerena nazad na cestu običnu pretrpe manju štetu.
Neophodnost sigurnosnih barijera
Ono šte je sigurno jeste da bi ceste bile puno opasnije bez sigurnosnih barijera jer one ublažavaju intenzitet udara prilikom saobraćajne nezgode. Nažalost, sigurnosne barijere obično ne predstavljaju iste za sva vozila. Veća vozila naprimjer imaju viši centar ravnoteže i mogu se prevaliti preko sigurnosnih barijera umjesto da se odbijanjem od sigurnosne barijere usmjere ponovo na cestu. Međutim, bez sigurnosnih barijera na cestama, sigurnosni rizici bi bili znatno veći i dosta više saobraćajnih nezgoda završilo bi fatalno.
m-Kvadrat