spot_img

Važnost sterilnih površina u arhitekturi

Iako svaki arhitektonski projekat mora osigurati sigurnost i dobrobit njegovih korisnika, ovaj je cilj posebno važan za zdravstvene prostore čiji su glavni korisnici ljudi sa zdravstvenim poteškoćama. Iz tog razloga, dizajn ovih prostora mora podržavati ne samo medicinske postupke u optimalnim uslovima, već i osigurati sterilno i čisto okruženje u svakom trenutku.

Kako djeluju materijali koji se bore protiv rasta patogenih bakterija? Je li moguće poboljšati higijenu i zdravlje okoliša bez zanemarivanja estetike prostora? Ovo pitanje rješavamo preispitivanjem slučaja čvrstih površina koje se široko koriste u zdravstvu, ali i u stambenim, poslovnim i uredskim projektima. Laički rečeno, bakterije su najzastupljeniji mikroorganizmi na planeti. Razmnožavaju se u svim vrstama okruženja, a neke mogu preživjeti i u svemiru. Iako većina bakterija koristi ljudima i okolišu, postoje i patogene bakterije koje uzrokuju zarazne bolesti, obično respiratorne, crijevne i zarazne. Da bismo smanjili rizik od infekcije, naše okruženje mora biti što je moguće antiseptičnije – to jest, materijali moraju inhibirati fiksaciju bakterija i spriječiti stvaranje bakterijskog biofilma koji mogu dovesti do oboljenja.

Na površinama i elementima koji čine prostore u kojima živimo mogu se lako pronaći bakterije svih vrsta, a njihov stepen prijanjanja izravno ovisi o njihovom fizičkom i hemijskom sastavu. Od mobitela, kvaka od vrata, do stolova i šaltera, unutrašnji prostor prepun je potencijalnih površina za bakterije. Iako su površine za pranje i dezinfekciju ruku učinkovite u ublažavanju širenja tih bakterija, odabir pravih materijala može dodatno poboljšati zdravlje i higijenu mjesta u kojem živimo.

U tu se svrhu homogene površine, bez pora i sa antibakterijskim svojstvima, naširoko koriste u bolničkim prostorijama, gdje nivo saniteta mora biti što viša. Međutim, briga za estetsku ili ekološku kvalitetu unutrašnjih prostora obuhvata većinu projekata, cilj koji bolnički interijeri ne mogu izbjeći usprkos drugim potrebnim funkcijama.

Krion® čvrsta površina, na primjer, gladak je materijal, sličan prirodnom kamenu, koji uključuje napredna svojstva koja sprječavaju rast bakterija i gljivica. Sastoji se od dvije trećine praha glinijevog trihidrata (ATH) – visoke hemijske čistoće – i jedne trećine naprednih monomera, pored ostalih aditiva koji favoriziraju njegovu primjenu u sanitarijama. Budući da se proizvodi i u pločama velikog formata i u termoformiranim oblicima, omogućuje se premazivanje velikih kontinuiranih površina bez primjetnih spojeva, čime se izbjegava apsorpcija tekućine i nakupljanje patogena u tim prostorima te pruža čista estetika.

Ova vrsta čvrste površine može se koristiti na unutrašnjim i vanjskim zidovima, te u dizajnu namještaja poput radnih ploča, radnih stolova i opreme za kupatila i kuhinje. U svim primjenama površine se mogu lako čistiti, uz učinkovito odupiranje koncentrisanim kiselinama, poput sumporne ili hlorovodične kiseline, ili hemikalijama prisutnim u sredstvima za čišćenje ili dezinfekcijskim sredstvima. U specifičnim slučajevima zdravstvenih projekata, mogu čak i izdržati kontakt s tekućinom za razvojne zrake, betadinom ili krvlju.

Postoje aditivi koji daju antibakterijska svojstva, oslobađajući hemijske agense s površine kako bi napadali bakterije koje cirkulišu kako bi se spriječilo prianjanje bakterija na površinu. Međutim, Uredba REACH (registracija, procjena, autorizacija i ograničavanje hemikalija) utvrdila je 161 supstanciju prisutnu u aditivima koji bi se mogli smatrati potencijalno štetnima za zdravlje ili okoliš, poput bisfenola A. Važno je i  analizirati sastav dostupnih materijala i proizvoda i preferirati one koji pokazuju antibakterijska svojstva na temelju vlastitog sastava. U tom su se pogledu jednako učinkoviti pokazali proizvodi sastavljeni od svojstveno antibakterijskih metala – poput srebra, bakra, zlata i cinka.

Minerali prisutni na nekim površinama mogu čak reagovati na sunčevu svjetlost, te tako omogućiti kontakt s vlagom i kisikom u okolišu. Ovaj postupak, nazvan Fotokataliza, oslobađa niz molekula koje se mogu vezati za onečišćujuće čestice, stvarajući složene molekule koje ne štete ljudima.

Prednosti antibakterijskih materijala odnose se na sve vrste projekata, a zbog raznolikosti završnih obrada, boja i tekstura, sve se više primjenjuju u stambenim interijerima, pa čak i u kulturnim ustanovama, hotelima, restoranima i javnim prostorima. U svakom slučaju preporučujemo ispitivanje sastojaka navedenih materijala i proizvoda, stavljajući poseban naglasak na naučna ispitivanja i ispitivanja koja osiguravaju njihovo učinkovito djelovanje protiv patogenih mikroorganizama, u skladu s raznim međunarodnim standardima.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE