spot_img

Ventilaciono rješenje za kuću nulte energije

LUNOS rekuperacijski sistem prilikom ventilacije objekata vraća nevjerovatnih 95% unutarnje toplote uz potrošnju od samo 1,0W, filtrira vanjska zagađenja F9 filterima (99% PM2.5 čestica), automatski eliminiše i kontrolira vlagu i CO2 u prostorijama.

Vlaga i plijesan u prostorijama

Osnovni problem energetski efikasnih objekata je pojava vlage, nerijetko praćene pojavom plijesni u prostorijama. Vlaga u prostorijama nastaje samim korištenjem objekta, tj. kuhanjem, kupanjem, pranjem i sušenjem veša, disanjem, treniranjem, evaporacijom biljaka i dr. Vodena para koja nastaje navedenim procesima, procesom difuzije se velikom brzinom rasprši po unutrašnjem zraku povećavajući apsolutnu vlažnost zraka, koja prilikom grijanja unutrašnjih prostorija povećava svoju zapreminu i kreće se prema najhladnijim tačkama u prostorijama u datom momentu, gdje se u dodiru sa površinom kondenzuje, a to su najčešće spojevi zidova i prozora, stakla na prozorima, ćoškovi prostorija, zidovi zaklonjeni namještajem, betonski zidovi, pločice, podovi, staklo, metal i sl. Nakon kondenzacije, voda se upija u sitne pore zidova, gdje pri optimalnoj temperaturi i visokoj relativnoj vlagi zraka dolazi do nastanka i klijanja plijesni, što je pogubno za zdravlje. Također i sam boravak u prostorijama sa prekomjernom vlagom, kao i sa vrlo niskom vlagom je štetan za zdravlje.

 

LUNOS sistem planiran za svaku stambenu jedinicu pojedinačno u skladu sa DIN9146-6 standardom za ventiliranje i zaštitu od vlage i EnEV pravilnikom o uštedi energije, osigurava trajnu eliminaciju vlage i plijesni, osigurava optimalnu vrijednost relativne vlage pri različitim temperaturama u prostorijama, te osigurava trajnu zaštitu od vlage. Sistemom upravlja pametna kontrola sa procesorom koji računa relativnu vlažnost unutrašnjeg i vanjskog zraka u skladu sa temperaturom zraka, na osnovu čijih parametara vrši tačno onoliku izmjenu zraka koliko je neophodno da se unutrašnji parametri kvalitete zraka dovedu na optimalne vrijednosti.

Filtriranje svježeg (vanjskog) zraka

Zagađen zrak u urbanim sredinama je realnost, a u našim gradovima je najzagađeniji u zimskom periodu. Istraživanja u svijetu su pokazala, da je zrak u zatvorenim prostorijama uvijek 2-5 puta zagađeniji u odnosu na vanjski zrak, bez obzira da li se radi o planini ili urbanom centru. Naime u svakoj kući se oslobađaju kako iz građevniskih materijala, tako i iz namještaja različite hemijske supstance i spjevi, koje zbog nedovoljnog prozračivanja, često imaju  alarmantne koncentracije koje mogu da ugroze zdravlje ukućana. Također prozračivanje prozorima u gradovima punim smoga nije opcija, jer uvozom svježeg zraka iz vana, istovremeno uvozimo i zagađujuće čestice. LUNOS ima inovatinve rekuperacijske uređaje koji mogu da podnesu pritisak F7 i F9 filtera, te na taj način filtrirajući 99% čestica PM2.5 i PM1.0. Drugim riječima svjež zrak neprestano dolazi u kuću, zagrijan, oslobođen od zagađenja, polena i drugog, praveći izuzetno ugodan ambijent za boravak u svim prostorijama.

Pročišćivač unutrašnjeg zraka

Potrošnja I onečišćenje unutrašnjeg zraka je različita od kuće do kuće, ali u svakom slučaju je puno brža nego li mislimo. Naime, jedan bračni par u spavaćoj sobi od 15m2 prodiše koristan kiseonik za 2-3 sata, nakon čega je kvalitet boravka u sobi sveden na minimum.

Isparavanje lako lapljivih supstanci, formaldehida, svudaprisutnog gasa radona, prisustvo CO I drugih štetnih supstanci se jako brzo nakupi I poveća koncentracije u dobroizolovanim hermetički zatvorenim kućama I stanovima.

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja veša I drugih svakodnevnih radnji, oslobađa se velika količina vlage I supstanci, koji grade različite spojeve, koje udišemo svakodnevno, a vlaga se upija u pore zidova, pa često dolazi do pojave plijesni. Plijesan koja je obično u prvim fazama neprimjetna I sakrivena iza namještaja I drugog, počinje da klija I ispušta spore specifičnog mirisa u zrak koje su pogubne za ljude. Ze spore se također zavlače u pukotine I pore klijajući I stavrajući novu plijesan. Sve su to neki od osnovnih razloga zašto je kući neophodan kvalitetan, pouzdan, automatski, precizan I tačan mehanički rekuparacijski system koji prozračuje kuće I stanove tačno onoliko koliko je neophodno za stvaranje zdravog I ugodnog unutrašnjeg ambijenta, bez vlage, bez zagađenja, bez neugodnih mirisa, bez prekomjernoh CO I CO2, sa visokom koncentracijom kisika.

Savjeti projektantima i investitorima

Projektanti najčešće zaboravljaju i ne vode računa o kvalitetu unutrašnjeg zraka u prostorijama, odnosno ne rješavaju pitanje najvažnijeg faktora ugodnosti boravka u prostorijama: SVJEŽ ZRAK! Dovod svježeg zraka u prostorije obično planiraju prozračivanjem prozorima od strane korisnika, što je u modernom načinu života neefikasno i nedovoljno.

Neefikasno je jer se u zimskom periodu gubi ogromna količina dragocjene toplotne energije, npr. toliko mnogo se uloži na toplotnu izolaciju i energetski efikasnu stolariju, a onda polovina energetskih ušteda se baca, jer tih 50% otpada na prozračivanje prostorija. Rekuperacijski sistem vraća 95% unutrašnje toplote prostorija, što predstavlja najveću energetsku efikasnost u svijetu. Pored toga, senzori i automatika upravljaju radom sistema te ne dolazi do prekomjernog luftanja, nego tačno onoliko koliko je neophodno da se napravi optimalan kvalitet zraka u prostorijama.

Nedovoljno luftanje kuća, kao i nemogućnost luftanja zbog različith razloga a najčešće zbog vremenskih prilika, hladnoća, kiša, vjetar, buka, insekti i drugo, dovode do velikih problema sa vlagom u prostorijama. Korisnici često nisu ni svjesni da aktivno luftaju kuću samo 3 mjeseca, tokom ljetne sezone, a da ostatak godine luftaju, malo ili gotovo nikako. Korisnici ne razumiju srž problema sa vlagom u kući, te čisto pokušavaju naći riješenja u raznim premazima, ljepljenju stiropora, knaufa i sličnom, što samo odgađa problem na kratak period, često na samo 30 dana.

Sa automatskim ventilacionim i rekuperacijskim sistemom pomoću senzora i procesora se neprestano lufta mala i neophodna količina zraka, izmjenjujući potrošeni i vlažni zrak za novi svjež i filtriran zrak, obezbjeđuje se optimalno kretanje zračnih masa od “čistih” ka “prljavim” prostorijama, gdje se višak izbacuje van, a balansirano ista ta količina ulazi unutra, i to bez gubitka toplotne energije. Decentralizovani sistemi su široko zastupljeni u Njemačkoj, mogu se planirati za skoro sve tipove stambenih, kancelarijskih, hotelskih, školskih i drugih prostorija, kao i u svim fazama gradnje.

Narušavanje fasade otvorima je također riješeno pomoću LUNOtherm elemenata, tako da fasada bude kompakta, a ulazni i izlazni otvori su smješteni u bočni dio prozora, sakriveni pomoću 5 x 30cm zaštitne mrežice.

O LUNOS sistemima

Naši specijalizirani montažeri izvode ugradnju LUNOS sistema kako u objektima koji su u različitim fazama izgradnje, tako i u useljenim objektima, gdje pomoću specijalnih alata ugradnja sistema je čista, bez prljanja i prašenja. Svi LUNOS sistemi se planiraju u skladu sa DIN1946-6 i EnEV, tako da neprestano rade neophodni minimum luftanja, a pomoću senzora automatski optimiziraju kvalitet zraka, rade nečujno, bez propuha, uz jednostavno održavanje, odnosno samo redovno pranje filtera svakih 6 mjeseci koji su na dohvat ruke. Svi LUNOS elementi su testirani da rade 30+ godina bez promjene osobina elemenata.

Za adekvatno LUNOS rješenje i proračun, neophodan je tlocrt objekta, na osnovu kojeg se proračunava neophodni protok, energetska efikasnost, broj potrebnih jedinica i kontrolnih procesora i drugo, na osnovu kojih se formira konačna ponuda. Na osnovu date kalkulacije sistem se podešava nakon ugradnje po dobijenim parametrima.

Ugradnja sistema u fazi izgradnje se radi u dvije faze, gruba i fina montaža, dok u useljenim objektima ugradnja se radi kompletna i obično traje samo jedan dan.

Ugradnja prilikom izgradnje nudi više opcija, poput pojedinih podžbuknih kućišta, ugradnja LUNOtherm elemenata na fasadi, spajanje cijelog sistema na jednu kontrolnu jedinicu, manje troškove i drugo.

Potrošnja samih LUNOS elemenata se kreće od 1-6,2W, što u u ukupnoj kalkulaciji za prosječne stambene objekte ne prelazi godišnju potrošnju električne energije od 10KM.

LUNOS koncept ventilacionih sistema ima u ponudi 4 vrste sistem i to:

  1. LUNOS rekuperacijski sistem,
  2. LUNOS higrosenzibilni sistem,
  3. LUNOS hibridni sistem s rekuperacijom,
  4. LUNOS centralni sistem s rekuperacijom.

Svi LUNOS elementi su kompatibilni za različite kombinacije i izmjene sukladno potrebama objekta i investitora. Također LUNOS konstantno razvija nove elemente i nadopunjuje stare elemente sa različitim novim dodacima u svrhu što boljeg i efikasnijeg djelovanja. Taj proces razvoja traje već 60 godina i to na istom mjestu u Berlinu, a od prošle godine je otvorena duplo veća fabrika LUNOS elemenata u okolini Berlina. LUNOS elementi su već punih 10 godina redovni dobitnici prestižnih priznanja i nagrada za inovativnost, energetsku efikasnost, kvalitet,ekologiju, jednostavnost korištenja, dizajn…

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE