spot_img

Visoko priznanje Međunarodne asocijacije euroazijskih saveza arhitekata dodijeljeno je autorima iz Srbije za prostornu instalaciju na rijeci Savi ispred Beograda na vodi

Predstavnici Asocijacije srpskih arhitekata Slobodan Maldini i Sofia Lancoš Maldini nagrađeni su za projekat prostorne instalacije „Explosion… zen spikes“ na rijeci Savi ispred keja Kule Beograd, centra Beograda na vodi.

Prostorna instalacija ispred keja Beograda na vodi, djelo autora Sofie Lancoš Maldini i Slobodana Maldinija
Prostorna instalacija ispred keja Beograda na vodi, djelo autora Sofie Lancoš Maldini i Slobodana Maldinija

Na međunarodnom takmičenju Međunarodne asocijacije euroazijskih saveza arhitekata koje je održano pod pokroviteljstvom Unesco-a i Međunarodne unije arhitekata oktobra 2021 godine u Dušanbeu, Tadžikistan, visoko priznanje za najbolje projektovano arhitektonsko djelo u kategoriji „Pejzažna arhitektura i dizajn sredine“ dodijeljeno je arhitektima iz Srbije. Predstavnici Asocijacije srpskih arhitekata Slobodan Maldini i Sofia Lancoš Maldini nagrađeni su za projekat prostorne instalacije „Explosion… zen spikes“ na rijeci Savi ispred keja Kule Beograd, centra Beograda na vodi.

Prema objašnjenju autora, njihova prostorna instalacija sadrži dvije cjeline: dinamično komponovane bijele cilindrične štapove koji “eksplodiraju”, lebde, lete kroz vazduh, i mirne, statične, zašiljene crvene kupaste šiljke, usmjerene naviše. Simbolično predstavlja visoke domete ljudskog uma i snagu energije otjelotvorene na novom urbanom prostoru prestonice.

Prvi put u Srbiji, umjetničko djelo nastalo je upotrebom digitalne morfogeneze, generativne umjetnosti u kojoj je oblik stvoren uz pomoć računara. Ova složena prostorna struktura nastala je postupkom u kojem su oblici definisani matematički – iterativnim algoritmima, što je omogućilo da bude detaljnija, kompleksnija i konstruktivno određenija u odnosu na druge, klasično izvedene uz pomoć nacrta ili ručno napravljenog modela u glini ili gipsu.

Razvoj tehnologije savremenih materijala i kompjuterskog procesuiranja oblika omogućio je novi vid skulptoralnog projektovanja. Kompozitni materijali kao što su polimeri ojačani vlaknima pronašli su put u skulpturi, jer pružaju širi spektar geometrijske slobode od standardnih, kao bronza ili drvo, što je autorima omogućilo da prošire proces svog dizajna van tradicionalnog opsega likovne umjetnosti. U izradi ove geometrijski složene i performativne kompozitne strukture autori upotrebljavaju računarski upravljiv alat, a proces izrade uključuje prenošenje informacija iz složenih generisanih algoritama kojima se raspoređuju plastični materijali u precizno izrađene sastavne dijelove. Skulpturu prave industrijske robotske mašine, jer imaju moć višestrukog stepena slobode izrade i kontrolisanu preciznost, dobro prilagođene za zadatak izrade složenih geometrija. Svestranost savremenih mašina i njihova ekonomičnost čini mogućom novu tehniku izrade skulptura koja je donedavno bila nezamisliva zbog nepostojanja tehnoloških rješenja i složenosti procesa. Realizacija ovog umjetničkog djela uključuje računarski kontrolisanu izradu jezgra i dijelova prostorne instalacije u poliuretanu i njenu površinu u boji, od višeslojnog staklo-plastičnog laminata.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE