spot_img

Vrste podnih lajsni

Ono što spaja većinu dizajnera je tendencija obraćanja pažnje na svaki detalj koji čini projekat, bilo da se radi o materijalu koji pokriva fasadu, spoju različitih vrsta podova, načinu otvaranja vrata, vrsti prozorskog okvira i još mnogo toga. Ali detalj koji često ostaje zanemaren, a koji čini veliku razliku u dizajnu interijera – su lajsne.

Spoj između zida i poda pogodno je nakupljanju nečistoće, vlage i oštećenja uzrokovanih nogama, stolicama, metlama i usisavačima. Gotovo uvijek postoji na susretu dva različita materijala. Dakle, lajsne imaju funkciju zaštite područja i pružanja završne obrade. Pored svoje estetske i funkcionalne uloge, neki modeli mogu ići i korak naprijed, skrivajući električne instalacije, ili čak cijevi za grijanje prostora. U bolničkim okruženjima lajsnama mora biti posvećena velika pažnja: u okruženjima intenzivne njege i operacijskim salama neophodno je da podnice omogućuju potpunu čistoću kako bi se izbjegla bilo koja vrsta širenja gljivica i bakterija. U tom se slučaju moraju poštivati ​​određeni propisi. Ali, općenito, kada je riječ o određivanju lajsni u projektima, postoje četiri glavne mogućnosti:

Primijenjene klasične lajsne

Najčešći tip lajsni, koje ž je najlakše instalirati, obično lijepljenjem ili pričvršćivanjem na zid. Kada završetak poda ili zida nije naročito dobro izveden, ovo je možda najprikladnija opcija za pružanje boljeg izgleda cjelokupnog enterijera. Drvo je najtradicionalniji materijal za primjene lajsni. Ali trenutno postoje kompanije koje proizvode podloge od MDF-a, aluminija, PVC-a, pa čak i recikliranog ekspandiranog polistirena. Opcija profila je mnogo, od najsloženijih dizajna do minimalističkih rješenja. Moguće je nakupljanje prašine na ovoj vrsti lajsni.

Lajsne u ravni zida

Za razliku od prethodne opcije, ova lajsna je u ravnini sa zidom, bez ikakvih izbočina. Dakle, ispunjava funkciju podnog profila bez mogućnosti nakupljanja nečistoće i omogućuje minimalistčki finiš. Instalacija, međutim, zahtijeva pažljiviji rad i pažljiviju obradu detalja tokom projekta.

Uvučena lajsna

Uvučena ili plutajuća podna lajsna stvara negativ na spoju između poda i zida, stvarajući dojam da zid pluta. Da bi se postigao taj efekt, obično se ugrađuje aluminijski profil, koji se kasnije može bojiti. Postoje slučajevi kada se udubljenje oboji u crno kako bi se dodatno istakao prazni prostor.

Bez lajsne

Najjednostavnija je opcija, naravno, ne koristiti nikakve lajsne. Ovo je sve češća opcija, ali zahtijeva izuzetno dobro izvedenu završnu obradu zidova i poda. U svakom slučaju, vrlo je važno da se ta potreba za povećanom brigom istakne u projektu i iskomunicira sa radnom snagom.

 

Lajsne su izuzetno važan, iako često zanemareni detalji u opremanju unutrašnjih prostora. Ako se pravilno odaberu i ako se uzmu u obuir zahtjevi prostora, one mogu pozitivno pridonijeti poboljšanju okoliša. Razne varijacije u dizajnu lajsni pomažu u olakšavanju ovog pozitivnog učinka.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE