Kompleksan projektni zadatak, dinamika stomatološke ordinacije i želja za optimizacijom kretnji klijenata i osoblja dovela je do nesvakidašnjeg prostora koji je pomirio sve navedeno u dinamičan, ugodan, moderan i signalizacijski jednostavan prostor.
Autori projekta:
Nenad Špoljarić, mag.ing.arch.
Ivan Zloušić, mag.ing.arch.
Autor teksta:
Ivan Zloušić, mag.ing.arch.
Autor fotografija:
Autorica grafike:
Petra Prgomet, mag.diz.
Za osmijeh je ponekad potrebna jako dobra šala Vlatka Štampara, ali 9 od 10 stručnjaka tvrdi da može biti dovoljan i ovakav prostor. Osmijeha ima različitih, nekima fali par zuba, neki idu od uha do uha, neki kad vide 4uHa, a neki su savršeni. Takve savršene osmijehe „proizvode“ naši investitori – mladi zagrebački dentalni centar – pa je sasvim logično da se taj proces odvija u ugodnom i modernom prostoru. O samom projektu enterijera smo već pisali prošle godine, a danas vam, s osmjehom od uha do 4uha, predstavljamo realizaciju tog projekta.
Kompleksan projektni zadatak, dinamika stomatološke ordinacije i želja za optimizacijom kretnji klijenata i osoblja dovela je do nesvakidašnjeg prostora koji je pomirio sve navedeno u dinamičan, ugodan, moderan i signalizacijski jednostavan prostor. Na samom ulazu je klijentu jasna kompletna procedura. Znamo da nam često pri ulasku u stomatološku ordinaciju nije svejedno i da imamo druge brige na pameti.
Ulazni prostor pregrađen staklenom stijenom od čekaonice usmjerava posjetitelja na prijavni pult, pritom omogućuje dijagonalni pogled kroz cijeli prostor na ulaz u ordinacije. Prijavni pult formiran je kao otvor u zidu iza kojeg se nalaze prostorije za zaposlenike. Zid se vizualno postepeno širi kako bi iza sebe ugostio sve potrebne kvadrature prostorija (prijem-ured-čajna kuhinja-garderoba). U nastavku čekaonice kao proširenja osnovnog komunikacijskog pravca smješten je manji ostakljeni prostor za sastanke iza kojeg se nalaze sanitarije za posjetitelje. Prostor završava s 2 ordinacije i prostorijom za sterilizaciju. Ordinacije primaju najviše prirodnog osvjetljenja te klijenti i osoblje imaju mogućnost izlaska na manju terasu kako bi rezultat suradnje sagledali na optimalnom dnevnom svjetlu.
Održavanje prostora je jedan od osnovnih zahtjeva za sve zdravstvene ustanove, pa tako i ovu. Materijali moraju biti vrlo lako čistivi i odisati sterilnošću, ali opet se u tom procesu mora izbjeći gubitak karaktera prostora i vizualnog identiteta predmetne privatne prakse. Odabrana boja koja dominira prostorom je nijansa između plave i zelene – petrol, poznata po stvaranju opuštenog ugođaja potrebnog pri čekanju na svoj termin. Kontrastni prijelaz na svijetle plohe pomaže u signalizaciji i naglašava prostorni koncept. U ordinacijama je pak dodan i komplementarni ton pastelno narančaste da poprati dinamična zbivanja u prostoriji. Sanitarije su interijerski koncipirane izvan okvira uobičajenih za zdravstvenu namjenu i odišu rezidencijalnim duhom, kako bi se klijenti u njima osjećali ugodno. Drveni dekori provlače se kroz detalje uredskih prostora, sobe za sastanke i čajne kuhinje.
U prostor smo uklopili i site-specific umjetničku grafičku intervenciju na staklenim i dijelu zidnih ploha koja su dodatno obogatile prostor. Iako još nismo službeno isprobali novu ordinaciju i njene usluge, možemo reći da nam je finalan produkt ove suradnje već sada izmamio osmijeh na usta. Možda nesavršen, ali je od uha do 4uha.