Materijali koje odabiremo i specificiramo za izradu objekata imaju značajan utjecaj na ljudsko zdravlje i okoliš. Nažalost, zbog nedostatka materijalne transparentnosti, taj je utjecaj često negativan, šteti okolišu i šteti stanovništvu širom svijeta.
Učinci štetnih hemikalija prevladavali su širom svijeta i u historiji. Osim kineskih “kancerogenih gradova”, novo istraživanje otkrilo je povišene nivoe kancerogenih onečišćivača zraka 1,3-butadiena i benzena – spojeva koji su povezani s oštećenjem jetre, bubrega i centralnim nervnim sistemom, kao i rakom. Studija je također utvrdila da su incidencija leukemije i ne-Hodgkinovog limfoma kod muškaraca veća u zajednicama najbližim izvorima zagađenja. Ako se iz ovih tragičnih ishoda može izvući bilo što pozitivno, to je da imamo pravo glasa, da su dizajnerski izbori važni i da dizajneri aktivno igraju ulogu u provođenju promjena. Zahtjevna transparentnost materijala neophodan je prvi korak. Štetne hemikalije koje uzrokuju ove probleme širom svijeta identificirane su kao zabrinjavajuće tvari. Te su tvari definisane kao hemikalije ili hemijski spojevi koji mogu imati ozbiljne i često nepovratne učinke na ljudsko zdravlje i okoliš. Mnoge od tih tvari ugrađene su u proizvode svukuda oko nas i postaju predmet sve veće kontrole kroz prizmu javnog zagovaranja.
Od vađenja do proizvodnje, zauzimanja i rušenja, ljudi u svim kontekstima mogu biti izloženi tim štetnim tvarima. Svaki novi dizajner, kompanija i proizvođač koji se zalaže za stvaranje transparentnosti pojačava ove napore u cjelini. Kao sudionici u izgrađenom okolišu sa snažnim utjecajem kroz izbor proizvoda, arhitektonska profesija može ovaj izazov pretvoriti u priliku za traženje i ulijevanje transparentnosti u proizvodnju.