Iako se često ignoriše, zapravo je jedan od najbitnijih elemenata na kući ili zgradi.
I eksterijer i interijer se moraju jednako održavati. Mnogi zaboravljaju da je kamin dobar koliko je dobar i dimnjak iznad njega. Trenutak kada shvatite da dimnjak ne funkcioniše dobro kao što bi trebao, odmah trebate poduzeti mjere.
Ipak, dimnjak s greškom ne samo da će negativno utjecati na kamin, već će prijetiti i vašoj sigurnosti. Proaktivnost je, u svakom slučaju, bolja od reaktivnosti. Održavanje dimnjaka će vam također uštedjeti puno novaca od popravke u budućnosti, a možda i spasiti vaš život.
Općenito pravilo je da se dimnjak provjeri i očisti bar jednom godišnje. Međutim, to ne znači da ga trebate ignorisati između tih provjera. Uvijek budite na oprezu zbog potencijalnih problema s dimnjak da biste izbjegli skupe popravke i produžili njegovo trajanja. Preporučuje se i poznavati materijal od kojeg je dimnjak izgrađen.
Eksterijer dimnjaka ne služi samo izgledu. Ima više bitnih dijelova koji doprinosi sigurnosti i performansu dimnjaka i kamina.
Cigle na dimnjaku nisu samo fasada, već pružaju i stabilnost i omogućavaju bolju funkcionalnost. Ako se cigle oštete, postoji rizik da će voda ulaziti kroz pukotine, zalediti se i odmrzavati zbog promjena temperature. To će uzrokovati ljuskanje.
Ljuskanje je propadanje maltera između cigli, zbog čega on puca, drobi se i ispada. To će eventualno oslabiti ciglenu fasadu i olabaviti pojedinačne cigle.
Inspekcija dimnjaka će provjeriti ispravnost i naslage. Čak i ako ne koristite svoj dimnjak često, moguće je da u njemu postoje ostaci od ptičjih gnijezda, drugih životinjskih ostataka ili druge vrste propadanja koje čine dimnjak nesigurnim za korištenje. Dimnjačar će očistiti sve nakupine čađi u dimnjaku (čak i manje količine će biti dovoljne da izazovu požar u dimnjaku koji bi mogao oštetiti dimnjak ili se proširiti na kuću), a obično će očistiti i dimnjak i dimne komore . Naslage čađi su također vrlo kisele i mogu skratiti trajanje i kamina i dimnjaka.
Vremenom se dimnjaci mogu začepiti kreozotom, nusproizvodom sagorijevanja drveta. To se vremenom nakuplja i ostavlja vrlo zapaljiv ostakljeni premaz na unutrašnjoj strani dimnjaka. Nakupljanje kreozota često je uzrokovano lošim dovodom zraka, tako da redovno čišćenje dimnjaka također pomaže u sprječavanju stvaranja kreozota. Dimnjaci sa slabim protokom zraka također mogu uzrokovati nakupljanje ugljen monoksida u vašem domu. U manjim količinama, ugljen monoksid može uzrokovati glavobolju, vrtoglavicu, mučninu, konfuziju i nesvjesticu, a u većim količinama može biti smrtonosan.